siyahnokta.org https://www.siyahnokta.org Siyah Nokta Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2020, siyahnokta.org Sun, 25 Jan 2015 00:00:00 +0000 Sun, 23 Feb 2020 00:00:00 +0000 60 Dişte Siyah Nokta https://www.siyahnokta.org/diste-siyah-nokta.html Sun, 07 Oct 2018 11:44:16 +0000 Dişte Siyah Nokta, insanlarda çoğunlukla ağrı ya da sızıdan çok estetik sorunlar meydana getirerek insanın bu durumdan rahatsızlık duymasına sebep olmaktadır. Bu sorun çoğunlukla insanların dişlerini hiç fırçalamamas Dişte Siyah Nokta, insanlarda çoğunlukla ağrı ya da sızıdan çok estetik sorunlar meydana getirerek insanın bu durumdan rahatsızlık duymasına sebep olmaktadır. Bu sorun çoğunlukla insanların dişlerini hiç fırçalamaması ya da az fırçalaması nedeni ile meydana çıkar ve zamanla artar. Bu nedenden dolayı kişilerde bilhassa de çocuklarda dişte siyah nokta çok sık yaşanan bir olaydır. Fakat dişte siyah nokta meselesini sadece bu neden bağlamamız yanlış olur. Dişte siyah noktanın birçok sebebi bulunmaktadır. Mesela kişilerde bulunan diğer hastalıklar dişte siyah nokta oluşmasına sebep olabilir. Dişte siyah nokta görülen kişilerde kimi zaman şeker hastalığı problemi görülebilmektedir. Nedeni şu ki vücutta bulunan fazla şeker önce dişte siyah nokta şeklinde görülür. Tedavi edilmez ise diş kaybına bile sebep olabilir. Dişte siyah nokta kişilerde bazen gülme durumlarını kısıtlar ve kişinin güldüğünde kendisini kötü hissetmesine sebep olan bir rahatsızlıktır. Bu sebeple dişte siyah nokta insanların rahatsız olduğu durumlar arasında başlarda yer almaktadır.

Dişte Siyah Nokta Nasıl Geçer

İnsanlarda görülen dişte siyah nokta aslında tıbbi olarak çok kolay yöntemlerle temizlenebilen bir sorundur. Ancak insanların bu dişte siyah nokta sorununu görmezden gelmesi ilerde büyür ve kolay olan tedavi yöntemleri işe yaramaz hale gelmesine sebep olabilir. Dişte siyah nokta bazen kişilerin kendi uyguladığı doğal bitkisel ürünler sayesinde kolay bir şekilde ortadan kaldırılmaktadır. Ancak bu olay birkaç hafta sürdüğünden dolayı insanlar daha çok 30 dakika kadar süren tıbbi yöntemlere başvurmaktadır. Bu sebepten dolayı dişte siyah noktanın erken teşhisi oldukça önemlidir. Kesinlikle en küçük dişte siyah nokta oluşmasında bile geciktirmeden doktora giderek tedavi yaptırmalısınız.

Dişte Siyah Nokta Oluşmaması İçin Yapılması Gerekenler

Dişte siyah nokta oluşmaması için ilk yapmanız gereken dişlerinizi günlük düzenli bir şekilde fırçalamanız gerekir. Diş macunu seçiminizi flüorür içeren ve diş aşındırıcı maddeler bulunmayan diş macunlarını kullanmalısınız. Bazen insanların tükettikleri içecekler ve yiyecek dişte siyah nokta meydana gelmesine sebep olabilir. Bu sebepten dolayı aşırı şekerli içecekler ve yiyecek çok az tüketilmeli. Hatta mümkünse hiç tüketilmemesi gerekir. 

]]>
Siyah Nokta Yapan Yiyecekler https://www.siyahnokta.org/siyah-nokta-yapan-yiyecekler.html Sun, 07 Oct 2018 13:42:11 +0000 Siyah Nokta yapan yiyecekler, Siyah Noktalar ergenlik çağından itibaren kendini göstermeye başlayan çok ciddi bir cilt sorunudur. Siyah noktaların oluşmasının en büyük nedeni tüketilen abur cubur ve fast food olarak adlandırıla Siyah Nokta yapan yiyecekler, Siyah Noktalar ergenlik çağından itibaren kendini göstermeye başlayan çok ciddi bir cilt sorunudur. Siyah noktaların oluşmasının en büyük nedeni tüketilen abur cubur ve fast food olarak adlandırılan sağlıksız ve hazır gıdaları tüketmektedir. Nasıl ki, sağlığımızı korumak için sağlıklı beslenmemiz gerek ise, cilt sağlığını korumak ve pürüzsüz ve canlı bir cilde sahip olmak içinde sağlıklı beslenmek gerekmektedir. 

Siyah nokta yapan yiyecekler şu şekilde sıralanabilir:
 • Patates kızartmasını her gün tüketmek siyah nokta ve sivilcelerin oluşmasına ve kalıcı hale dönüşmesine neden olur.
 • Çikolata çok fazla yağ içerdiği için siyah Noktaların oluşmasına neden olur. Özellikle sağlıksız koşullarda üretilen kalitesiz çikolatalar başka sağlık sorunlarına da neden olmaktadır.
 • Cips ve pakete girmiş diğer hazır gıdalar cilt sorunlarının en büyük nedenleri arasındadır. Hazır gıdalar cilt problemlerinin yanında obeziteye davetiye çıkaran çok sağlıksız yiyeceklerdir.
 • Özellikle evde yağ ve tuz ile patlatılmış mısır, sivilce ve siyah noktaların oluşmasına neden olan gıdalar arasındadır.
 • Evde yemek yaparken kullanılan yağlarda cilt sağlığını olumsuz etkileyen şeyler arasındadır. Özellikle margarin, ayçiçek, mısır ve kanola gibi yağlar cilt sorunlarının artmasına neden olur. Tereyağı ve zeytinyağı ile hazırlanan yemekler sağlığımızın ve cildimizin dostudur.  
]]>
Watsons Siyah Nokta Bandı https://www.siyahnokta.org/watsons-siyah-nokta-bandi.html Mon, 08 Oct 2018 09:33:40 +0000 Watsons Siyah Nokta Bandı, burun bölgesinde oluşan siyah noktaları cilde zarar vermeden temizleme konusunda oldukça etkili bir ürün. Hassas ciltlerde dahi tahrişe neden olmadan siyah noktaların temizlenmesine yardımcı olan Watso Watsons Siyah Nokta Bandı, burun bölgesinde oluşan siyah noktaları cilde zarar vermeden temizleme konusunda oldukça etkili bir ürün. Hassas ciltlerde dahi tahrişe neden olmadan siyah noktaların temizlenmesine yardımcı olan Watsons siyah nokta bandı'nın kullanımı da son derece pratik. 

Watsons Siyah Nokta Bandı Nasıl Kullanılır

Nemli cilde uygulanan üründen en iyi sonucu almak için siyah nokta bandı sert bir hale gelinceye kadar uygulandığı noktada bekletilmeli, ardından her 2 ucundan da yavaşça kaldırılarak tamamen çıkarılmalı. Mükemmel sonuç için bandı yapıştırmadan önce yüze yaklaşık 10-15 dakika sıcak buhar uygulanabilir. Böylece açılan gözeneklerdeki sıyah noktalar çok daha kolay şekilde temizlenebilir. 

Watsons Siyah Nokta Bandı Çeşitleri:

Watsons Siyah Nokta Bandı, Derin temizleme ve kömür özlü olmak üzere 2 ayrı çeşitten oluşuyor. Pembe renkli bir ambalaja sahip olan Watsons Derin Temizleme Siyah Nokta Bandı, nemli cilde uygulanıyor ve yaklaşık 10-15 dakika bekletildikten sonra her 2 ucundan da yavaşça kaldırılarak çıkarılıyor. Beyaz renkli bantlar, derin temizliğe ihtiyaç duyan siyah noktalı ve hassas ciltler için ideal. Watsons Kömür Özlü Siyah Nokta Bandı ise koyu yeşil bir pakette yer alıyor ve içerisinde bulunan kömür özü sayesinde üstün bir emici özellik gösteriyor. Kömürün emici özelliği sayesinde etkili bir siyah nokta temizliği sağlayan bantlar, aynı zamanda siyah renkleriyle farklılık yaratmayı başarıyor. Ek olarak her 2 ürünün de tek paketi, 6 adet siyah nokta bandı içeriyor. 

Ürünle ilgili dikkat edilmesi gereken diğer bir detay ise; nemli burna uygulanmasına rağmen bandı yapıştırırken parmakların kesinlikle kuru olması gerekiyor. Aksi takdirde ürünün yapışkan özelliği bozulacağı için etkisi azalabilir ve ortaya tatmin edici bir sonuç çıkmayabilir. Çeşitleri ve pratikliği kadar fiyatıyla da avantaj sağlayan Watsons Siyah Nokta Bantları, her bütçeye hitap ediyor. 
]]>
Memede Siyah Nokta https://www.siyahnokta.org/memede-siyah-nokta.html Mon, 08 Oct 2018 22:37:03 +0000 Memede siyah nokta, Memede oluşan siyah nokta genellikle tehlike arz etmeyen bir durumdur. Siyah noktalar vücudun her yerinde var olabilen ve sağlık olarak ciddiyet arz etmeyen bir problemdir. Memede siyah nokta kişilerde fazlaca rastlan Memede siyah nokta, Memede oluşan siyah nokta genellikle tehlike arz etmeyen bir durumdur. Siyah noktalar vücudun her yerinde var olabilen ve sağlık olarak ciddiyet arz etmeyen bir problemdir. Memede siyah nokta kişilerde fazlaca rastlanan bir cilt problemidir. Memede siyah nokta deri altında bulunan yağ bezlerinden dolayı oluşan ve genel sağlığı etkilemeyen sadece görsellik olarak kişilere problem olan bir durumdur. Deri altında yağ bezelerinin salgıladığı yağ, ciltteki gözenekler tarafından atılması beklenir ama fazla üretilen bu yağ gözeneklere ulaşan kanalları oluşan yoğun yağ kitlesi nedeni ile tıkamaktadır. Memede deri altında olan kanalların tıkanması memede komedon yani siyah nokta oluşmasına neden olmaktadır. Kanallarda tıkanmanın tam olduğu durumlarda sivilce oluşmaya da başlamaktadır. Yani memede siyah nokta sivilcenin ilk başlangıç bulgusu olarak bilinmektedir. Memede oluşan her siyah nokta sivilceye dönüşmez fakat her sivilce siyah noktanın oluşum sürecinden geçmektedir. Kanallardaki tıkanma tam oluşmaz ise ve vücuttan atılmaz ise memede oluşan yağın dışarı bakan ucu hava ile temas ettiği için siyah nokta görünümü almaktadır. Siyah görünüm alan deri altındaki sebum bir tıkaç görevi görmektedir. Deride bulunan floro adındaki bakteriler yağdan tıkalı olan bu kanal içinde enfeksiyona neden olabilirler.deri altında kırmızı, iri iltihaplı sivilce oluşumuna neden olan bu bakteriler iz bırakabilir. Memede siyah nokta sivilce haline dönüşmeden ve enfeksiyon oluşumlarına mahal vermeden uygun tedavi yöntemleri ile tedavi edilmelidir.

Memede siyah nokta neden oluşur:
 • Kişi vücudunda çeşitli nedenlerden dolayı yağ üretimi artışının yaşanması
 • Ergenlik döneminde vücutta yaşanan hormonal değişimler
 • Kişinin cildinin yağlı ve akne oluşumlarına yatkın bir cilt olması
 • Kişinin düzensiz ve sağlıksız beslenmesi
 • Fazlaca yağlı yemekler tüketmek
 • Kişinin dikkatsiz ve bilinçsizce kullanmış olduğu kozmetik ürünler
 • Vücudun zararlı güneş ışınlarına fazlaca maruz kalması
 • Kadınlarda adet döneminden 1 hafta kadar önce yaşanan değişiklikler
 • Kişinin özellikle yaz aylarında fazlaca terlemesi
Memede siyah nokta tedavisi:

Memede siyah nokta tedavisi aslında oldukça basittir. Siyah nokta tedavisindeki asıl amaç tıkanmış olan yağ kanallarının önünü açmaktır. Memede siyah noktayı öncelikle kaynayan sıcak su ile temizleyin. Daha sonra kaynayan suyun buharını siyah noktanın bulunduğu yere doğru yaklaştırarak buharla yumuşamasını sağlayın. Cildi yakmadan 5-10 dakika siyah nokta bulunan bölgeye buhar uygulamasında bulunduktan sonra eczaneden alınan enjektörün iğnesini çıkararak siyah noktayı ortalayacak şekilde baskı uygulamaya başlayın. Siyah noktaların enjektör içerisine kolayca çıktığını ve siyah noktanın kaybolduğunu göreceksiniz. 
]]>
Siyah Nokta Tonik https://www.siyahnokta.org/siyah-nokta-tonik.html Tue, 09 Oct 2018 14:23:12 +0000 Siyah nokta tonik, tonikler genellikle cilt temizliği söz konusu olduğunda kullanılan oldukça özel üretilen losyonlardır. Tonik içeriğinde cildi temizleyici, cildi arındırıcı özelliklere sahip bir takım maddeler bulunmak Siyah nokta tonik, tonikler genellikle cilt temizliği söz konusu olduğunda kullanılan oldukça özel üretilen losyonlardır. Tonik içeriğinde cildi temizleyici, cildi arındırıcı özelliklere sahip bir takım maddeler bulunmaktadır. Toniklerin antiseptik olmaları en önemli özelliğidir. Makyaj ve dış ortam nem, sıcaklık veya soğuk hava nedeniyle tonikler gün boyu kirlenen ve yağlanan cildi temizlemek için kullanılmaktadırlar. Tonikler cildimizdeki gözle görülmeyen gözeneklerin açılmasını ve rahatlamasını sağlar. Cildimizde zamanla oluşan ölü hücrelerin cildimizden atılması gerekir. Siyah nokta tonik hem bayan hem de erkekler için kullanılması uygundur.

Siyah noktaların sebebi deri altındaki yağ oranının artmasından kaynaklanmaktadır. Deri gözeneklerindeki kir ile artış gösteren yağ oranının birleşmesi sonucunda siyah noktalar meydana gelir. Siyah noktalar en çok burun, yüz, sırt ve omuz kısımlarında görülmektedir. Meydana gelen siyah noktaların mutlaka temizlenmesi gerekir. Siyah noktalar istenmeyen bir durum olan sivilcelerin başlangıç halidir. Siyah noktaların temizlenmediği durumda karşımıza sivilce olarak çıkma ihtimalleri çok yüksektir. Güneş ışınları altında fazla kalma, terleme, bayanlarda adet kanamalarından bir hafta öncesi, ayrıca ergenlik döneminde hormonlardaki değişim nedeniyle artan yağ üretimi siyah noktaların artmasına sebep olmaktadır.

Siyah nokta tonik seçimi nasıl yapılmalıdır

Cilt için bir çok faydası olan toniğin cilt tipinize uygun olarak seçilmesi oldukça önemlidir.
 • Kuru, normal, yağlı, akneli yada karma ciltler için birçok tonik seçeneği vardır. Bu yüzden cilt tipinizi analiz etmeniz doğru toniği seçebilmeniz için gerekli olan ilk adım olacaktır.
 • Eğer hassas bir cilt yapınız var ise içerisinde parfüm ya da sert bileşenler olan ürünlerden kaçınmalısınız.
 • Eğer kuru bir cilt tipiniz var ise içerisinde alkol olan toniklerden kaçınmanız gerekir. Alkol içeriği bulunan ürünler cildinizin daha çok kurumasına neden olmaktadır.
 • Yağlı bir cilt tipine sahip kişilerin tonik seçeneklerinde yağ bulunmaması gerekir. Bu nedenle doğru seçimi yapabilmeniz için etiketlerin ayrıntılı ve anlaşılır olması gerekir. Ayrıca uzman kişilerin tavsiyesi üzerine de seçimlerin yapılması daha uygun olacaktır.
Siyah nokta tonik nasıl kullanılır
 • Cilt tipine uygun yıkama jeli veya yıkama köpüğüyle cilt güzelce temizlenmeli ve kurulanmalıdır.
 • Bir parça pamuk alarak, tonik ile ıslatılır ve küçük dairesel hareketlerle cilde uygulanır. Pamukları tazeleyerek üzerlerinde kir yada yağ kalmayıncaya kadar uygulamaya devam edilir. Bu aşamada dikkat edilmesi gereken toniği göz çevresine uygulamaktan kaçının. Daha çok yağ üreten, siyah nokta oluşumu fazla olan alın, burun ve çene bölgesine daha fazla uygulayın. Siyah nokta tonik uygulaması ile kısa zamanda siyah noktaların oluşumunu engellemiş olacaksınız.
 • En son cilde nemlendirici sürülür. Tonikte nemlendirici özelliği olsa dahi mutlaka nemlendirici sürülmelidir. Eğer yağlı bir cildiniz var ise mutlaka yağ içermeyen nemlendiricileri tercih etmenizde fayda vardır.
]]>
Siyah Nokta Karbonat https://www.siyahnokta.org/siyah-nokta-karbonat.html Wed, 10 Oct 2018 03:16:11 +0000 Siyah nokta karbonat, Mutfağımızda kullandığımız karbonatın biz kadınlar için güzelliğimize tam bir yardımcı olduğunu biliyor muydunuz Kozmetik ürünlerine para harcamadan karbonatla evde yapabileceğiniz pratik ve doğal maske Siyah nokta karbonat, Mutfağımızda kullandığımız karbonatın biz kadınlar için güzelliğimize tam bir yardımcı olduğunu biliyor muydunuz Kozmetik ürünlerine para harcamadan karbonatla evde yapabileceğiniz pratik ve doğal maskelerle siyah noktalarınızdan kurtulmak mümkün. Karbonat ciltte biriken kiri, fazla yağı alır ve sürekli ve düzenli aralıklarla uygulandığında peeling etkisi yaratarak cildi ölü hücrelerden temizler. Cilt yüzeyi asidik bir yapıya sahiptir, karbonat cildi kurutacak ve temizleyecektir. Siyah noktaların sinsice yerleştiği gözenekleri karbonat temizler böylece tıkalı gözenekler açılır cilt nefes alır ve sağlıklı görünüme kavuşur. İşte böylece siyah nokta karbonat etkisi ile ciltten hızla uzaklaşacaktır. Böylelikle sivilce oluşumunun önüne geçilmiş olacaktır. Ayrıca karbonat cildin pH ını dengeleyerek cilde doğal bir aydınlık ve parlaklık verir. Düzenli ve sürekli olarak kullanıldığında cildiniz pırıl pırıl ve ipek gibi olacaktır.

Karbonat özellikle cildi çok yağlı olup sürekli sivilce sorunu yaşayan insanlar için de bir alternatiftir. Ancak düzenli olarak karbonat maskesi yapmanız siyah noktalara çözümken inatçı sivilceler için yetersiz kalabilir. Siyah nokta karbonat maskesi cilt problemleri için size yardımcı olacaktır.

Siyah nokta karbonat maskesi

Bu maske için 1 yemek kaşığı su ile 1 yemek kaşığı karbonatı krem kıvamında karıştırın ve karışımı yüzünüze uygulayın. 10 dk kadar bekleyin ancak cildiniz hassassa 5 dk kadar bekleyin, kuruduktan sonra güzelce durulayın. Soğuk suyla durulamanız cildi diri tutacaktır. Normal veya karma cildiniz varsa bu maske size yetecektir ancak cildiniz aşırı yağlıysa su yerine limon kullanın böylece cildiniz kuruyacak ve fazla yağ emilmiş olacaktır. Bu maskeyi cildi kuru olanlar kesinlikle uygulamamalıdır.

Başka bir alternatifte siyah nokta karbonat yoğurt maskesidir. yoğurt ve karbonat karışımı siyah noktaları temizleyecek cilt tonunu açacaktır. Düzenli kullanımda porselen gibi bir yüze sahip olacaksınız.

Yalnız cildin pH Seviyesi 4,5-6,2 aralığındadır karbonatın pH ı ise 9 dur. Yani bu demek oluyor ki kullandığınız karbonat cildinizin pH ını değiştirir. Bu yüzden bu karbonatlı maskeleri sadece sorunlu bölgeye de kullanabilirsiniz. Dikkatli ve bilinçli uygulanmalı ki tahrişe sebebiyet vermesin. Haftada en az bir kez uygulanmalıdır. aşırı uygulandığında cildi aşındıracak ve pH dengesini bozacaktır.
]]>
Deri Altı Siyah Nokta https://www.siyahnokta.org/deri-alti-siyah-nokta.html Wed, 10 Oct 2018 03:16:32 +0000 Deri Altı Siyah Nokta, Cilt sorunlarından en yaygın olanlarından birisi deri altı siyah nokta sorunudur. Pek çok kişinin başından geçmiş olan cilt sorunlarından birisidir. Bu sorun tıp literatüründe komedon adı ver Deri Altı Siyah Nokta, Cilt sorunlarından en yaygın olanlarından birisi deri altı siyah nokta sorunudur. Pek çok kişinin başından geçmiş olan cilt sorunlarından birisidir. Bu sorun tıp literatüründe komedon adı verilen bir cilt hastalığı olarak da geçmektedir. Ancak bu durumun ciddi bir sorun olarak ortaya çıkması ve her insanda hastalık boyutuna ulaşması çok azdır. Buna rağmen deri altı siyah nokta sorununa karşı temkinli olmak gerekir. Deri altında meydana gelen siyah noktalar belirtileri itibariyle sivilcelere oldukça benzemektedir. Zira siyah noktalarda sivilceler gibi deride yer alan yağ bezeleri neticesinde meydana geldiği gibi deri altı siyah nokta oluşumunun nedeni de bu sorundan kaynaklanmaktadır. 

Deri Altı Siyah Nokta Oluşmasının Nedenleri

Deri altı siyah nokta oluşunun nedenleri arasında bedenimizde yer alan yağ bezelerinde gözlemlenen artışları ilk sırada söylemek mümkündür. Yağ bezelerinin giderek artması ile birlikte yağ üretimi oldukça gerçekleşir ve deride siyah noktaların oluşması söz konusudur. Özellikle ergenlik döneminde meydana gelen hormonal değişimler beraberinde deri altı siyah nokta oluşumunu daha da arttırmaktadır. Siyah nokta oluşumunda fazlaca oluşan yağın ciltten dışarı atılmasında yaşanan sorun nedeni ile ciltte birikmesi söz konusudur. Derinin dışına çıkamayan yağ bezeleri beraberinde siyah noktaların meydana gelmesine sebep olur. Bu yüzden de deri altı siyah nokta oluşmasının en temel nedeninin yağlar olduğunu söylemek mümkündür.

Siyah noktaların deri altında kalmasıyla birlikte deride olumsuz bir takım sorunların yaşanması mümkündür. Bununla birlikte bazı durumlarda deri üzerine de bu siyah noktaların çıktığı görülmüştür. Böyle bir durumda bu noktalar beyaz renkte bizlere görülmektedir. Bu şekilde meydana gelen siyah noktalar komedon olarak adlandırılır. Siyah nokta adı verilmesine rağmen dışarı çıktığından beyaz bir hal alır. Deri altı siyah nokta oluşmasından dolayı tıkalı halde bulunan derinin içerisinde florp olarak bilinen bakteriler yer almaktadır. Bu bakteri türü belirli bir süre sonra deride enfeksiyon kapmalara neden olmaktadır.

Deri Altı Siyah Noktalara Karşı Yapılması Gerekenler

Siyah nokta tedavisinde amaç yağ bezeleri nedeniyle kapalı olan cilt gözeneklerinin tekrardan açılmasını sağlamaktır. Bunu yaptığımız taktirde deri altı siyah nokta sorununa karşı önemli bir adım atılmış olunacaktır. 

]]>
Yağlı Ciltler İçin Siyah Nokta Maskesi https://www.siyahnokta.org/yagli-ciltler-icin-siyah-nokta-maskesi.html Wed, 10 Oct 2018 06:21:13 +0000 Yağlı Ciltler İçin Siyah Nokta Maskesi, Siyah noktalar her cilt tipinde görülebilir ama daha çok yağlı cilt sorunudur. Cildin yüzeyinde biriken fazla yağ düzenli olarak temizlenmediği zaman yağ gözeneklerde birikmeye başlar. G Yağlı Ciltler İçin Siyah Nokta Maskesi, Siyah noktalar her cilt tipinde görülebilir ama daha çok yağlı cilt sorunudur. Cildin yüzeyinde biriken fazla yağ düzenli olarak temizlenmediği zaman yağ gözeneklerde birikmeye başlar. Gözenek tamamen dolduğunda ise gözle görülmeye başlar hava ile teması, kirli hava, makyaj kalıntıları gibi dış etkenlerde gözenekte biriken yağın siyah nokta şeklinde görülmesine sebep olur. Bazı noktalar beyaz renktedir. Bunun nedeni ise gözeneğin kapalı olup olmamasıdır. Eger gözeneğin ucu kapalı ise nokta beyaz kalır. Gözeneğin ucu açık ise havayla teması sonucu oksitlenme meydana gelir ve gözenek siyaha dönüşür.

Siyah noktaların kötü bir görüntüsü olması dışında olumsuz başka yönleri de vardır. Bunlar; bulunduğu bölgelerde sık sık sivilce çıkması, tıkalı gözenekler bakteri birikimi için uygun bir ortamdır ve iltihaplanmalara yol açar. Bu sebeple siyah noktalar sivilcelerin ilk aşaması olarak görülür.

Yağlı ciltlerde siyah noktaları temizlemek için; Özel sabunlar, jeller, bantlar ve pek çok kozmetik ürünü bulunabilir. Bu ürünler etkili yöntemler olmasının yanında oldukça pahalıdır. Çok para harcamak istemiyorsanız ve doğal bir çözüm arıyorsanız evde kendi maskenizi yapabilirsiniz. 

Yağlı Ciltler İçin Siyah Nokta Kil Maskesi

Cildi besleyen, mineral bakımından oldukça zengin olan kil maskesinin en önemli özelliği, yağlı ciltler için yağ üretimini dengelemesi ve fazla yağı almasıdır. Kil maskesi pembe, yeşil ve beyaz renklidir. Hangi renk kullanırsa kullanılsın fazla yağı emme özelliği aynıdır ve düzenli kullanımda cilt yağdan arınır ve gözenek temiz kalır. Buda büyük oranda siyah noktaları ortadan kaldırır. Ancak kil maskesini haftada iki kereden fazla kullanmak cildinizin aşırı kuruyup tahriş olmasına neden olur. 

Cildin aşırı yağlanması siyah nokta nedeni olsa da cildin elastikiyetini koruması ve karışmaması için belli bir miktar yağa ihtiyacı vardır. Bu yüzden kil maskesi uygulandıktan sonra iyi bir nemlendirici ile cildi nemlendirmek oldukça önemlidir. Kil maskesi yapımı oldukça kolaydır. sadece Su ve kil kullanarak yapılır. Bir yemek kaşığı kile yavaş yavaş su ekleyerek homojen bir kıvama getirilir. Göz çevresi ve dudak çevresi hariç tüm yüze uygulanır.10 dakika beklettikten sonra su ile temizlenir ve nemlendirici sürülür. Kil maskesini yüzünüzde ne kadar bekletirseniz yağı o kadar emer. Bu yüzden fazla yağlı bir cildiniz yoksa, çok bekletmeden yıkamak en iyisi olacaktır.

Yağlı Ciltler İçin Siyah Nokta Yulaf ve Yoğurt Maskesi

Maskeye koyacağınız yoğurdun içinde bulunan laktik asit fazla yağın giderilmesini sağlarken, yulaf da gözenekleri temizleyerek siyah nokta oluşumunu önlemede yardımcıdır. Düzenli olarak yapılan bu maske cildin daha pürüzsüz görünmesini sağlar. Bir yemek kaşığı yoğurdun içine toz halinde yulaf, birkaç damla limon suyu ve bir çay kaşığı zeytinyağı eklenerek yapılır. Masaj yaparak cilde sürülür. 15 dakika bekletip ılık su ile durulanır. Uygulaması çok basit ve çok etkili bir maskedir. Maske sonrası nemlendirici sürmek de oldukça önemlidir.
]]>
Siyah Nokta Elma Sirkesi https://www.siyahnokta.org/siyah-nokta-elma-sirkesi.html Wed, 10 Oct 2018 14:18:51 +0000 Siyah Nokta Elma Sirkesi, siyah noktalar genelde hava kirliliği ve cildin temizlenmemesi ile oluşurlar. Ayrıca yağlı yemekler ve şekerli gıdalarda siyah noktaların oluşmasına ortam hazırlamaktadır. Siyah noktalardan kurtulmak Siyah Nokta Elma Sirkesi, siyah noktalar genelde hava kirliliği ve cildin temizlenmemesi ile oluşurlar. Ayrıca yağlı yemekler ve şekerli gıdalarda siyah noktaların oluşmasına ortam hazırlamaktadır. Siyah noktalardan kurtulmak için kimyasal ve doğal yöntemler tercih edilmektedir. Kimyasal yöntemler cildi tahriş edebilir hekim kontrolü ile süreklilik sağlayarak daha sağlıklı neticeler alınabilir. Ancak çoğu kişinin bunlar için imkanı olmamakla beraber sağlıklı olan doğal olan yöntemleri tercih etmek en doru yöntemdir. Doğal yöntemler arasında elma sirkesi ilk sıralarda yer almaktadır. 

Elma Sirkesi Siyah Nokta tedavisinde en çok öncelik verilen doğal yöntem tedavileri arasında tercih edilmektedir. Elma sirkesi antiseptik özelliği nedeniyle siyah noktaların ve sivilcelerin türemesine engel olacaktır. Bir çay bardağı elma sirkesini bir çay bardağı su ile katarak tonik şeklinde her gün iki kere uygulamak şartıyla, pamuk kullanarak yüzünüze sürebilirsiniz. Uygulamadan 2-3 dakika sonra ılık suyla yüzünüzü temizlemelisiniz. 

Siyah nokta elma sirkesi nasıl kullanılır  

4-5 yemek kaşığı elma sirkesini küçük bir tencere içerisine koyarız üstüne yarım su bardağı su ekleyerek orta ateşte kaynamasını sağlarız. Bu işlemi beş dakika dolunca ocağın altını kısarak, tencerenin kapağını açarız, eğilerek yüzünüzü 10 dakika kaynamış elma sirkesi ve su karışımının üzerinde tutarız. Hemen sonra bir başka kap alıp içine 4-5 damla elma sirkesini 3-4 damla suyu ekleyerek karıştırın. Hazırladığınız bu karışımla yüzünüzü iyice silin. Haftada en az 2-3 defa bu işlemi tekrarladığınızda cildiniz siyah noktalardan temizlenecek ve aynı zamanda çok parlak ve canlı bir cilde sahip olacaksınız. Siyah noktalarınızın kaybolduğunu görebilir ve bir daha olmasına izin vermeyecek olan bu karışım, eğer cildiniz çok hassassa, başka rahatsızlıklara sebep olacağından bu işlemi yapmamanızda yarar var. Aynı zamanda doktor denetiminde de ilaç uygulama ile siyah noktalardan kurtulan insanlar hekiminin oluru olmadan elma sirkesi kokteylini uygulamamalıdır. Aksi durumda cildinde büyük sağlık sorunu yaşama olasılığı artmaya başlar. Cildinizde tahriş ve iltihaplanmalar çoksa bu yöntemlerin herhangi bir yararını göremezsiniz. Bu gibi durumlarda ileride cildinizde izlerin olmaması için tedaviye başlamak için kesinlikle bir cilt doktoruna danışmanız yararlı olacaktır. 

]]>
Yanakta Siyah Nokta https://www.siyahnokta.org/yanakta-siyah-nokta.html Wed, 10 Oct 2018 16:50:42 +0000 Yanakta siyah nokta, oluşumu herkes için kötü bir görünümdür. Özellikle bakımı yapılmadıkça çoğalan siyah noktalar, ne kadar fondoten ve pudra gibi kozmetik ürünlerle kapatılmaya çalışılsa da görünmektedirler. He Yanakta siyah nokta, oluşumu herkes için kötü bir görünümdür. Özellikle bakımı yapılmadıkça çoğalan siyah noktalar, ne kadar fondoten ve pudra gibi kozmetik ürünlerle kapatılmaya çalışılsa da görünmektedirler. Hem kişinin cilt sağlığı hem de psikolojisi açısından yanaktaki siyah noktalardan kurtulması şart olmuştur. Bunun içinde öncelikle yüzün temiz tutulması gerekmektedir. Çünkü yanakta veya diğer yağlı bölgelerde siyah noktanın oluşmasının temel sebebi cilt temizliğinin yapılmamasıdır. Hem siyah noktalardan önce hem de siyah noktalardan sonra mutlaka bu temizliğe özen gösterilmelidir. Cildimi düzenli bir şekilde temizlememe rağmen siyah noktalarımdan kurtulamıyorum diyenleri de duyar gibiyim. Tabi önce sabır. Siyah noktaların oluşumu kolay ama geçmesi zordur. Sabır göstererek ve cilt temizliğinden vazgeçmemek sonunda sizleri temiz bir cilde kavuşturacaktır. Yağlı cilde sahip olan kişilerin ise bu temizliğe daha çok dikkat etmeleri gerekmektedir. Çünkü ciltteki yağ gözeneklerde birikerek orada zamanla kurumaktadırlar. Kuruyan yağ da zamanla yanakta siyah nokta görünümünü almaktadır. Bu siyah noktaların görünümünü azaltmak veya onlardan kurtulmak için de zaman zaman onların sıkıldığına şahit olmaktayız. Bu kesinlikle uygun olmayan bir durumdur. Gözeneklerdeki siyah noktaları sıkarak Gözenek hücrelerine zarar vermiş olursunuz ve aynı zamanda zarar gören hücreler yanaklarda çukurcuklar oluşturur. Bu çukurcukların da büyük çoğunluğunu cerrahi yöntemlerle geçirmek zorunda kalabilirsiniz. Yağların birikmesini ve siyah noktaların oluşmasına engel olmak için eczanelerde satılan siyah nokta toniklerinden alabilirsiniz. Cildi soğuk su ile değilde ılık su ile yıkamakta yardımcı olacaktır.
Yanakta siyah nokta için buhar banyosu
Siyah noktaları temizlemede en etkili yöntemlerden biri de buhar banyosudur. Buhar banyosu gözeneklerin açılmasına ve siyah noktaların rahatlıkla oradan deri zarar görmeden çıkmasını sağlar. Buhar banyosu için birçok farklı yöntem vardır. En basitinden bir tencereye su koyup kaynatabilirsiniz. Kaynayan suyun üzerinde yüzünüzü 15 dakika kadar bekletip ılık su ile durulayabilirsiniz. Aynı yöntemi elma sirkesi ve su ile yada maydanoz ve su ile de yapabilirsiniz. Elma sirkesi ve su karışımı gözenekleri temizlerken ciltteki lekelerden de kurtulmanıza yarar. Maydanoz ve su karışımı ise hem gözeneklerdeki ölü deriyi ciltten atar hemde ölü derilerin yerine yenilerinin gelmesini sağlar. Böylelikle yanaklardaki siyah noktalardan kurtulmak biraz daha kolay olabilir.
Yanaktaki siyah noktaları geçiren birkaç kısa yöntem:
 • Karbonat+su; bu karışımla siyah noktalara 5 dk kadar masaj yapıp sonra durulayabilirsiniz. 
 • Karbonat+yoğurt; Karışımı siyah noktalı yanaklarda 15 dk kadar bekletip durulayabilirsiniz.
 • Bal; 15 dk yanakta bekletilen bal cildin eski görünümüne kavuşmada birebirdir.
 • Limon suyu+yoğurt; karışımı 15 dk yanaklarda bekleterek hem sivilceleri kurutabilir hem de yağ tabakasını ciltten atarak siyah noktalardan kurtulabilirsiniz.
]]>
Siyah Nokta Temizleyici https://www.siyahnokta.org/siyah-nokta-temizleyici.html Wed, 10 Oct 2018 18:37:12 +0000 Siyah nokta temizleyici, Siyah nokta temizleyici bir çok ürün, peeling ve maskeler bulunmaktadır. Fakat çeşitli kozmetik ürünleri içeren bu ürünler cilde göre değişiklik göstermektedir. Bu ürünleri dikkatli bir şekilde kullan Siyah nokta temizleyici, Siyah nokta temizleyici bir çok ürün, peeling ve maskeler bulunmaktadır. Fakat çeşitli kozmetik ürünleri içeren bu ürünler cilde göre değişiklik göstermektedir. Bu ürünleri dikkatli bir şekilde kullanmakta fayda vardır. Doğal evde hazırlanan maskeler dışında cildinize uygulamayı düşündüğünüz ürünlerde doktora danışmanız ve cildinizi tanımanızda fayda vardır. Çeşitli kozmetik ürünleri veya kremler cildinize zarar verebilir ve ters etki oluşturabilir. Bunun için Siyah nokta temizleyici kullanırken her ürünü dikkatsizce kullanmamak gereklidir. Evde hazırlanan daha çok doğal ürünlerden yapılan maskelerin büyük bir çoğunluğu yan etki oluşturmamaktadır. Bunun için her ciltte kolaylıkla uygulanabilir. Siyah nokta temizleyici doğal maskeler arasında en etkili maske yumurta akıyla hazırlanan maskelerdir. Yumurta akı doğal siyah nokta temizleyici olarak bilinmektedir. Bunun için hemen hemen her siyah nokta maddesinde yumurta akı içeriği bulunmaktadır. Bu durumu göz önünde bulundurarak siyah nokta temizleyici olarak öncelikle ev yapımı doğal maskeyi tercih etmenizi tavsiye ederiz. Denemekten bir şey kaybetmeyeceğiniz siyah nokta temizleyici maske size çok şey kazandıracak. Siyah noktaların giderilmesine ve yeni siyah nokta oluşumlarının engellenmesini sağlayacak bu maske cilde genel olarak sağlıklı bir görünüm sağlayacaktır.

Siyah nokta temizleyici maske için gerekli olan malzemeler:  
 • 1 tane yumurta akı
 • 1 tatlı kaşığı limon suyu
 • 2 tane peçete
Siyah nokta temizleyici maske uygulanışı: Bir kap içerisine yumurta akını koyarak iyice çırpın. Yumurta akı köpürene kadar karıştırmaya devam edin. Daha sonra limon suyunu da ilave ederek biraz daha karıştırın. Bu arada sizde cildinizi iyice yıkayarak temizleyin. Maskenin temiz cilde uygulanması gerekmektedir. Malzemeler iyice çırpıldıktan sonra hazırlanan maskeyi artık cildinize uygulayın. Özellikle siyah nokta bulunan bölgelere daha yoğun bir şekilde uygulamanız fayda sağlayacaktır. Göz çevresi haricinde tüm cilt yüzeyine maskeyi masaj yaparak uygulayın. Daha sonra peçeteleri yüzünüze serin. Yarım saat kadar bu şekilde bekleyin. Süre dolduktan sonra cildinizi ılık su ile yıkayarak cildinizi maskeden arındırın. Siyah nokta temizleyici maske düzenli bir şekilde uygulandığı takdirde ciltte genel olarak sağlıklı bir görünüm elde edersiniz. Hazırlanan bu maske siyah nokta oluşumlarını engellemenin yanı sıra ciltteki lekeleri ve kırışıklıklarıda gidermektedir.
]]>
Siyah Nokta Patlatma https://www.siyahnokta.org/siyah-nokta-patlatma.html Wed, 10 Oct 2018 23:40:08 +0000 Siyah Nokta Patlatma, Bu durum günümüzde birçok insanın itici bulmasından dolayı başvurduğu bir yöntem olarak bilinmektedir. Birçok kişi tarafından yapılmış olmasına rağmen birçok insanda bu yöntemden kesinlikle uzak durma Siyah Nokta Patlatma, Bu durum günümüzde birçok insanın itici bulmasından dolayı başvurduğu bir yöntem olarak bilinmektedir. Birçok kişi tarafından yapılmış olmasına rağmen birçok insanda bu yöntemden kesinlikle uzak durmayı tercih etmektedir. Siyah nokta özellikle yağlı cildi bulunan kişilerde büyük bir sorun haline gelmektedir. Değişen koşullardan dolayı sürekli artış gösteren siyah noktalar birçok insanın problemi haline gelmiştir. Tıbbi olarak siyah noktalara herhangi bir tedavi bulunmamaktadır. Siyah noktalar sadece krem tedavisi desteği ile sıkılarak ortadan kaldırılmaktadır. 

Siyah Nokta Patlatma Doğru mudur

Siyah nokta, sıkma yöntemine göre sıkılmasın da sakınca yoktur. Bu patlatma yöntemi tırnaklarımızı birleştirerek sıkma yöntemi gibi değildir. Siyah nokta patlatma işlemini uygulamadan önce cildinizi kesinlikle nemlendirmeniz gerekmektedir. Kimi nemlendiriciler ise cilde masaj yapma yöntemi ile hafif bir şekilde siyah noktalara bastırılarak çıkarılmasını sağlayacağınız bir durumdur.  Siyah nokta patlatma işlemini kesinlikle ama kesinlikle kuru bir cildiniz varken uygulamamanız gerekmektedir. Bu şekilde bir uygulama ile büyük sorunlara yol açabilirsiniz. Kuru olarak patlatma işlemi uygulamaya çalışmanız bölgedeki kan dolaşımını durdurmaktadır. Ve bu sebepten dolayı cildinizde kızarmalar ve şişlikler meydana gelebilir. Bu bakımdan nemlendirici kullanarak yumuşatmanız önerilmektedir. Zaten siyah nokta patlatma durumu sert sıkıştırma durumu değildir. Bu durum hafif bir şekilde masaj uygulaması ile patlatma yöntemidir. Bu şekilde bir uygulama ile siyah noktalarınızdan kurtulabilirsiniz. 
]]>
Siyah Nokta Giderici Krem https://www.siyahnokta.org/siyah-nokta-giderici-krem.html Thu, 11 Oct 2018 00:07:09 +0000 Siyah nokta giderici, günümüzde her insanın sıkça karşılaştığı siyah nokta, akne gibi problemlere çözüm sağlayan bir üründür. Genel olarak krem şeklinde ve losyon olarak kullanılmaktadır. Siyah nokta vücudumuzda atılama Siyah nokta giderici, günümüzde her insanın sıkça karşılaştığı siyah nokta, akne gibi problemlere çözüm sağlayan bir üründür. Genel olarak krem şeklinde ve losyon olarak kullanılmaktadır. Siyah nokta vücudumuzda atılamayan yağların birikmesiyle oluşur. En sık rastlanan dönem ergenlik dönemidir. Siyah noktaların meydana gelmesi kişide sivilce oluşacağının ön habercisidir. Ciltte oluşan yağlanma da siyah nokta ve sivilce oluşacağını gösterir. Siyah nokta stres, kadınlarda adet dönemi, aşırı güneş altında kalma gibi nedenlerle de tetiklenebilir. Fakat en belirgin özelliği ise beslenme düzeni, sağlıksız yiyecekler tüketme, aşırı yağlı yiyecekler tüketme, kızartmalar, aşırı fast food tüketimi, su tüketiminin az olmasıdır. Siyah nokta giderici ama yanlış olan sıkma yöntemi herkesin yaptığı fakat yanlış olan bir harekettir. Siyah noktalar sıkıldığında ciltte iz kalmasına sebep olabilir. Fakat siyah nokta çözümsüz bir sağlık sorunu değildir. Siyah nokta oluşmadan önce kesinlikle cilt temizliğine dikkat edilmelidir. Gerekli olan cilt bakımları yapılmalı ve kişinin bakım için kendine vakit ayırması gerekmektedir. 

Siyah nokta giderici maske tarifleri
 • Uygulanacak olan sistem çok basittir. Yaklaşık olarak bir yemek kaşığı kadar yulaf ununu yeteri kadar su içerisinde pişiriniz. Krem kıvamına gelene kadar sürekli karıştırın. Sonrasında bir miktar badem unu eklenir. Tekrar karıştırılır. Soğuması beklenir ve soğuduktan sonra cilde masaj şeklinde uygulanır. Sonrasında maskenin cildinizde kurumasını bekleyin. Kuruduktan sonra soğuk su ile yıkayın. Ve yumuşak bir havlu ile kurulayın. Günde 3 kez tekrar edildiğinde yüz güldürücü sonuçlar alacaksınız. 
 • Fayda sağlayabilecek bir diğer siyah nokta giderici yöntemlerden biri ise limon ve yumurta maskesidir. Biraz mide bulandırıcı ve itici bir etki bırakabilir ancak siyah nokta konusunda çok etkilidir. Fakat kullanıldığı zaman etkisi yüz güldürücüdür. Bir bardak süzülmüş limon suyu sıkılır ve içine bir adet yumurtanın beyazı eklenir. Macun kıvamına gelene kadar kısık ateşte ısıtılır. Daha sonra soğutulur ve cilde maske  şeklinde uygulanır. Hafif masaj şeklinde ovarak cilde yediriniz. Daha sonra soğuk su ile durulanır. 
 • Bal bir başka etkili yöntemlerden biridir. Kullandığınız balın organik olmasına dikkat edin. Bal ile susam karıştırılarak hazırlanan maske cilde uygulanır. Maskeden sonra cilde dokunduğunuzda ipeksi bir dokunuş ve temizlik hissi sağlar. Maskeyi hazırladıktan sonra cilde uygulayın ve 15 dakika bekleyin. Ilık su ile cildi arındırıp kağıt havlu ile kurulayın. 
Siyah nokta giderici olarak bir çok krem losyon ve hazır maskeler bulunsa da en etkili yöntem kişinin kişisel bakımı için ayırdığı zaman ve evde hazırlanmış doğal maskelerdir. Dışarıdan tedarik edilen siyah nokta giderici krem ve losyonlar doğal olmamakla birlikte sağlıksızdır ve genelde işe yaramazlar. Kişisel bakım, genel hijyen kurallarına uymak siyah nokta oluşumunu önlemekte çok etkilidir. Özellikle kıyafetlerin temizliği ve havluların hijyeni kilit noktalardan biridir. Siyah nokta her ne kadar basit bir cilt problemi olarak görülse de ilerleyen durumlarda ciltteki gözenekleri doldurup daha sonra temizlense de yüzde iz ve küçük çukurlar oluşmasına sebep olabilir. Ayrıca sivilce problemlerine taban olması da siyah nokta probleminin önemini arttıran etmenlerdendir. 
]]>
Siyah Nokta Çubuğu https://www.siyahnokta.org/siyah-nokta-cubugu.html Thu, 11 Oct 2018 20:06:16 +0000 Siyah nokta çubuğu, iki tarafında yuvarlak halkası olan metal bir çubuktur. Genelde ince tarafı burun üzerindeki siyah noktalar için kullanılırken, kalın tarafı ise alın, çene veya dokunulduğunda sertçe ele gelen sivilceler iç Siyah nokta çubuğu, iki tarafında yuvarlak halkası olan metal bir çubuktur. Genelde ince tarafı burun üzerindeki siyah noktalar için kullanılırken, kalın tarafı ise alın, çene veya dokunulduğunda sertçe ele gelen sivilceler için kullanılır. 

Siyah Nokta Çubuğu Nasıl Kullanılır

Kısa sürede sonuç alınmasını sağlar. Bu kısa zaman dilimi içinde iyi sonuçlar alabilmek için birkaç hususa dikkat edilmelidir. Bu aleti kullanmadan önce mutlaka cildin hazırlanması gerekir. Siyah nokta çubuğu kullanılmadan önce mutlaka duş alınmalıdır. İsteğe göre buhar banyosu da yapılabilir. Ne kadar çok duşta kalınır ise gözenekler de o kadar açılır. Siyah nokta çubuğu kuru cilde uygulanmamalıdır. Uygulanması halinde bir sonuç alınamayacağı gibi aynı zamanda ciltte kızarıklıklara da sebep olur. Gözeneklerin mutlaka açılmış olması ve cildin yumuşamış olması gerekir. Yoksa iz ve çukurlukların oluşmasına neden olabilir.

Siyah nokta çubuğunun ucuyla siyah nokta ortalanmalı ve siyah noktanın etrafına eşit şekilde baskı yapılmalıdır. Bu baskıyı yüzünüz kanayacak şekilde yapmamalısınız. İşlem yapılırken deri gergin bir şekilde tutulmalı baskı öyle yapılmalıdır. Siyah noktayı çıkardıktan sonra ciltte kızarıklıklar oluşabilir. Ancak bu kızarıklık dakikalar sonra geçmektedir. Böylelikle gözeneklerdeki kir ve yağlar yüzeye çıkacaktır. İşlemler bittikten sonra yüz soğuk su ile yıkanmalıdır. Ardından yüz temizleyici ile mutlaka yıkanmalı ve cilt sıkılaştırıcı tonikle toniklenmelidir. Böylelikle açılan delikler kapatılır ve yeni kirlerin içlerine doluşması engellenir. Cildin daha parlak bir görünüme kavuştuğu fark edilir. En son olarak nemlendirici de sürülebilir. Siyah nokta çubuğunu düzgün kullanmak çok önemlidir. Çünkü siyah noktanın etrafındaki deri soyulabilir ve daha kötü bir görüntüye sebep olunabilir. Gerek kullanmadan önce gerekse kullandıktan sonra siyah nokta çubuğu mutlaka temizlenmelidir. 
]]>
Burundaki Siyah Nokta Temizleme https://www.siyahnokta.org/burundaki-siyah-nokta-temizleme.html Fri, 12 Oct 2018 10:24:39 +0000 Burundaki siyah nokta temizleme, uzman olan kişiler tarafından güzellik merkezlerinde gerçekleştirilebileceği gibi çeşitli maskeler ve karışımlar aracılığıyla evde de uygulanabilir. Kadınlarda da erkeklerde de her yaşta en s Burundaki siyah nokta temizleme, uzman olan kişiler tarafından güzellik merkezlerinde gerçekleştirilebileceği gibi çeşitli maskeler ve karışımlar aracılığıyla evde de uygulanabilir. Kadınlarda da erkeklerde de her yaşta en sık rastlanan cilt problemleri arasında yer alan burundaki siyah noktalar, özellikle geniş gözenekli bir cilde sahip olanların kronik sorunları arasında yer almaktadır. Burundaki gözeneklere yerleşen sebum, kir ve benzeri iç ve dış etkenlerden dolayı oluşan siyah noktaları temizlemenin pek çok yolu bulunmaktadır. Günümüzde çoğu güzellik merkezinde uygulanan buhar banyosu, maske ve kür gibi işlemler aracılığıyla siyah noktalardan uzman yardımıyla profesyonel şekilde kurtulmak mümkündür. Buhar makinesi yardımıyla belirli bir süre buhar banyosuna maruz bırakılan burun ve yüz kısmında gözenekler genişler ve böylece siyah noktaların ciltten ayrıştırılması kolaylaşır. Ardından uygulanan peeling, kür, maske gibi uygulamalar ise burundaki ve yüzdeki siyah noktalardan kurtulmayı sağlar. 

Siyah Noktalardan Kurtulmak için Burun Bantlarını Deneyebilirsiniz

Burundaki siyah nokta temizleme işlemi için uzmanları tercih edebileceğiniz gibi marketlerde, mağazalarda ve eczanelerde satılan siyah nokta ürünlerinden de satın alabilirsiniz. Burundaki siyah noktaları yok etmek amacıyla en çok kullanılan ürünler arasında siyah nokta bantları bulunmaktadır. Çoğu kozmetik markasının ürün yelpazesinde yer alan siyah nokta bantları; nemli haldeki burnun üstüne yapıştırılıp, bir süre bekledikten sonra çıkarılır ve böylece burundaki siyah noktalar kökleri ile birlikte bu bantların üzerinde kalır. Burundaki siyah nokta temizleme işlemleri arasında en işe yarayanlardan biri olan siyah nokta bantları nadir de olsa özellikle çok hassas bir cilde sahip olanlarda tahribata yol açabilmektedir. Bu nedenle her kozmetik üründe olduğu gibi siyah nokta bantlarında da kullanmadan önce dikkatli olunmalı hatta burna uygulanmadan önce cildin görünmeyen bir noktasında test edilmelidir. 

Burundaki Siyah Noktaları Siyah Noktaları Evde Temizleme

Tüm bu yöntemlerin dışında evde hazırlayabileceğiniz pratik karışımlarla da burnunuzdaki siyah noktaları temizleyebilirsiniz. Bu karışımların başında gelen maskeler; losyon formunda olabildiği gibi tanecikli yapıda da olabilmektedir. Örneğin; 3 yemek kaşığı yoğurt ve yarım limonun suyunu karıştırarak elde edebileceğiniz losyon şeklindeki maskeyi burnunuza sürebilir, 10-15 dakika bekledikten sonra yıkayabilirsiniz. Cildinizin daha berrak görünmesini sağlayan yoğurt ve cilt yüzeyindeki fazla sebumu temizleyen limon, siyah noktaları yok etme konusunda zaman içinde etkili olacaktır. 

Peeling şeklinde cildi nazikçe soyarak yenileyen bir maske türüne ihtiyaç duyuyorsanız 2 tatlı kaşığı yoğurdun içine katacağınız 2 çay kaşığı karbonatı karıştırarak burnunuza uygulayabilir, maksimum yarım saat bekledikten sonra burun bölgenizi ovarak yıkayabilirsiniz. Siyah noktalarla birlikte ölü deriyi de temizlemeye yardımcı olan bu tanecikli karışım alttaki yeni ve taze cildin ortaya çıkmasını kolaylaştıracaktır. 

Cilt bakımında yüzyıllardır kullanılan bir malzeme olan kil de burundaki siyah noktaları temizleme konusunda oldukça etkilidir. En ekonomik cilt bakım malzemelerinden biri olan kili, ılık su ile lapa hale getirdikten sonra burnunuzun üstüne uygulayabilir, 10-15 dakika bekledikten sonra temizleyebilirsiniz. Sadece siyah noktaları temizleme konusunda değil; cilt rengini eşitleme, cilt beyazlatma, akne gibi konularda da işe yarayan kil, bu nedenle cilt güzelliği için en çok kullanılan malzemeler arasında yer alıyor. Ek olarak uygulayacağınız maskelerden önce yüzünüzü sıcak buhara karşı yaklaşık 10-15 dakika tutarsanız açılan gözeneklerden siyah noktaların temizlenmesi çok daha kolay olacaktır. 
]]>
Siyah Nokta Çıkarma https://www.siyahnokta.org/siyah-nokta-cikarma.html Sat, 13 Oct 2018 04:29:58 +0000 Siyah nokta çıkarma, son zamanlarda cilt gözeneklerin de siyah nokta oluşumu artmaya başladı. Bunun nedeni kirli hava, aşırı tüketilen sigara, toksin, yağlı yiyecekler, kadınların yaptığı aşırı makyaj siyah nokta oluş Siyah nokta çıkarma, son zamanlarda cilt gözeneklerin de siyah nokta oluşumu artmaya başladı. Bunun nedeni kirli hava, aşırı tüketilen sigara, toksin, yağlı yiyecekler, kadınların yaptığı aşırı makyaj siyah nokta oluşumun başlıca sebepleri arasında yer alır. Meydana gelen siyah nokta zamanla ciltte birikir bir süre sonra tıkanır nefes alamaz hale gelir ve cildin yağ ve nem dengesi bozulur. Oluşan bu siyah noktalar hem cilt dengesini bozar ve dışarıdan çirkin bir görüntüye neden olur. Bu yüzden herkes bu siyah noktaları çıkarmak ve kurtulmak ister. Siyah nokta sıkarak çıkarma doğru değildir. Tırnak ile sıkılan siyah nokta çıkarma zararlı bir yöntemdedir. Siyah nokta çıkarma esnasında tırnak izi kalabilir veya elleriniz yada tırnak aranız temiz olmadığında başka bakterilere veya cilt de enfeksiyona neden olabilirsiniz. Cilt de siyah nokta aşırı fazla ise ilk olarak bir dermotoloji uzmanına görünmeniz gerekmekte ve onun önerdiği tedavi yöntemini uygulamak daha doğru olacaktır. Şayet cilt de meydana gelen siyah nokta oluşumu az ve belli bölgeler de ise evde siyah nokta çıkarımını sıkmadan evdeki malzemeler ile çıkarmak daha kolay olacak. 

Siyah nokta çıkarma yöntemleri, evimizde bulunan ve aktarlardan alınan bazı malzemeler ile yapılan çeşitli maskelerle cilt de oluşan siyah noktaları çıkarma imkanın sahibiz. Siyah nokta çıkarma maskesini uygulamaya başlamadan önce cilt 15 -20 dakika kadar buhar uygulayın. Bütün gözenekler açılsın ki siyah nokta çıkarma daha kolay ve yapılan maskenin faydası olsun. Siyah nokta çıkarma için bir kaç maske tarifini sizle  paylaşalım. 

Siyah nokta çıkarmak için kil maskesi,

Siyah noktaları çıkarma yöntemlerinden biri de kil maskesidir. Bir yemek kaşığı doğal kil, bir limon suyu, bir yemek kaşığı zeytinyağı ve son olarak gül suyu ekleyerek maskeyi hazırlayın ve cilt de siyah nokta çıkarmak istediğiniz bölgeye uygulayın, 15 dakika kadar bekletin daha sonra maden suyu ile temizleyin. Hafta iki kere uygulamanız yeterli olacaktır.

Siyah nokta çıkarmak için yoğurt maskesi

Siyah nokta çıkarma yöntemlerinden bir diğeri de yoğurt maskesidir. Dört yemek kaşığı süzme yoğurt, yarım limon suyu, yarım çay kaşığı kabartma tozunu ekleyerek maskeyi hazırlayın. Daha önce buhar uygulaması yaptığınız ciltde yoğurt maskesini sürün ve yoğurt kuruyana kadar bekleyin. Elinizle cilde zarar vermeden dairesel hareketlerle siyah noktayı çıkarın ve ılık su ile yıkayın. Biraz kurumuş olan cilde nemlendirici kullanın.

]]>
Siyah Nokta Aldırma https://www.siyahnokta.org/siyah-nokta-aldirma.html Sat, 13 Oct 2018 15:31:51 +0000 Siyah nokta aldırma, cilt gözenekleriniz kirli hava, makyaj kalıntıları, toksinler, sigara dumanı, yağ, kir ve bunun gibi iç ve dış faktörler sebebiyle dolar, tıkanır ve nefes alamaz duruma gelir. Bu gözeneklerdeki maddeler siyah Siyah nokta aldırma, cilt gözenekleriniz kirli hava, makyaj kalıntıları, toksinler, sigara dumanı, yağ, kir ve bunun gibi iç ve dış faktörler sebebiyle dolar, tıkanır ve nefes alamaz duruma gelir. Bu gözeneklerdeki maddeler siyah nokta diye tabir etiğimiz oluşumları beraberinde getirir. Gözenekler genişler, cildin yağ ve nem dengesi zarar görür, siyah noktalardan kurtulmak imkansız hale gelir. Siyah nokta oluşumu hem cildin güzelliğini bozar hem de estetik açıdan kötü bir görünüm ortaya çıkarır. Düzenli olarak yaptırılacak bir cilt bakımıyla siyah noktalardan kurtulmak mümkün olabilir. Bunun yanında evde hazırlayacağınız doğal malzemelerle de siyah noktalardan kurtulma şansınız olabilir.
 
Lazerle siyah nokta aldırma

Siyah nokta cilt hastalıklardan bir tanesidir. Siyah nokta çağımızda çok sık rastlanan cilt sorunudur ve en çok ergenlik döneminde rastlanmaktadır. Hayatın her döneminde de her toplumda rahatsız etmiş ve üzüntüye sebebiyet vermiştir. Özellikle ergenlik döneminde kızlarda daha erken ortaya çıkması daha çok etki etmiştir. Erkeklerde ise 18-19 yaş aralığında başlar ve bu 22-23 yaşına kadar devam etmektedir. Bu siyah nokta ergenlik çağına özel bir durum değildir. 20-30'lu yaşlarda da ortaya çıkabilir. Siyah nokta erkek ve kadında eşit bir şekilde görülebilir. Siyah nokta tedavisinde birçok krem, ilaç, kimyasal peelingler kullanılmaktadır. Günümüz itibariyle siyah noktaların ve sivilcelerin bilhassa da iltihaplı olan sivilcelerin kontrol altına alınması ve iz kalmadan alınması için lazer tedavisi uygulanabilir.

Lazerle siyah nokta aldırma cilde sürülen ve gözeneklerin arasına giren karbonhidrat kabarcıklarının patlaması sonucu ile cilt ve cilt altı dokularının yenilenmesi cildin yağ sebebiyle tıkanan kanalların açılması, siyah noktaların geçmesi cilt gözeneklerinin sıkışarak kapanmasına ve ciltteki yağ hormonlarının dengelenmesinde etkili olan lazer tedavisi, ciltteki yağ bezelerini azaltır ve küçülmektedir. 

]]>
Karbonat Siyah Nokta https://www.siyahnokta.org/karbonat-siyah-nokta.html Sun, 14 Oct 2018 10:20:48 +0000 Karbonat siyah nokta: Karbonat sodyum bikarbonat. Hemen hemen bütün herkesin evinde bulunan, bazen gıdalarda bazen ise umumi temizlik için kullanılan bir maddedir. Kullanım alanı çok geniş ve maliyeti çok düşük olan bu madd Karbonat siyah nokta: Karbonat sodyum bikarbonat. Hemen hemen bütün herkesin evinde bulunan, bazen gıdalarda bazen ise umumi temizlik için kullanılan bir maddedir. Kullanım alanı çok geniş ve maliyeti çok düşük olan bu madde yalnızca gıdalar için değil, cilt ve genel temizlik yapma dada bir mucizedir. Karbonat alkali özelliğe sahiptir. Karbonat içindeki yapı nedeni ile cildinize kesinlikle zararı yoktur. Aksine Çok yararı vardır. Doğal güzellik maddesidir. Alkali olması sebebiyle cildinizde sivilce ve siyah noktaları yok etmektedir. Elma sirkesi ile birleştiğinde müthiş bir tonik özelliği oluşmaktadır. Yoğurt ve karbonat birleşiminde cildinizde pelin tesiri yapmaktadır. Mikrop öldürücü özelliğe sahip olduğundan ve cildinizde oluşan kir, toz ve yağı temizleyerek, siyah nokta olmasını önlemektedir. Ciltteki asit miktarını dengede olmasını sağlar ve yağ dengesini korur. Aşındırıcı bir yapıya sahip olduğundan, cildinizi temizlemekte, biriken yağı, kiri, tozu ve makyaj kalıntılarını gözenekleri açar ve temizler. Bu anlamda karbonatı yararları çok fazladır.

Karbonat mucizesinden siyah nokta

Bir başka maske ise cildinizin hem parlamasına ve temizlenmesine ihtiyacı olan peleng yapmasını sağlamaktadır. Evinizde kolayca yapılabilir ve kısa bir süre alan bu maskeyi haftada bir defa yapılmasında yarar var. Güzellik uzmanlarının da önerdiği bu maske düzenli olarak uygulandığında kesinlikle etkisini gösterecek yüzde oluşan siyah noktalar yok olacaktır. Bu mucizevi maske için milyonlarca para yatırmanıza veya aktarlarda dahi bulunmayacak kadar zor ürünler söylemeyeceğiz. Şimdi sizlere. Her evde bulunan üç ürün ismi belirteceğiz. Bunlar karbonat, yoğurt, mısır unu. Evet, sadece bu üç malzeme ile kolayca cildinizi temizleyip parlamasına ve oluşan siyah noktaların kaybolmasını, canlı görünmesini sağlar. Hem bayan hem de erkekler bu önerdiğimiz maskeyi çok rahat kullanabilir. Ayrıca yağlı, kuru veya normal olan üç cilt tipine rahat bir şekilde uygulanabilir. Ancak önemli bir konuya dikkat çekmemiz gerekmektedir. Maske çok etkili bir maske olduğundan yağlı ciltler için  6 dakika, normal cilt için 5 dakika kuru veya hassas ciltler içinde yalnızca 3 dakika kalması önerilmektedir. Şimdi maskenin yapımı ve uygulama biçimine bakalım.

Siyah Noktalar İçin Karbonat maskesi Hazırlanışı

        * 1 yemek kaşığı yoğurt

        *  1 tatlı kaşığı ince çekim mısır unu

         * 1 cay kaşığı karbonat.

Hazırlanması ve Uygulanması: Bu üç ürünü dikkatli bir şekilde karıştıralım. Karbonatın  kabarma  özelliği yoğurtla birleşince aktif olacaktır. Yapılacak maske kabaracaktır. Bunu cildinize parmak uçlarınızla, cilt özelliğine göre tavsiye edilen zamanlar da bekletip önce ılık sonra soğuk su ile yıkanmalı, cildinizde oluşan siyah noktalar geçecektir. Geçmiş olsun

]]>
Erkek Siyah Nokta https://www.siyahnokta.org/erkek-siyah-nokta.html Sun, 14 Oct 2018 12:55:25 +0000 Erkeklerde Siyah Nokta, Erkeklerde oluşan siyah noktalar görünüş ve bakım için oldukça önemli bir konudur. Temiz olmayan ve kolayca kir tutan bir ciltlerde siyah nokta oluşumu daha fazla görülmektedir. Ciltteki gözene Erkeklerde Siyah Nokta, Erkeklerde oluşan siyah noktalar görünüş ve bakım için oldukça önemli bir konudur. Temiz olmayan ve kolayca kir tutan bir ciltlerde siyah nokta oluşumu daha fazla görülmektedir. Ciltteki gözeneklerin kapanması sonucunda oluşan bu gözeneklerde biriken yağlar ve kir siyah nokta oluşumuna sebep verir. Erkeklerde bu işlem en çok başvurulan metotlardan birisi de buhar banyosu ve su buharı olarak bilinmektedir.Yulaf ve limon suyunun karıştırılması ile maske haline getirilmesi de siyah nokta oluşumunu engellemek üzere oldukça fayda gösterecek uygulamalardan biridir.

Erkeklerde Siyah Nokta Temizleme YÖntemleri

 • Bir kaşık yulaf ununu 1 su bardağı su ile kaynatıp karıştırın. Kıvam alıp hamurlaşmaya başlayınca, içine 2 tatlı kaşığı badem unu ekleyin. Karışımı, cildin siyah noktaların yoğun ve belirgin olan bölümlerine sürün ve 6 dakika bekletip yıkayın. Bu reçeteyi 2 hafta boyunca her gün uygulayabilirsiniz
 • Dört yemek kaşığı yoğurtla, yarım limonun suyunu karıştırın ve nazikçe cildinize sürün, kurumasını bekleyin, 20 dakika sonra yıkayın. Bu maskeyi tüm cildinize uygulamanıza gerek yok. 
 • Yarım limonun suyuyla 2 adet yumurta akını karıştırın, ocağa alın ve 2 dakika ısıtın. Cildinize sürerek 15 dakika bekletin. Yağlı cilt gözeneklerinin sıkışmasına ve siyah noktaların etkili bir şekilde giderilmesine hızlıca etki eden bu maskeyi haftada 2 kez uygulayabilirsiniz.
 • Üç bardak suyun içerisine birazcık ıhlamur, bir miktar yabani kekik yaprağı ve 2 tutam nane ilave edin ve 20 dakika kaynatın. Kaynattığınız karışımı süzünüz, ılınmasını bekleyin ve yüzünüze sürün. 

Kil Maskesi: İki yemek kaşığı kile yavaş yavaş su ekleyerek düzgün bir şekilde karıştırın ve yoğun bir krem kıvamına getirdikten sonra göz ve dudak çevresi hariç tüm yüzünüze sürün. 15 dakika beklettikten sonra maskeyi soğuk su ya da ılık su ile temizleyebilirsiniz. Maskeyi temizleyip yüzünüzü kuruladıktan sonra nemlendirici sürün.

Yumurta Akı: Yumurta akı erkeklerde cilt gözeneklerini sıkılaştırıp ilerde siyah nokta oluşma riskini oldukça azaltırken aynı zamanda gözenekleri temizleyerek siyah noktalardan kurtulmanıza yardımcı olan bir doğal üründür.

Bal ve Süt: Yarım yemek kaşığı balı 2 çay kaşı sütle karıştırdıktan sonra kısık ateşte 3-4 dakika ısıtın. Karışımı siyah noktaların bulunduğu bölgelere ince bir şekilde tabaka halinde düzgün bir şekilde sürün.

Bal ve sütün 30 dakika kadar kurumasını bekledikten sonra pamuğu kaldırın. Gözeneklerin küçülmesi için yüzünüzü soğuk suyla bol bir şekilde yıkayın ve nemlendirici sürün.

Yulaf ve Yoğurt: 2 yemek kaşığı yoğurdu toz haline getirdiğiniz yulafla karıştırın. Karışıma 2 çay kaşığı limon suyu ve 2 çay kaşığı zeytinyağı ekleyin. Maskeyi masaj yaparak yüzünüze sürün ve 20 dakika bekletin. Temizlemek için ise ılık su kullanabilirsiniz.

]]>
Siyah Nokta Sabunu https://www.siyahnokta.org/siyah-nokta-sabunu.html Sun, 14 Oct 2018 22:17:42 +0000 Siyah Nokta Sabunu; Tedavisinde önde gelen yöntemlerden biridir. Siyah nokta sabunun içeriğinde yer alan amino asitler, vitamin ve aktif olan nemlendiriciler cildin bakımına yardımcı olurken aynı şekilde de ciltte bulunan gözenekler Siyah Nokta Sabunu; Tedavisinde önde gelen yöntemlerden biridir. Siyah nokta sabunun içeriğinde yer alan amino asitler, vitamin ve aktif olan nemlendiriciler cildin bakımına yardımcı olurken aynı şekilde de ciltte bulunan gözenekleri açarak detaylı olarak temizleme işlemi yapmaktadır. PH olarak 5,5 değeri civarındadır. Ve bu özellik ciltte bulunan asit örtüsünün gücünü daha da arttırarak akne ve sivilceler için biyolojik bir destek ve kalkan sağlamanın yanı sıra yeni meydana gelen sivilce ve aknelerin de oluşmasını durdurmaktadır. 100 grama sahip olarak satışa sunulan bu ürün, hafif dereceye sahip olan aknede, cildi temizleme yönünden çok uygundur. Siyah nokta sabunu dermatolojik ve klinik testleri başarıyla aştıktan sonra kullanacak kişiler için satışa sunulacaktır.

Siyah Nokta Sabunu Kullanım Şekli Nasıldır; Siyah nokta sabunu günde sadece iki defa sabah ve akşamları olmak üzere kullanılması gerekir. Siyah nokta sabunu suyla iyi bir şekilde iyice yıkanarak yüze vurulması gerekir. Uygulanmış olan sabun yüzde bir zaman zarfı içerisinde bekletilerek bir kaç dakika geçtikten sonra bol su vasıtasıyla durulanmalıdır. 

Siyah Nokta Sabunu Özellikleri Nelerdir; Siyah nokta sabunu vücutta meydana gelen fazla yağa karşı mücadele ederek sivilce ve siyah nokta oluşumunu engellemektedir. Buna ilave olarak, hafif akne problemi meydana gelen ciltlerde kullanışlı olan siyah nokta sabunudur. Ağır sivilce ve akne problemi yaşayan bireylerde kullanılan malzemelerde yan etkisi bulunmamaktadır. Siyah nokta sabunun içerisinde sabun ve alkali bulunmamaktadır. Cildi oldukça yumuşak bir şekilde temizleyen ve sebumu ortadan kaldıran etkiye sahiptir.  Ayrıyetten siyah nokta sabunu ürünleri içeriğinde yer alan  PH 5,5 değeri ile biyolojik olarak akneye neden olan parazitlerin çoğalmasını da durdurarak, cildin koruyucu asit mantosunu daha da  güçlü kılmaktadır. Siyah nokta sabunu, içeriğinde barındıran doğal nemlendirici faktör, lecithin, vitaminler ile amino asitler vasıtası ile yapısı gitmiş olan cildin tekrardan denge haline gelmesini sağlamaktadır. Bu ürünler aynı şekilde kuvvetli bir antioksidan olduğu için, serbest radikallerin cilt üzerinde meydana getirdiği kötü etkileri ortadan kaldırmakla beraber, cilt tarafından salgılanmakta olan doğal bir bileşik squalane sayesinde cildin nem dengesinin devamlı olmasına da destek sağlamaktadır. Koruyucu ve renklendiriciyi bünyesinde bulundurmayan bu siyah nokta sabunu diğer bütün siyah nokta sabunları gibi pH 5,5 değerinde olmaktadır ve içerisinde de sabun özellikleri barındırmaktadır. Ciltte meydana gelen sivilce ve siyah nokta oluşumuna karşı etkin oluşu klinik testlerle ispatlanıp görülmüştür.
]]>
Jelatin Siyah Nokta https://www.siyahnokta.org/jelatin-siyah-nokta.html Mon, 15 Oct 2018 10:26:28 +0000 Jelatin Siyah Nokta, siyah noktalar pek çok kişinin hayatında karşılaştığı ve en sık olarak ortaya çıkan cilt sorunlarından birisidir. Oldukça sık karşılaşılan siyah noktalar kalıcı değildir, aksine evde kolaylıkla hazı Jelatin Siyah Nokta, siyah noktalar pek çok kişinin hayatında karşılaştığı ve en sık olarak ortaya çıkan cilt sorunlarından birisidir. Oldukça sık karşılaşılan siyah noktalar kalıcı değildir, aksine evde kolaylıkla hazırlayacağınız doğal jelatin maskesi ile kurtulmak mümkündür. Siyah noktalar çoğunlukla ciltte mevcut olan kıl foliküllerinin aşırı derecede yağ ile ölü cilt hücrelerinin tıkaması sonucunda ortaya çıkan bir durumdur. Vücut özellikle cildin nemini korumak ya da sağlamak için kıl foliküllerinin içerisindeki yağ bezelerinin yağ üretmesini sağlayarak cilt yüzeyine salgılar. Bu yağ ciltteki gözeneklerin tıkanmasına ve buna bağlı olarak hem kirin hem de ölü hücrelerin birikmesine neden olur. Eğer bu yağ ciltten temizlenmezse bu gözeneklerden içeri girer ve zaman içinde siyah bir nokta halini alır. Jelatin maskesi ile bu ortaya çıkan siyah noktaları hiç zorlanmadan kolaylıkla temizleyebilirsiniz. Jelatin maskesi özellikle burun bölgesindeki siyah noktaların temizlenmesinde oldukça etkili olan bir maske çeşididir. 

Jelatin Siyah Nokta Maskesi Malzemeleri
 • 1 yemek kaşığı jelatin tozu
 • 1,5 yemek kaşığı süt
jelatin Siyah Nokta Maskesinin Hazırlanışı, jelatin ile sütü mikrodalga fırına dayanıklı olan küçük bir kabın içerisine aldıktan sonra karıştıralım. Yüksek ısıda hazırladığınız jelatin, süt maskesini yaklaşık 10 saniye kadar ısıtalım. Isınan jelatin maskesini parmak uçlarınız ile yüzünüze sürün. Yüzünüzün tamamını jelatin maskesi ile kaplayabilirsiniz. Siyah noktaların temizlenmesi için jelatin maskesi cildinizde takriben yarım saat kadar kuruyuncaya kadar kalmalıdır. Jelatin maskesi cildinizde kuruduğunda sert bir maske haline gelecektir. Ardından yüzünüzün bir kenarından tutun ve jelatin maskesini yüzünüzden soymaya başlayın. Özellikle jelatin yüzünüzden soyulurken ölü hücreleri, kirleri ve en önemlisi siyah noktalardan kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Jelatin maskesini mutlaka sade jelatin ile hazırlayın. Çünkü renkli jelatinlerle hazırlanan maske ciltte lekelenmelere sebep olabilmektedir. Yapılışı oldukça pratik olan jelatin maskesi sayesinde yüzünüzdeki kötü görünüme sahip olan siyah noktalardan hemen kurtulabilirsiniz.
]]>
Siyah Nokta Yumurta Maskesi https://www.siyahnokta.org/siyah-nokta-yumurta-maskesi.html Tue, 16 Oct 2018 02:08:56 +0000 Siyah nokta yumurta maskesi,  Bu maske siyah noktalara karşı savaşan oldukça etkili bir maskedir ve hazırlanması da oldukça basittir. Oldukça besleyici olan yumurta akı cilt cilt gözeneklerini sıkıştırma, yağı ve kiri temizlem Siyah nokta yumurta maskesi,  Bu maske siyah noktalara karşı savaşan oldukça etkili bir maskedir ve hazırlanması da oldukça basittir. Oldukça besleyici olan yumurta akı cilt cilt gözeneklerini sıkıştırma, yağı ve kiri temizleme özelliğine sahiptir bu yüzden siyah noktalardan kurtulmanıza yardımcı olurken aynı zamanda ileride oluşacak siyah nokta risklerini minimuma indirir. En çok uygulanan maskelerden biridir zaten 3-4  uygulamadan sonra farkı kendiniz göreceksiniz.

Siyah nokta yumurta maskesi malzemeler
 • 1 adet yumurta
 • 1 adet steril bir havlu
 • Kağıt mendil (ince olacak)
 • Eğer cildiniz fazla yağlıysa bir kaç damla limon suyu
Siyah nokta yumurta maskesi yapımı

Bir kaç yöntem olmakla birlikte ilk yöntemi anlatacak olursak; İlk başta yumurtanın sarısı ve akını ayırın, akını temiz bir kaba alın ve köpürünceye kadar iyice çırpın. Sarısını da saçınıza maske yapmak için ayırabilirsiniz. Daha sonra bir fırça yardımıyla veya elinizle ince bir tabaka halinde cildinize sürün. 15-20 dk kadar kurumasını bekleyin. Cildinizin kurumayla birlikte iyice gerildiğini hissedeceksiniz. Daha sonra ılık bir suyla yıkayın ve nemlendirin. Cildiniz sıkılaşacak ve kırışıklıklar azalacaktır.

Diğer bir yöntemse detaylı siyah nokta temizliği içindir. Öncelikle yumurta akını cildinize sürün. Daha sonra kurumadan ince bir mendili yüzünüze koyun. Ağız, göz ve burun kısmında delikleri oluşturmayı unutmayın. Yumurta akını tekrar sürün, tekrar peçete koyun. Yarım saat kadar bir süre bekledikten sonra bu maskeyi yüzünüzden soyarak çıkarın. Çıkarılan peçetelerin üzerinde siyah noktalarınızı da göreceksiniz. Ayrıca yüzünüzdeki minik tüylerde alınır. 2 haftada bir bu maskeyi uygulayabilirsiniz.

Ancak yumurtaya karşı hassasiyetiniz varsa ve ya böyle bir hassasiyetiniz varsa yumurta akını biraz alıp cildinize sürün 15-20 dk bekleyin kızarıklık var mı yok mu alerjik bir reaksiyon gösteriyor mu test edin. Kuru ciltler için mutlaka nemlendirme işlemini uygulayın.
  
]]>
Siyah Nokta Giderici Maske https://www.siyahnokta.org/siyah-nokta-giderici-maske.html Wed, 17 Oct 2018 00:40:27 +0000 Siyah nokta giderici maske, Pek çok kimsenin ciltteki ortak derdidir siyah noktalar. Hem kişiyi rahatsız eder hem de yüzde kötü ve kirli bir görüntü oluşturur. Daha fazla yağlı ve geniş gözenekli ciltlerde oluşur. S Siyah nokta giderici maske, Pek çok kimsenin ciltteki ortak derdidir siyah noktalar. Hem kişiyi rahatsız eder hem de yüzde kötü ve kirli bir görüntü oluşturur. Daha fazla yağlı ve geniş gözenekli ciltlerde oluşur. Siyah noktaların ana sebebi ise gün boyu ciltte biriken kir yağ, makyaj atıkları, beslenme, kirli hava ve sigara gibi sebeplerdir. İş yoğunluğu ve günlük koşuşturmacalar arasında cilt temizliği ve bakımına gereken önem veremeyen kişiler bu siyah noktalardan kolaylıkla ciltlerini arındırabilirler. Hem de bitkisel ve doğal yöntemlerle yapacağınız siyah nokta temizleme işlemleri cildinize gereksiz ekstra yük bindirmeyecektir. Hem de ekstra bir maliyeti olmadan.

Siyah nokta giderici maske

 • 3 yemek kaşığı ev yapımı yoğurt
 • 3 tatlı kaşığı limon suyu

Yapılışı, Yoğurdun katı tarafından yaparsanız limonla da karışacağı için çok sulu olmaz ve cilt üzerine direkt yapışır. Yoğurdu ve limonu karışım haline getirerek göz altı bölgelerinize gelmeyecek şekilde cildinize uygulayın. Maskeyi yarım saat yüzünüzde beklettikten sonra ılık su ile yıkayınız. Haftada 1 kez düzenli yaparsanız bir süre sonra cildiniz siyah noktalardan temizlenecektir.

Siyah nokta giderici maske

 • 2 çay kaşığı kil
 • 1 tatlı kaşığı tatlı badem yağı

Yapılışı, cam bir kase içinde bal, kil ve tatlı badem yağını birbirine yedirecek şekilde tahta bir kaşık yardımı ile karıştıralım. Maskeyi yüze uygulamadan önce cildi tüm kir ve yağından arındıracak şekilde yıkayalım. Ve yüzü sıcak su buharına tutarak ciltteki gözeneklerin açılmasına yardımcı olalım. Sonrasında hazırlamış olduğumuz maskeyi Göz altları hariç cilde uygulayıp 15-20 dakika kadar beklettikten sonra ılık su ile durulayalım. Haftada 1 kez düzenli olarak yapıldığında gözenekler sıkışacak ve siyah noktalar bir süre sonra gözle görülür bir şekilde yok olacaktır. 

Siyah nokta giderici maskesi 

 • 1 adet yumurta akı
 • 3 tatlı kaşığı limon suyu

Yapılışı, Yine aynı şekilde cildi kir ve yağdan ayrıştırarak maskeyi uygulamakta fayda var. Gözeneklerin açık olması siyah nokta maskesinin etki etmesi açısından önemlidir. Cam bir kapta 2 malzemeyi karıştırıp temiz cilde uygulayalım 10 dakika bekletilmesi yeterli olacaktır. Sıkılaşma için buz gibi soğuk su ile cildi fazlalıklardan arındıralım. Yumurta akının etkisi ile cildiniz de gerginleşme hissedebilirsiniz. Doğal bir nemlendirici ile sonrasında nemlendirme yapabilirsiniz. Bu bakımı siyah noktalarınız bitene kadar 4 günde bir şeklinde uygularsanız çok memnun kalacaksınız. Aynı zamanda ciltteki sıkılaşmayı da hemen hissetmeye başlarsınız.      

         


]]>
Siyah Noktalardan Kurtulma https://www.siyahnokta.org/siyah-noktalardan-kurtulma.html Wed, 17 Oct 2018 04:25:31 +0000 Siyah noktalardan kurtulma, düşünüldüğü kadar zor bir şey değildir. Ama asıl mesele siyah noktalardan kurtulmaya çalışırken bir yandan da yeni siyah noktaların oluşumuna engel olabilmektir. Bunun için yapılması gereken Siyah noktalardan kurtulma, düşünüldüğü kadar zor bir şey değildir. Ama asıl mesele siyah noktalardan kurtulmaya çalışırken bir yandan da yeni siyah noktaların oluşumuna engel olabilmektir. Bunun için yapılması gereken pek çok çözüm önerisi bulunmaktadır. Dönem dönem insan cildi ile ilgili bazı şeyleri gözünde çok büyütebilir. Nedense ilk aynaya baktığında da gözüne bu sıkıntılar çarpar ve psikolojik olarak etkilenir. Bunun için eğer siyah noktalardan kurtulmak istiyorsanız bunu başaracağınıza dair kendinize güvenin. Daha sonra yeme içme alışkanlığı, temizlik kuralları ve uygulanacak doğal yöntemlere özen göstererek bu sorunun üstesinden kolaylıkla geleceksiniz.

Siyah noktalardan kurtulmak için tavsiyeler
 • Siyah noktaları hayatınızdan çıkartmak için fondoten tarzı kapatıcıları hayatınızdan çıkartmaya özen gösterin. Eğer kullanmaya çok ihtiyacınız varsa ucuz ve sağlıksız ürünler yerine lisanslı kaliteli ürünleri tercih edin ve yüzünüzde çok fazla kalmasına fırsat vermeden iyice temizleyin. Fondoten gözenekleri tıkar ve siyah noktalara davetiye çıkartır. Ayrıca diğer makyaj malzemelerini de seçerken ve kullanırken de aynı hassasiyeti göstermeye çalışın.
 • Cilt sağlığınıza önem verin. Bunun için gerekirse dermologtan da yardım alarak cilt tipinize uygun temizleme jelleri ile yüzünüzü çok kurutmadan sürekli temizleyin. Özellikle akşam eve geldiğinizde bu işlemi mutlaka tekrarlayın. 
 • Cilt sağlığı için el temizliği de çok önemlidir. Bu nedenle ellerinizin hijyenini sağlayın ve yüzünüzle çok fazla temas etmemesi için ekstra özen sarf edin.
 • Belirli aralıklarla cilt bakımına gitmeyi unutmayın. Cilt bakımında uzman cildinize buhar uygulayarak cildinizdeki zararlı maddelerin ter yoluyla atılmasını ve siyah noktaların bulundukları yerlerin ve noktaların yumuşamasını sağlar. Daha sonra uzman bu noktalara işlem uygular. Bu işlemi yılda bir kere yaptırmak cildinize çok iyi gelecek bir işlemdir. Ancak bu açılan gözeneklerin tekrar dolmaması ve ciltte sarkma meydana gelmemesi için de ekstra önlemler almayı unutmamak gerekir. 
 • Salatalık ve patates dilimlerini siyah noktaların olduğu bölgelere koyun ve  dakika kadar bekletin. Daha sonra cildinizi yıkamayın. 
 • Bal cilt için çok faydalıdır. Bir kasenin içerisinde aynı miktarda bal ve tarçını karıştırarak elde edeceğiniz macunu cildinize maske olarak uygulayabilirsiniz. Bu maskeyi akşam yatmadan önce cildinize hafifçe sürün ve sabaha kadar bekletin. Sabah uyandığınızda ise cildinizi ılık su ile yıkayın. Bu işleme 15 gün devam ederseniz farkı göreceksiniz.
 • Cilt için satılan kil ile zeytinyağını karıştırarak ayda iki kez cildinize maske yapın.  Fakat bu maskeyi  10 dakikadan fazla cildinizde bekletmemeye özen gösterin ve arkasından mutlaka cildinizi nemlendirin.
 • Kuru kahveyi zeytinyağı ile karıştırın ve cildinize sürün yaklaşık yarım saat bekletin ve elinizle cildinizi çok tahriş etmeden peeling uygular gibi dairesel hareketlerle ovun. Daha sonra ılık suyla yıkayın. 
 • Elma sirkesi siyah noktalardan kurtulmak için çok iyi bir alternatiftir. Doğal elma sirkesini su ile kaynatın ve yüzünüzü buharda bekletin. Kokusu ağır olur fakat oldukça etkilidir. 

]]>
Sırttaki Siyah Noktalar Nasıl Geçer https://www.siyahnokta.org/sirttaki-siyah-noktalar-nasil-gecer.html Wed, 17 Oct 2018 17:26:06 +0000 Sırttaki Siyah Noktalar Nasıl Geçer, Siyah noktalar cildin pürüzsüz olmasını engelleyen ve kötü görüntüsü nedeni ile kişiyi mutsuz eden ve daha çok cildi yağlı olan kişilerde görülen bir durumdur. Siyah noktalar genellikle Sırttaki Siyah Noktalar Nasıl Geçer, Siyah noktalar cildin pürüzsüz olmasını engelleyen ve kötü görüntüsü nedeni ile kişiyi mutsuz eden ve daha çok cildi yağlı olan kişilerde görülen bir durumdur. Siyah noktalar genellikle sağlıksız beslenme, aşırı yağlı besinler tüketme, hazır ve paketlenmiş gıdalar gibi bir çok zararlı yiyecekleri tüketme sonucunda ortaya çıkar. Vücudu yağlı olan kişiler bu duruma daha yatkın olurlar. Siyah noktaların çoğunlukla görüldüğü yerler vücut sırt bölgeleridir. Bu nedenle yaz aylarında giyilen kıyafetlerde siyah noktaların görülmesi kişiyi stres ve sıkıntıya sokar. Stres ve sıkıntı ise siyah noktaların vücut içinde hızlıca yayılmasına neden olur. 

Sırttaki Siyah Noktalar Nasıl Geçer

Sırtta Bulunan Siyah Noktalar Nasıl Geçer, Sırtınızda bulunan siyah noktalardan kurtulmanın yolu günlük düzenli peeling yapmaktır. Siyah noktaları yok etmek için satılan eczanelerde satılan güvenli sabun ve tonikler ile çok fazla ovalama yapmadan siyah noktaları kurutmak için yapılan peeling ve tonik kısa zaman içinde sırtta bulunan siyah noktaların kaybolmasını sağlayacaktır. Ayrıca ovalayarak siyah noktaların çıkması için yapılan her türlü işlem siyah noktaların kaybolmasına değil daha derine işlemesine neden olacaktır. Bu nedenle siyah noktaların çıkmasını sağlarken büyük bir dikkat ve itina gereklidir.  

Sırtta bulunan siyah noktalardan kurtulmanın bir diğer yolu da bir adet portakalı soyun ve soyduğunuz kabukları rende ile rendeleyin. Daha sonra bir çay kaşığı kabartma tozu ile iyice karıştırın. Hazırlamış olduğunuz bu karışımı sırtta bulunana siyah noktaların üzerine sürün ve yaklaşık olarak bir otuz dakika kadar bekleyin. Sürdüğünüz bölgeler kuruması için açık kalmalıdır. Siyah noktaların üzeri kuruduktan sonra soyularak çıkacaktır. Daha sonra ılık bir duş alarak kurumuş olan siyah noktaların üzerini duru su ile temizleyin. 

Sırttaki Siyah Noktalar Nasıl Geçer, Sırtta bulunan siyah noktaların temizlenmesi için bir diğer yöntem ise, çay ağacı özü merhemidir. Çay ağacı özü merhemi siyah noktaların temizlenmesi ve kaybolması için çok etkili bir yöntemdir. Merhemi ihtiyaç halinde sırtınıza sürerek zaman içinde siyah noktaların kaybolduğunu göreceksiniz. Çay ağacı özü merhemini aktarlardan ve eczanelerden rahatlıkla ve güvenle temin edip kullanabilirsiniz. Bu yöntemde sırtta bulunana siyah noktaların kaybolmasında çok etkili bir yöntemdir.

]]>
Evde Siyah Nokta Maskesi https://www.siyahnokta.org/evde-siyah-nokta-maskesi.html Thu, 18 Oct 2018 08:31:30 +0000 Evde siyah nokta maskesi, Siyah nokta çok sık rastlanan bir cilt sorunudur. Ölü hücreler, oksitlenmiş kir ve sebumun özellikle burun çevresi gözenekleri tıkamasından oluşur. Bunun en önemli nedeni, yağ üretimi artış Evde siyah nokta maskesi, Siyah nokta çok sık rastlanan bir cilt sorunudur. Ölü hücreler, oksitlenmiş kir ve sebumun özellikle burun çevresi gözenekleri tıkamasından oluşur. Bunun en önemli nedeni, yağ üretimi artışıdır. Siyah nokta sivilcenin başlangıç dönemidir. Genellikle adet kanamalarından 2 gün ya da 1 hafta öncesi, terleme, bazı kozmetik ürünler, güneş ışığına fazla maruz kalma siyah noktaları çok fazla arttırır. Evde yapılabilecek doğal yöntemlerle siyah noktalardan kurtulmak mümkündür.

Siyah nokta maskesi

3 yemek kaşığı yoğurdu kaseye alın. İçerisine yarım limon suyu ilave edin ve iyice karıştırdıktan sonra cildinize sürün. 10-15 dakika boyunca kurumasını bekleyin. Sonrasında cildinizi su ile durulayın.

Siyah nokta maskesi

1 yemek kaşığı karbonata biraz su ilave ederek hamur haline getirin. Siyah noktaların bulunduğu bölgelere masaj yaparak peeling uygulayın.

Siyah nokta maskesi

1 yumurta akına yarım limon suyu ilave edin. Ocakta 1 dakika boyunca ısıtın. Hazırlanan bu maskeyi yüzünüze sürün ve 10-12 dakika bekletin. Daha sonra yüzünüzü su ile durulayın.

Siyah nokta maskesi

Özellikle yağlı bir cilde sahip olan kişiler kil maskelerini tercih edebilirler. 2 yemek kaşığı kile su ilave ederek karıştırın. Hazırlanan bu maskeyi bütün yüzünüze sürün. Yüzünüzdeki kil maskesi 10 dakika sonra katılaşmaya ve cildiniz gerilecektir. Yüzünüzü bol su ile yıkayıp, cildinize su bazlı nemlendirici bir krem sürebilirsiniz.

Siyah nokta maskesi

1 tatlı kaşığı bala yarım tatlı kaşığı süt ilave edin. Bu karışımı kısık ateşte bir kaç dakika ısıtın. Bu maskeyi siyah noktaların yoğun olduğu bölgelere sürün. Sürdüğünüz bölgelere, makyaj temizleme pamuklarından yapıştırıp, 15-20 dakika maskenin kurumasını bekleyin. Daha sonra pamuğu alıp cildinizi bol su ile durulayın.

Siyah nokta maskesi

Bir kasenin içine 2 çay kaşığı bal, 3 çay kaşığı kil, 2 çay kaşığı badem yağı ilave edin. Malzemelerin hepsini iyice karıştırdıktan sonra temizlenmiş cildinize masaj yaparak, iyice yedirerek uygulayın. Yarım saat bekledikten sonra soğuk su ile durulayın. Daha sonra cildinize nemlendirici sürün. Bu maskeyi 5 günde 1 yapabilirsiniz.
]]>
Yumurta Siyah Nokta https://www.siyahnokta.org/yumurta-siyah-nokta.html Thu, 18 Oct 2018 14:41:58 +0000 Yumurta siyah nokta: Yumurta akının siyah noktalar üzerindeki etkileri hemen hemen herkes tarafından bilinmektedir. Ciltte çeşitli nedenlerden dolayı oluşan siyah noktalar görsellik olarak kişiyi rahatsız etmektedir. Siyah noktalar Yumurta siyah nokta: Yumurta akının siyah noktalar üzerindeki etkileri hemen hemen herkes tarafından bilinmektedir. Ciltte çeşitli nedenlerden dolayı oluşan siyah noktalar görsellik olarak kişiyi rahatsız etmektedir. Siyah noktalar özellikle ergenlik döneminde ciltte sıkça var olan ve devamlı olarak oluşumların devam ettiği bir problemdir. Yumurta siyah nokta üzerinde oldukça etkili doğal tedavi olarak var sayabileceğimiz, evde kolaylıkla maskesi hazırlanabilen ve uygulanan bir çözüm olarak bilinmektedir. Ciltte bulunan siyah noktalar düzenli ve bilinçli bir şekilde cilde uygulandığı takdirde ciltteki siyah nokta problemini gidermektedir. Yumurta siyah nokta gidermenin yanı sıra ciltte gerginliğe ve kırışıklıkların giderilmesine de fayda sağlamaktadır. Ciltte genel olarak problemleri gideren ve cildin daha sağlıklı görünmesine fayda sağlayan bu maske doğal olduğu için yan etkilere de neden olmaz. Hassas ciltlerde bile rahatlıkla uygulanabilen bir maskedir. Doğal olarak hazırlanan yumurta siyah nokta giderici maskeleri haftada bir veya iki kez uyguladığınızda cildinizdeki birçok problemin yok olduğunu göreceksiniz.

Yumurta siyah nokta maskesi için gerekli malzemeler:
 • 1 tane yumurta akı
 • 1 çay kaşığı limon suyu
 • 2 tane peçete
Yumurta siyah nokta maskesi uygulanışı: Öncelikle bir kab içerisine yumurtayı kırın ve sarısı ile akını birbirinden ayırın. Daha sonra yumurta akını köpürene kadar çırpın. Köpüren ve beyaz bir renk alan yumurta akı içerisine bir kaç damla limon suyu ilave edin. Tekrar bir kaç tur karışımı çırpın. Artık hazırlanan karışımı dairesel hareketlerle yüzünüze uygulayın. Masaj yaparak cilde uygulanan maske üzerine peçeteleri sererek hafif bir şekilde yapıştırın. Hazırlanan bu maske 30 dakika kadar cildinizde kalmasında ayda vardır. Süre dolunca maskeyi soyup cildinizi ılık suyla bolca yıkayın. Maskeden cildinizi iyice arındırın. Haftada 2 kere düzenli bir şekilde uygulanan yumurta siyah nokta maskesi cildinizdeki siyah noktaların kaybolmasına ve yeni siyah nokta oluşumlarının olmamasına fayda sağlayacaktır. Mutlaka denemelisiniz. Farkı sizde hissedeceksiniz.
]]>
Kulak İçinde Siyah Nokta https://www.siyahnokta.org/kulak-icinde-siyah-nokta.html Fri, 19 Oct 2018 02:05:11 +0000 Kulak içinde siyah nokta, bilindiği gibi siyah noktalar bir akne türüdür. Bu tür oluşan noktalar gözenekler içinde hiç hoş olmayan sarımsı ve siyah noktalı şişkinlikler halinde meydana gelir. Bu durum çoğu zaman cildin yağl Kulak içinde siyah nokta, bilindiği gibi siyah noktalar bir akne türüdür. Bu tür oluşan noktalar gözenekler içinde hiç hoş olmayan sarımsı ve siyah noktalı şişkinlikler halinde meydana gelir. Bu durum çoğu zaman cildin yağlı olmasından kaynaklı olarak çıkarlar. Yüzümüzde her ne kadar burun çevresinde ve çene bölgesinde görmeye alışmış olsak dahi bu noktalar kulak içi dahil vücudun diğer bölgelerinde de görülür. Kulak içindeki deri dokusu vücudumuzda bulunan başka bölgelere göre hem daha gergin hem de daha incedir. Bu sebepten dolayı burada ortaya çıkan siyah noktalar ağrılı olur ve zor çıkarlar. Kulak içinde siyah noktaların uygun olmayan şekilde tedavi uygulaması bu bölgede skar adı verilen yaralara ve izlere neden olur ve bu sebeple çıkan siyah noktalar kolay kolay gitmezler. Bu sebepten dolayı da kulak içinde bulunan siyah noktalar çok dikkatli bir şekilde ve hijyenik olarak çıkartmak çok önemli bir konudur. Kulakta bulunan siyah noktaları çıkartmak yerine bu noktaların oluşumunu önlemek daha kolay bir yöntemdir. Banyoda kulak temizliği ve bakımının düzenli olarak her banyoda yapılması gerekenler arasında yer alıyor. Banyoda kulak temizliği yaptıktan sonra da kulağın içini iyi kurulama durumu çok önemlidir. Bu uygulamayı yaptıktan sonra önemli oranda kurtulma göreceksiniz. 

Kulak içinde siyah nokta temizliği nasıl yapılır:
 • Kulak içinde bulunan siyah noktaları temizlerken ilk olarak ellerimizi iyice yıkayın ve temizliğinden emin olun. Bu işlem kulağımızda olan enfeksiyon durumunun daha da yayılmasını önleyecektir. 
 • Siyah nokta veya siyah noktaların üzerinde bulunan ölü deriyi  bu bölgeden uzaklaştırmak gerekir. Bunun için yapmanız gereken çok nazik ve yavaşça o bölgeye peeling uygulaması yapılır ve ardından soyma işlemi yapılır. Ardından cildinizin yıkayın ve yavaşça kurulayın. Bu peeling uygulamasını glikolik asit içeren limon ve portakal suyu ile yapabilirsiniz. 
 • Diğer bir yöntem olarak da sıcak buhar yöntemini kullanabilirsiniz. Bu işlemi banyodan sonrada uygulamak mümkündür. Bu yöntem ile çok sayıda kulak içinde siyah noktalardan kurtulabilirsiniz. Buharda ve sıcak suda gözenekleri iyice açtıktan sonra dikkatli bir şekilde elinize bir pamuk veya bir bez kullanarak patlatabilirsiniz. Bu işlemi iyice temizlenmiş bir cımbız yardımıyla da yapabilirsiniz fakat bir yardım almanız gerekmektedir. 
]]>
Erkeklerde Siyah Nokta Temizleme https://www.siyahnokta.org/erkeklerde-siyah-nokta-temizleme.html Fri, 19 Oct 2018 05:49:21 +0000 Erkeklerde siyah nokta temizleme: Erkeklerde akne yani siyah nokta şikayetleri ile çok sık karşılaşılmaktadır. Erkeklerde yağ bezeleri ürettikleri salgıları dışarıya bir kanal aracılığı ile atmak istemektedir. Deriyi ve cilt Erkeklerde siyah nokta temizleme: Erkeklerde akne yani siyah nokta şikayetleri ile çok sık karşılaşılmaktadır. Erkeklerde yağ bezeleri ürettikleri salgıları dışarıya bir kanal aracılığı ile atmak istemektedir. Deriyi ve cilt yüzeyini döşeyen hücreler epitel doku yüzeyinin bulunduğu alana düşebilirler. Cilt yüzeyindeki bu alan bu şekilde tıkanmalar yaşayabilir. Yağ koyu kıvamlı olabilir ve dışarı akmada zorluk yaşayabilir. Cilt yüzeyinde oluşan bu yağların üst kısmı hava ile temas ettiği için siyah bir renk almaktadır. Erkeklerde siyah nokta bu şekilde oluşmaktadır. Erkeklerde siyah nokta temizlemede cildin yağ oranını düşürmek amacı ile salisilik asit ve türevi ürünler kullanılabilmektedir. Fakat ilk aşamalarda doğal ürünlerle cildi tedavi etmeye yönelik yöntemler denemek en doğru olandır. Fakat siyah nokta oluşumu kontrolsüz bir şekilde cilt üzerinde var ise ve halada oluşmaya devam ediyor ise mutlaka doktor tavsiyesi altında ürünler kullanmak gereklidir. Sizde öncelikli olarak siyah nokta oluşumlarını engellemek için doğal yöntemlerle evde hazırlanan maske tercih ediyorsanız işte erkeklerde siyah nokta temizleme maskesinin tarifi. Denedikten sonra sizde siyah noktaların yok oluşunu fark edeceksiniz.

Erkeklerde siyah nokta temizleme maskesi için gerekli malzemeler:
 • 1 yemek kaşığı yoğurt
 • 1 tatlı kaşığı limon suyu
Erkeklerde siyah nokta maskesi uygulanışı: Öncelikle bir kab içerisine yoğurdu alın ve üzerine limon suyunu ilave edin. Biraz karıştırın. Hazırlanan maskeyi biraz bekletin.bu arada sizde cildinizi uygun temizleyicilerle yıkayarak temizleyin. Cildinizi kuruttuktan sonra hazırlanan maskeyi temiz cilt üzerine uygulayın. Göz çevresine yaklaştırmadan cildin tüm yüzeyine hazırlanan maskeyi uygulayın. Masaj yaparak uygulanan maskeyi cildinizde 20 dakika kadar bekletin. Süre dolunca cildinizi ılık suyla yıkayın.sakal bulunan erkeklerde sakal bölgesinin maskeden tamamen arındırılması gereklidir. Sakalların yağlı kalması sivilce ve siyah nokta oluşumlarına zemin hazırlamaktadır. Cildinize uyguladığınız bu maskeyi düzenli bir şekilde 2-3 günde 1 uyguladığınız takdirde cildinizde siyah noktaların azaldığını sizde fark edeceksiniz. Üstelik erkeklerde siyah nokta temizlemesinde uygulanan bu maske yeni siyah nokta oluşumlarını da engellemektedir.

]]>
Gözde Uçuşan Siyah Noktalar https://www.siyahnokta.org/gozde-ucusan-siyah-noktalar.html Fri, 19 Oct 2018 17:34:48 +0000 Gözde uçuşan siyah noktalar aslında hastaların tabiriyle gözde uçuşan cisimler olarak bilinmektedir. Çok sık görülen bu durum hemen hemen her yaştaki insanda görülür. Fakat daha çok ileri yaştaki insanlarda meydana gele Gözde uçuşan siyah noktalar aslında hastaların tabiriyle gözde uçuşan cisimler olarak bilinmektedir. Çok sık görülen bu durum hemen hemen her yaştaki insanda görülür. Fakat daha çok ileri yaştaki insanlarda meydana gelen bir durumdur. Gözde uçuşan siyah noktalar, insanlarda herhangi bir ağrıya neden olmamaktadır. Sadece görme sağlığı üzerinde olumsuz etkilere neden olan bu durum direk olarak leke şeklinde meydana gelmektedir. Gözde uçuşan siyah noktalar direk olarak göz içerisinde bulunan sıvıların hareketinden kaynaklanmaktadır. Bu nedenle dışarıdan yapılan müdahalelerle bu lekeler engellenemez. Bu durum bazen kişinin görmesine gölge verebilmektedir. Bu durumda kişi baktığı alanı karanlık görebilir. İşte böyle zamanlarda gözde uçuşan siyah noktalar kişide rahatsızlıklara neden olur. Kişi uçuşan siyah noktaya bakmak için odaklandığında bu siyah noktalar uçar ve gider. Bu şekilde etkiler gösteren gözde uçuşan siyah noktalar toplumda yüzde iki oranında görülmektedir. Gözde uçuşan siyah noktalar en çok gökyüzüne bakıldığında meydana gelmektedir. Bunun yanında kişi yansıtıcı özellik gösteren bölgelere baktığında da meydana gelebilmektedir. Bu durum bazen tek göz üzerinde görüldüğü gibi bazen de her iki göz üzerinde meydana gelebilir. 

Nedenleri nelerdir

Yaş: Gözde uçuşan siyah noktaların görülme nedenlerinden en önemlisi yaştır. Yaşı ilerlemiş olan insanlar bu gibi görme rahatsızlıkları meydana gelmektedir. Yaşı ilerlemiş olan insanlarda gözün önünde bulunan kornea ve lensler, ışığı arkada bulunan retine üzerine odaklar ve ışık gözün ön tarafından arkasında geçer. Bu durumda vitreusta üzerinde meydana gelen değişiklikler direk olarak gözde uçuşan siyah noktalar sorununa neden olur.

Göz yaralanması ve göze alınan darbeler: Bu durum özellikle dövüş sporlarıyla ilgilenen insanlarda meydana gelmektedir. Öyle ki bu kişiler göz ve çevresine çok daha sık darbe aldıkları için göz olumsuz bir şekilde etkilenir ve gözde uçuşan siyah noktalar problemine neden olur. 

Enflamasyon: Özellikle enfeksiyonlarda bağlı olarak göz üzerinde ve içerisinde meydana gelen enflamasyonlar yaygın olarak gözde uçuşan siyah noktalar sorununa neden olmaktadır. Eğer daha önceden göz ile ilgili bir hastalık geçirilmişse kesinlikle kişilerin muayene olması gerekmektedir. 

Göz içi tümörleri: Gözün içerisinde ve arka kısımlarında meydana gelen tümörler bu şekilde belirti göstererek etkiler ortaya çıkarır. 

Miyopluk: Miyop olan insanlar ara ara gözde uçuşan siyah noktalar rahatsızlığını sık sık yaşamaktadır. Fakat bu durum çok kısa bir süre ortaya çıkarak iyileştiği için ciddi rahatsızlıklara neden olmaz.

Daha çok 50 yaşından sonra ortaya çıkarak meydana gelen bu durum özellikle 70 yaşlarında insanlarda çok fazla görülmektedir. İnsanların birçoğu hayatında en az bir defa bu sorunu yaşamışlardır. Genç yaşlarda gözde uçuşan siyah noktalar sorununun yaşanması oldukça düşük bir ihtimalidir. Çünkü bu sorunun görülmüş olduğu vitreus bölgesi, yeni doğan bebeklerde oldukça berraktır. Bu berraklık ileri ki zamanlarda ortadan kalkacağı için 16 yaşına kadar bu problemin görülmesi oldukça nadir görülür. 

]]>
Siyah Nokta Yumurta Akı https://www.siyahnokta.org/siyah-nokta-yumurta-aki.html Sat, 20 Oct 2018 02:20:23 +0000 Siyah nokta yumurta akı: Siyah nokta oluşumları birçok insanın büyük cilt sorunları arasında yer almaktadır. Siyah nokta oluşumlarını engellemek amaçlı bir çok maske yapılmaktadır. Ama maskelerin bir çoğu yumurta akı içer Siyah nokta yumurta akı: Siyah nokta oluşumları birçok insanın büyük cilt sorunları arasında yer almaktadır. Siyah nokta oluşumlarını engellemek amaçlı bir çok maske yapılmaktadır. Ama maskelerin bir çoğu yumurta akı içeriklidir. Yumurta akı doğal olarak siyah nokta problemlerini gideren ve cilde iyi gelen cildi besleyen erken maddeler içermektedir. Sizde siyah nokta yumurta akı maskesi ile cildinizdeki siyah noktalardan kurtulabilirsiniz. Siyah nokta oluşumları genellikle yağlı ciltlerde çok daha büyük sorunlara neden olmakta ve çok daha fazla var olmaktadır. Siyah nokta yumurta akı maskesi ile artık sorun olmaktan çıkacak. Düzenli olarak uygulandığında bu maske cildinizde siyah nokta haricinde diğer problemlerinde giderilmesine fayda sağlayacaktır. Özellikle kırışıklıklarında giderilmesine yardımcı olan bu maske birçok sorunlarınızı doğal olarak gidermektedir.

Siyah nokta yumurta akı maskesi için gerekli malzemeler:
 • 1 tane yumurta akı
 • 2-3 tane peçete
Siyah nokta yumurta akı uygulanışı: Bir kab içerisine yumurtayı kırın ve yumurta akını alın. Ayrı bir kab içerisine yumurta akını koyarak iyice çırpın. Yumurta akı çırpılmaktan köpürünce cildinize masaj yaparak yumurta akını sürün. Göz çevresi haricinde tüm cilt yüzeyine yumurta akını uygulayın. Tüm cilde yumurta akı uygulandıktan sonra peçeteleri yumurta akı sürülen bölgelere serin. Maskeyi ciltte yaklaşık 30 dakika bekletin. Süre dolduktan sonra cildinizi ılık suyla  yıkayarak maskeden arındırın. Düzenli bir şekilde bu maskeyi haftada 2 kere uyguladığınızda siyah noktaların cildinizde yok olduğunu göreceksiniz. Üstelik bu maske siyah nokta oluşumlarını da engelleyecektir. Siyah nokta yumurta akı maskesi cildinizi siyah noktalardan arındırarak daha pürüzsüz olmasını sağlar.
]]>
Şırınga İle Siyah Nokta Temizleme https://www.siyahnokta.org/siringa-ile-siyah-nokta-temizleme.html Sat, 20 Oct 2018 11:42:24 +0000 Şırınga İle Siyah Nokta Temizleme, yüzünüzdeki oluşan siyah noktalardan evde çok basit olan şırınga yöntemi ile kolaylıkla kurtulmak mümkündür. Şırınga ile siyah noktaları temizlemek için öncelikle temiz kabın içerisin Şırınga İle Siyah Nokta Temizleme, yüzünüzdeki oluşan siyah noktalardan evde çok basit olan şırınga yöntemi ile kolaylıkla kurtulmak mümkündür. Şırınga ile siyah noktaları temizlemek için öncelikle temiz kabın içerisine yüksek derecede kaynamış sıcak suyu boşaltalım. ardından başınızı kabın içine doğru eğin ve üzerinize çarşaf örterek sıcak suyun buharını bir müddet yüzünüze tutun. Kısacası sıcak su ile yüzünüze buhar banyosu yapmasını sağlayın. Yüzünüz buhar banyosu yaptıktan sonra siyah noktalar çok daha kolay temizlenecektir. Buhar banyosu uygulandıktan sonra şırınganın ucunu hafif bir şekilde siyah noktanın üzerine getirerek bastıralım. Bu şekilde siyah noktalara şırınganın içine kolaylıkla girecektir. Ancak şırıngayı siyah noktanın üzerine uygularken mutlaka çıkış yönüne çok dikkat edilmeli ve o yöne doğru şırınga bastırılmalıdır. Şırınga yöntemi ile yüzünüzde siyah noktaları temizledikten sonra özellikle temizleme losyonu ile silmeyi unutmayın. Daha sonra  tatlı kaşığı badem yağı,, tatlı kaşığı kil ve  tatlı kaşığı balı bir arada kasenin içinde karıştırdıktan sonra yüzünüze maske yaparak sürün. Yüzünüzde yaklaşık olarak bu maske 35-40 dakika beklettikten sonra soğuk su ile yıkayarak temizleyin. En son işlemde yüzünüzü nemlendirmek için krem sürebilirsiniz. 

Şırınga İle Siyah Noktalar Nasıl Temizlenmelidir, 

Siyah noktaları şırınga ile kolaylıkla temizlemeyi istiyorsanız, öncelikle yüzünüzü buz gibi soğuk su ile iyice yıkayın. Ardından temiz bir havlu ile yüzünüzü kurulayın. Bu arada bir tencereye suyu koyduktan sonra içine ıhlamuru atalım ve kaynaması için bırakalım. Ihlamurlu su kaynayana kadar yüzünüzdeki siyah noktaların bulunduğu bölgelere nemlendirici krem ile hafif dairesel hareketler uygulayarak ovalım ve yumuşamasını sağlayalım. Nemlendirici krem sayesinde yüzünüzdeki siyah noktaların kolaylıkla esnekleşmesini sağlayabilirsiniz. Önceden istenilen yöntem ile ısıtılan havluyu siyah noktaların bulunduğu bölgeye koyalım. Hazır olan ıhlamurlu suya pamuğu batıralım ve siyah noktanın üzerine yedirelim. Şırıngayı yumuşamış olan siyah noktaların üstüne bastırarak temizlenmesini sağlayalım. Siyah noktalar esnediği için şırınganın içine kolaylıkla geldiğini sizde fark edeceksiniz. Yüzünüzde kötü bir görünüme neden olan siyah noktaları evde şırınga yöntemi ile bu kadar basit bir şekilde temizleyerek daha güzel ve parlak bir cilde sahip olabilirsiniz. 
]]>
Siyah Nokta Ameliyatı https://www.siyahnokta.org/siyah-nokta-ameliyati.html Sat, 20 Oct 2018 13:10:08 +0000 Siyah nokta ameliyatı; günümüzde yaygın olarak yapılan basit bir operasyondur. Bu ameliyat lazerle olmaktadır siyah nokta ameliyatı cilde sürülen ve gözeneklerin arasına giren bu karbonat kabarcıklarının patlamas
Siyah nokta ameliyatı; günümüzde yaygın olarak yapılan basit bir operasyondur. Bu ameliyat lazerle olmaktadır siyah nokta ameliyatı cilde sürülen ve gözeneklerin arasına giren bu karbonat kabarcıklarının patlaması ile oluşur cilt ve cilt altı dokularının yenilenmesi, cildin yağ nedeni ile oluşan ve tıkanan kanallarının açılması, siyah noktaların geçmesi, ciltteki yağ hormonlarının dengelenmesi ve cilt gözeneklerinin etkili bir şekilde sıkılaşarak kapanmasında etkili olan  bu lazer tedavisi yapılmaktadır. Lazer, siyah nokta tedavisi yanında ciltteki yağ bezelerinin yağlarını dengeleyip yağ bezelerini azaltmaktadır ve küçültmektedir bu sebeple ciltte yağlanma olmamakta ve bir daha cilt kanalında yağ kitlesi oluşmayacağı için siyah noktalara da son verilmiş olacaktır.

Lazerle siyah nokta tedavisinin sonuçları,
 • Yağ üretimi yapan bu bezeler %30 oranda küçülür.
 • Gözenekleri küçültür ve kapanarak siyah nokta ve sivilce oluşumu engeller.
 • İlk seanstan sonra siyah nokta sayısında gözle görülür bir azalma olur.
 • Siyah nokta oluşumuna neden olabilen bütün bakterilerin azalmasına yardımcı olur.
 • Cilt ve cilt gözeneklerinin yenilenmesinde siyah nokta ameliyatı etkili.bir sonuç göstermektedir.
 • Lazerle siyah nokta tedavisi iki hafta aralıkla 4-5 seans yapılmaktadır. Fakat siyah noktaların durumuna göre seans sayısında artmalar ve operasyon tekrarı yaşana bilir. Ameliyat sırasında ciltte kızarıklık veya leke hiçbir şekilde olmamakta kişi hayatına hemen geri dönmektedir. Bu siyah nokta ameliyatından sonra kişinin cildinde siyah nokta ve sivilce oluşumu %99 azalacaktır. 
]]>
Tutkalla Siyah Nokta https://www.siyahnokta.org/tutkalla-siyah-nokta.html Sun, 21 Oct 2018 12:40:00 +0000 Tutkalla siyah nokta, Birçok insan da görülen siyah noktalar çok sık rastlanan bir cild sorunudur. Evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz bir çok yöntem bulunmaktadır. Bunlardan biri de tutkalla siyah nokta temizleme yöntemidir. Bunun Tutkalla siyah nokta, Birçok insan da görülen siyah noktalar çok sık rastlanan bir cild sorunudur. Evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz bir çok yöntem bulunmaktadır. Bunlardan biri de tutkalla siyah nokta temizleme yöntemidir. Bunun için ihtiyacınız olan pva yada elmers tutkal yani su bazlı tutkal edinmeniz gerekir. Tutkalla siyah nokta temizleme erkek ve kadın farketmeden herkes tarafından kullanılır. Bilinen hiç bir yan etkisi bulunmamaktadır. Tutkalla siyah nokta temizleme burun bölgesinde daha etkilidir. Hassas ciltler de herhangi bir kızarma ve hassasiyet görüldüğü taktirde bölgeyi ılık su ile yıkayın ve bir daha uygulamayın. 

Tutkalla siyah nokta uygulaması, 

Öncelikle cildinizi temizleyin. Daha olumlu sonuç almak için, banyodan sonra yada yüzünüzü sıcak su buharına tutarak cildinizi yumuşatın. İnce bir tabaka halinde parmak yardımıyla ince bir tabaka halinde uygulayın. Burun bölgesine sürdükten sonra tutkallın kuruması için bekleyin. Kuruduğunda saydam soyulabilir bir şekilde oluyor. Bilindik cild maskeleri gibi bir ucundan tutup kaldırıldığında soyulur bir yapıya sahiptir. Tutkalla siyah nokta temizleme ilk seferde gözle görülür bir sonuç verebilir. Haftada 3  kez tutkalla siyah nokta uygulaması yapılabilir. Tamamen soyduktan sonra ılık suyla cildinizi temizleyin ve kurulayın. Sağlıklı günler dileriz. 
]]>
Ayakta Siyah Nokta https://www.siyahnokta.org/ayakta-siyah-nokta.html Sun, 21 Oct 2018 18:31:08 +0000 Ayakta Siyah Nokta, Bedenin diğer bölgelerine nazara ayakta daha çok siyah nokta oluşma riski bulunmaktadır. Üstelik bu durum sayıca ve kalınlık bakımından diğer bölgelere göre daha fazla olabilmektedir. Ayakta siyah no Ayakta Siyah Nokta, Bedenin diğer bölgelerine nazara ayakta daha çok siyah nokta oluşma riski bulunmaktadır. Üstelik bu durum sayıca ve kalınlık bakımından diğer bölgelere göre daha fazla olabilmektedir. Ayakta siyah nokta oluşma sorunu bazı durumlarda görülen ve her iki kişiden birinin başına gelebilecek durumlardan birisidir. Oluşan siyah noktalar birleşerek bir mozaik oluşturmaları söz konusudur. En çok ayak altında meydana gelen siyah noktalar kişiye zor anlar yaşatabilir. Bu durumun ayağın özellikle de alt kısmında çıkması halinde kişi her yere bastığında basınç uygulaması sebebi ile daha çok ağrı çeker. Bu durum yürümesinde sorunlara neden olması sebebi ile daha dikkatli olunması gerekir. Hastanın ayakta siyah nokta oluşumuna karşı nasıl hareket etmesi gerektiğini bilmesi şarttır.

Ayakta siyah nokta oluşumu deri ile aynı hizada olan ve hemen üst kısmında siyah mürekkep lekeleri halinde yayılan tekli ya da çoklu şekildeki yapılardır. Ayaktaki siyah noktalar özellikle yürüme ya da ayakta durma gibi durumlarda kişiye zor anlar yaşatabilir. Bu durum kişide bir takım ayaklarda uyuşma, yürüme sorunu yaşama ve ayakta kanama gibi birçok olumsuz durumun yaşanmasına neden olur. Bu sebepten ötürü özellikle de ayak gibi önemli bir yapıda meydana gelen bu soruna karşı daha dikkatli olmak gerekir.

Dış görüntüsü neticesinde ayakta oluşan nasıl ile karıştırılması söz konusudur. Ancak nasır oluşumunda ayakta siyah nokta oluşmasındaki gibi siyah renkte bir durum söz konusu değildir. Yalnızca nasıl oluşumunda kanama ile birlikte deri altında zamanlar siyah bir renk bulunabilir. Bu durum kanın içeride kalarak renk değiştirmesinden kaynaklıdır. Ancak pek sık rastlanan bir durum değildir. Ayakta siyah nokta oluşumu ise çok daha belirgin bir biçimde kendisini göstermektedir.

Ayakta Siyah Nokta Oluşumunun Nedenleri

Ayakta meydana gelen siyah nokta oluşumunun nedenlerini şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Ev ortamı haricinde kişinin çıplak ayakla dolaşması durumu
 • Ortak kullanılan bölgelerde yer alan ıslak zeminler
 • Çevre kirliliğinin fazla olması
 • Ciltte yer alan yaralar ya da kesikler
 • Siğiller ile doğrudan temas halinde olunması hali
 • Kişisel eşyaların başkaları tarafından da kullanılması durumu
 • Bağışıklık sisteminin oldukça zayıf olması hali
 • Stres, halsizlik ya da yorgunluk durumlarında ayakta siyah nokta oluşumu söz konusudur.

Ayakta Siyah Nokta Sorununun Tedavisi

Ayakta siyah nokta tespit edilmesi halinde mutlaka bu sorunun önemsenmesi ve önlem alınması gerekir. Bunun için de alanında uzman bir hekime başvurmak gerekir. Ayakta siyah nokta sorununa karşı uygulanması gereken tedavi yöntemleri ise şunlardır:

 • Kriyoterapi
 • Ayakta siğil oluşması halinde bu siğilin kesilip atılması
 • Elektrokoterizasyon ya da yakma
 • Lazer uygulanması
 • İlaç tedavisinin uygulanması

]]>
Siyah Nokta Temizleme Aparatı https://www.siyahnokta.org/siyah-nokta-temizleme-aparati.html Sun, 21 Oct 2018 19:51:11 +0000 Siyah nokta temizleme aparatı: Doğru kullanıldığında sizi oldukça rahatlatacak ve dünya varmış dedirtecek cinsten basit ama kısa surede harikalar yaratan bir buluş sunar. 2 tarafında yuvarlak halkası bulunan çuvaldız gibi me Siyah nokta temizleme aparatı: Doğru kullanıldığında sizi oldukça rahatlatacak ve dünya varmış dedirtecek cinsten basit ama kısa surede harikalar yaratan bir buluş sunar. 2 tarafında yuvarlak halkası bulunan çuvaldız gibi metal ince uzun çubuktan oluşmaktadır. Komedon aleti olarak da söylenmektedir. Genel olarak ince tarafı burun üzerindeki siyah noktalar için, kalın tarafı ise alın, çene ya da büyük ve sertçe ele gelen sivilceler için kullanılmaktadır. Tabii siz kullanırken nasıl daha rahat ediyorsanız öyle kullanınız.

Kullanımı: Aslında bu aparatı kullanmak oldukça basittir. Kısa sürede inanamayacağınız şekilde çok iyi sonuçlar almamızı sağlar. Siyah nokta çıkarıcıyı kullanmadan önce mutlaka duş alınmalıdır bu işinizi dahada kolaylaştıracaktır. Dilerseniz yüzünüze buhar banyosu gibi yüzünüzü yumuşatacak hareketler yapabilirsiniz. Ama duşta çok uzun bir süre vakit geçirince gözenekleriniz daha güzel açılır. Yani ilk kural söylemek gerekirse, siyah nokta çıkarıcıyı kuru cilde uygulamak olmaması gerekmektedir. Uygulasanız pekte bir işe yaramaz, ayrıca yüzünüzü de boşu boşuna kıpkırmızı yapmış olursunuz.

Banyo sonrası yumuşacık olmuş olan cildiniz işleme hazır hale gelecektir kolaylıkla ve zorlanmadan etkili sonuçlar alacaksınız. Uygulamayı doğru yapmak çok çok önemlidir, aksi takdirde siyah noktalar olduğu gibi kalacak ve çıkmayacaktır. Çıkarıcınızın metal uçları sap kısmıyla paralel bir şekilde ilerliyorsa, yani dikiş iğnesi gibi dümdüz  bir şekilde görünüyorsa işiniz daha kolay olacağını söyleye bilirim. Çıkarıcının yuvarlak olan ucunu siyah noktaya ortalayın. Siyah noktanın çevresine eşit bir şekilde bakarak çokta fazla olmadan baskı yapın. Ne kadar çok baskı yapacağınızı kestiremiyorsanız. Biraz canınızı acıtmanız gerekmektedir ama kan oturtacak kadar da cildi tahriş etmek ve zedelemeye gerek yok. Siyah noktayı çıkardıktan kısa bir süre sonra %95 orada kırmızı izler oluşacaktır. Endişelenmenize hiç gerek olmadığını belirteyim çünkü, 3 dakika sonra geçecektir. Gözenek içerisinde var olan kiri, iltihabı, yağ gibi ne varsa dışarı çıktığını görmüş olacaksınız.

Siyah nokta temizleme aparatı aldığınızda dümdüz değilse az önce anlattığımız işlemi yaparsanız siyah nokta yerinden hiç bir şekilde çıkmaz. Çünkü aparatın ucunu cilde direk tutmak ve tam oturtmak öncelik olan şartlar arasındadır. Bu durumda aparatınızın ucu eğimli olmaktadır. O zaman ucunun da kendi eğimini değiştirmeniz gerek. Yuvarlak olan ucun burnu biraz daha havaya gelecek şekilde kullanın ve yavaşça cildinize koyun. Açısını gözünüz ile kestiremiyor iseniz kuzey, güney, doğu, batı diye 4 yönden deneme yapabilirsiniz. Aynı yerle çok fazla da oynamaya çalışmayın. 3-4 denemede çıkmadıysa bırakın bir sonraki seansa o bölge kendini hazırlamış olsun ve yapmadan önce tekrar yumuşatın yüzünüzü.

İşlemler bittikten sonra mutlaka yüzünüzü güzel bir şekilde iyicene temizleyin ve bol su ile yıkayın, mutlaka cilt sıkılaştırıcı tonik ile takviyede yapın. Çünkü açtığınız gözenekleri kapatmak gerekmektedir yeni kirler içlerine doluşmasını önlemek maksadı ile. En son nemlendiricinizi de yavaş yavaş sürerseniz işlem tamam.

Üstüne basa basa tekrar açıkça söylemem gerekir ki, aparatı düzgün kullanmanız çok önemli bir husustur. Yoksa siyah noktanın etrafındaki oluşan deriyi soyabilir, daha kötü bir görüntüye neden olabilirsiniz dikkatli ve düzenli kullanmanız bu konuda çok önemli olacaktır.

]]>
Siyah Nokta Kürü https://www.siyahnokta.org/siyah-nokta-kuru.html Mon, 22 Oct 2018 02:19:36 +0000 Siyah nokta kürü, Cildimiz hassas yaşayan nefes alan bazen dokusunu yitiren bazende tazelenen bir organizmadır. Bu inişli çıkışlı geçiş süreçlerinde cildin gözeneklerinin içi ölü cilt hücreleri ve yağla dolar. Bunun sonucun Siyah nokta kürü, Cildimiz hassas yaşayan nefes alan bazen dokusunu yitiren bazende tazelenen bir organizmadır. Bu inişli çıkışlı geçiş süreçlerinde cildin gözeneklerinin içi ölü cilt hücreleri ve yağla dolar. Bunun sonucunda cilt gözenekleri tıkanarak siyah nokta oluşur. Siyah noktalar başlangıç aşamasında iyi temizlenmediklerinden dolayı bakteri oluşumuna zemin hazırlar. Siyah noktaların bu nedenle düzenli biçimde sabırla temizlenmesi gerekir. Bunun için siyah nokta kürü en etkili yöntemlerden biridir. Özellikle burun üzerinde oluşan siyah noktalar kötü bir görüntü arz edeceğinden siyah nokta kürü burun üzerine kolaylıkla sürülebilir. Evde kolayca hazırlayacağınız siyah nokta kürü şu şekilde hazırlanır.

Siyah nokta kürü için gerekli malzemeler,
 • 1 kaşık limon suyu,
 • 1 kaşık badem yağı,
 • 1 kaşık bal,
 • 2 kaşık kil,
Siyah nokta kürü hazırlanışı ve uygulanışı, 

Yukarıda saydığımız malzemeleri metal ile temas ettirmeden cam bir kase içerisinde bir biriyle özleşinceye kadar karıştırın. Siyah nokta kürünü birbiriyle tam karıştığına emin olduktan sonra dudak ve göz çevresi hariç cilde uygulayın. Siyah nokta küründen daha fazla yararlanmak için banyodan sonra yada buhar uygulayarak yumuşatılan temiz cilde uygulamanız gerekmektedir. Siya nokta kürünü cilde sürdükten sonra parmak uçlarıyla yavaş hareketler yaparak 5 dakika boyunca yedirme işlemi gerçekleşmesi gerekir. Siyah nokta kürü ne kadar çok siyah noktalara temas ederse siyah noktaların ciltten temizlenme süresi o kadar hızlı olacaktır. Yedirme işlemi sonrasında siyah nokta kürünü yaklaşık olarak 1 saat kadar ciltte durması gerekir. Siyah nokta kürü 1 saat bekledikten sonra ılık su ile güzelce durulanmalı ve cilt tamamen arındırılmalıdır. Siyah nokta kürü düzenli olarak haftada 1 kez uygulanması gerekir. Bu uygulamalar sonrasında siyah noktaların kaybolduğunu ve cildinizdeki siyah noktaların temizlendiğini gözle görebilirsiniz. Ciltte oluşan kalıcı lekeler ve güneş lekelerde de uygulayacağınız bu siyah nokta kürü ile sonuç alabilirsiniz. Siyah nokta kürü uygularken sonuç almada acele etmeyiniz. Her cildin farklı olduğunu da unutmamak gerekir. Cildinizde oluşan siyah noktalardan kurtulmak için cildinize kesinlikle kimyasal yöntemler uygulamayın. Kimyasal ürünler şampuan, sabun ve benzeri ürünlerin cildinize zarar verme ihtimali çok yüksektir. Doğal yöntemlerle suratınızda oluşan siyah noktalardan kurtulamıyorsanız bunun hormonal bir düzensizliğin belirtisi olabileceğini göz önünde bulundurarak cilt uzmanına görünmenizde fayda vardır
]]>
Neutrogena Siyah Nokta Temizleyici https://www.siyahnokta.org/neutrogena-siyah-nokta-temizleyici.html Mon, 22 Oct 2018 12:02:34 +0000 Neutrogena siyah nokta temizleyici; oluşumunu engelleme konusunda yeni çözümler bulmaktadır. Neutrogena siyah nokta temizleyici ürün, her cilt tipine uyum sağlamaktadır. Cildi derinlemesine temizleyerek, siyah noktaların azal Neutrogena siyah nokta temizleyici; oluşumunu engelleme konusunda yeni çözümler bulmaktadır. Neutrogena siyah nokta temizleyici ürün, her cilt tipine uyum sağlamaktadır. Cildi derinlemesine temizleyerek, siyah noktaların azalmasını sağlamaktadır. Bunun yanında sivilcelerin yeniden oluşmasını önlemektedir.

Ciltte oluşan sorunlar için üretilen Neutrogena Visibly Clear Serisi, ciltte sivilceye sebep olan fazla sebumun çözülmesini ve cilde derinlemesine nüfus ederek akne ve siyah nokta oluşumunun hızlı bir şekilde azalmasını sağlamaktadır. Böylece siyah noktalardan arınmış ve yenilenmiş bir cilde sahip olursunuz. Neutrogena Visibly Clear Serisinin içerisinde  bulunan ürünler şöyledir:

Siyah nokta temizleyici peeling jel:

Bu jel sayesinde siyah noktalarda azalma, ayrıca siyah noktaların yeniden oluşmasını da engellemiş olur. İlk kullanımdan itibaren jelin etkisi 3 haftaya kadar devam etmektedir. Siyah nokta temizleyici peeling jelin içerisinde bulunan arındırıcı mikro tanecikler, gözeneklerin kir ve yağdan arınmasını sağlayarak gözeneklerin açılmasına yardımcı olur. Bu ürünün piyasada satış fiyatı 9.90 tl'dir. Bu jelin her gün kullanılması önerilir.

Siyah nokta temizleyici tonik:

Ciltte oluşan siyah noktaların azalmasını ve tekrar oluşmasını engeller. Bu ürünün satış fiyatı 9.90 tl'dir. Tonik bir pamuk yardımı ile yumuşak hareketlerle cilde sürülmelidir. Bu uygulamadan sonra durulamaya gerek yoktur.

3'ü 1 arada temizleme jeli: 

Neutrogena 3'ü bir arada temizleme jeli, 1 hafta içinde siyah noktaların azalmasını sağlamaktadır. Bu ürün günlük peeling olarak ya da haftalık maske olarak kullanılmaktadır. Günlük olarak uygulandığında, sabah ve akşam olmak üzere günde iki  defa ıslak yüze sürülmeli ve ılık su ile durulanmalıdır. Maske olarak kullanımda ise, ince bir tabaka halinde sürülür ve 5 dakika bekletilir. Ardından ılık su ile durulanmalıdır.
]]>
Siyah Nokta Temizleme Makinesi https://www.siyahnokta.org/siyah-nokta-temizleme-makinesi.html Mon, 22 Oct 2018 20:31:34 +0000 Siyah nokta temizleme makinesi siyah noktalar üzerinde daha etkili ve kesin sonuçlar verir. Siyah noktalar cilt üzerinde son derece kötü görünen ve gözeneklere yerleşen butonlardır. Siyah noktalar sıkarak veya çıkarmaya çal Siyah nokta temizleme makinesi siyah noktalar üzerinde daha etkili ve kesin sonuçlar verir. Siyah noktalar cilt üzerinde son derece kötü görünen ve gözeneklere yerleşen butonlardır. Siyah noktalar sıkarak veya çıkarmaya çalışılarak tedavi edilemez. Siyah noktalar için uygulanacak en iyi yöntemlerden birisi siyah nokta temizleme makinesidir. Siyah nokta makinesi gözenekler içindeki kir ve yağları temizler aynı zamanda cilt üzerindeki hücreleri harekete geçirerek cildin erken yaşta kırışmasını da engeller. 
 
Siyah Nokta Temizleme Makinesi Nasıl Kullanılmalıdır

Siyah nokta temizleme makinesi kullanılmadan önce cilt için uygun olan bir sabun ile yüz köpürtülmelidir. Cilt köpüklü iken peeling başlığı ile yüz ovularak ölü deri atılmalıdır. Ancak peeling başlığının kullanılmadan önce ıslatılması gerekir. Yüz yıkandıktan sonra ciltte yumuşama gerçekleşecektir. Siyah nokta temizleme makinesinde bulunan vakum kafası ile siyah nokta temizlenmelidir. Siyah noktaların temizlenme amacı sivilce oluşumunu engellemektir. İşlem bittikten sonra cilt bir losyon ile temizlenmeli ve nemlendirici sürülmelidir. Masaj başlığı ile de cilde masaj yapılmalıdır. Böylelikle kan hücreleri harekete geçer ve yüzün yenilenmesini sağlar. Sivilceli yüze sahip olanlar siyah nokta temizleme makinesi kullanırken çok dikkat etmeli, çok yoğun sivilceli yüze sahip bireyler ise bu makineyi kullanmamalıdır. Siyah nokta temizleme makinesi ile yapılan işlemden  olumlu sonuçlar alabilmek için bu makine duş aldıktan veya yüz yıkanıp kurulandıktan sonra cilde uygulanmalıdır.

Siyah Nokta Temizleme Makinesi Özellikleri

Siyah noktaları özenli bir şekilde temizlerken aynı zamanda cildin parlak ve canlı görünmesini de sağlar. Gözeneklerin içindeki kir ve yağları temizleyerek en derine kadar bakım yapar. Temizlik esnasında cilt herhangi bir zarar görmez. Kan dolaşımını hızlandırırken cildi de yeniler. Eğer düzenli kullanılır ise sivilce ve siyah nokta oluşumunu engeller, cildi rahatlatır ve temizler.
]]>
Ağız İçinde Siyah Nokta https://www.siyahnokta.org/agiz-icinde-siyah-nokta.html Tue, 23 Oct 2018 07:38:15 +0000 Ağız İçinde Siyah Nokta: olmasının birçok hastalık yüzünden meydana geldiği bilinmektedir. Özellikle ağızda siyah nokta olan kişinin panik olmasına neden olduğu bilinir. Ağızda siyah nokta olması bir enfeksiyon yüzünd Ağız İçinde Siyah Nokta: olmasının birçok hastalık yüzünden meydana geldiği bilinmektedir. Özellikle ağızda siyah nokta olan kişinin panik olmasına neden olduğu bilinir. Ağızda siyah nokta olması bir enfeksiyon yüzünden yani enfeksiyon kaynaklı olarak meydana geldiği bilinmektedir. Genellikle bakteri ve mantar yüzünden olan enfeksiyonlarda ağızda ufak ufak siyah noktalar meydana gelir. Bu gibi durumlarda antibakteriyel veya antifungal ağız gargaralarının kullanmak çok iyi sonuç verir. Ağız da yapılan gargara sonucu ağızda var olan siyah noktalar kısa bir zaman içinde geçer. Ağızda çoğunlukla ağız da görülen siyah nokta oluşumu, bazen de ağız içinde olan  kanamalardan sonra ağız da kalan kan pıhtıları da olabilir. Kişi bu gibi bir durumda kısa bir zaman önce geçirmiş olduğu kriz geçirip geçirmediğini iyi olup olmadığını düşünmelidir. Ağızda oluşan kan pıhtıları için herhangi bir ilacın kullanılmasına lüzum yoktur. Geçirilen Travma yüzünden olduğu için birkaç gün sonra kendi kendine geçer ve kayıp olur.

Ağız İçinde Siyah Nokta: olması gibi durumlar ciddi bir rahatsızlığın belirtisi olabilir. Genellikle birdenbire olan siyah noktalar ve bir anda da büyümesi ağız kanseri belirtisi olabilir. Ağız kanseri özellikle de siyah kullanan kişilerde daha çok ve sık görüldüğü bilinir. Genellikle sigara ve alkol kullanan kişilerde ağızda görülen siyah nokta olması hemen ciddiye alınması gereken bir şeydir. Çok fazla bir zaman geçmeden bu konuda uzman bir doktora gidip gerekli olan tüm tetkikleri yaptırılmalıdır. Damakta siyah leke var ise bu leke genellikle damakta siyah leke sigara ve alkolü çok kullanan kişilerde çok fazla görülür. Bu gibi bir durum ağız mukoza tabakasının dejenere olmasından yani çok zedelenmesinden kaynaklanmaktadır. Damak başta olmakla beraber ağız içinde, yüzün iç kısmında oluşan ve meydana gelen siyah lekelerin hemen tedavi edilmemesi gibi bir durum daha kötü bir sonuçla bitebilir. Damakta ve ağız içerisinde oluşan siyah lekeler ağız kanserinin göstergesi olabilir. Özellikle devamlı büyüyen siyah lekelerin kötü huylu olması ihtimali çok daha yüksektir. Bu gibi bir durumda mutlaka bir uzman doktora gitmekte çok fayda vardır. 
]]>
Dudak Üstü Siyah Nokta https://www.siyahnokta.org/dudak-ustu-siyah-nokta.html Tue, 23 Oct 2018 19:58:02 +0000 Dudak Üstü Siyah Nokta: Dudak insanların ağzının görünen kısmıdır. Dış görünüşümüzde önemli rol oynar. Dudak üstü siyah nokta genelde zarsız ve kozmetik bir durumdur.  Dudak üstü siyah noktalar insanların ergenl Dudak Üstü Siyah Nokta: Dudak insanların ağzının görünen kısmıdır. Dış görünüşümüzde önemli rol oynar. Dudak üstü siyah nokta genelde zarsız ve kozmetik bir durumdur.  Dudak üstü siyah noktalar insanların ergenlik dönemi geçirirken ortaya çıkan sorunların başında gelir. Dudak üstü siyah nokta sorunu kadın olduğu gibi erkekler de görülür. Dudak üstü siyah noktaların oluşmasının belirli yaşı yoktur, ergenlik sonrası her yaşta görülür. Dudak üstü siyah noktalar sağlık açısından sorun yaratmazlar, siyah noktalar zaman içerisinde büyüyebilir yada aynı büyüklükte kalırlar. Dudak üstü siyah nokta zamanla büyüme yaparsa tıbbi tedavi uygulanabilir. Tıbbi tedavi için uzman doktora başvurmak gereklidir. Dudak üstü siyah noktalar çoğunlukla büyümediği için müdahale gerektirmezler. Dudak üstü siyah noktaları günümüzde insanlar sıkarak çıkarmaya çalışırlar, bu yanlış bir işlemdir. Yapılması yanlış olan bu işlemin yapılması sorun yaratmaz. Fakat bazı insanlar sıkarak çıkaramadıkları dudak üstü siyah noktayı sivri uçlu yabancı cisimlerle çıkarmaya çalışırlar. Bu yanlış bir harekettir. Dudak üstü siyah noktayı çıkarmaya çalışmada dudak bölgesinde iltihaplanmalar oluşabilir. Bu iltihaplanmalar estetik açıdan ve sağlık yönünden problemlere sebep olur. Dudak üstü siyah nokta dış görünüş olarak rahatsız edici bir durumdur.

Dudak Üstü Siyah Nokta Oluşum Sebepleri: Dudak üstü siyah nokta oluşum sebepleri pek çoktur. Bu sebeplerin bazısı insanların maruz kaldığı durumlardır. Maruz kaldığı durumlardan biri hemen her yerde karşılaştığımız sigaranın dumanıdır. İnsanların içtikleri sigara veya sigara içilen ortamda dumanlar insanlarda büyük problemlere yol açabilmektedir. Sigara dumanları gözenekler de birikerek dudak üstü siyah nokta oluşumuna sebep olur. Bazen de insanlarda görünen hormonal eksiklerin nedeni dudak üstü siyah nokta oluşumuna yol açmaktadır. Dudak üstü siyah noktanın ergenlikte ortaya çıkması bu durumdan kaynaklanır. Ergenlikte yapılan hormon tedavisi ile birlikte dudak üstü siyah nokta tedavisi de yapılır. İnsanlarda vücutların da oluşan demir fazlalığı da dudak üstü siyah nokta oluşumuna sebep olur. İnsanların kafeinli içecekler tükenmesi ve vücudun b vitamini eksikliği de dudak üstü siyah nokta oluşumuna sebep olur. Kişinin kullandığı ilaçlara karşı oluşan alerjik reaksiyonlar sonucu da dudak üstü siyah nokta yapar. Kullanma tarihi geçmiş ruj kullanımı da dudak üstü siyah nokta oluşmasına sebep olur.

Dudak Üstü Siyah Nokta Tedavisi: Doktor tarafında verilen tedavi ile ortadan kalkmaktadır. Kendimiz de  C, ve B vitamini içeren yiyecekleri bol miktarda tüketerek dudak üstü siyah nokta olmasının azalmasını hızlı bir şekilde sağlayabiliriz. Evde kendimiz gün içerisinde yüzümüzü üç defa yada daha fazla beyaz sabun kullanarak yıkamamız, gözeneklerdeki kirlerin, toz ve dumanların ve ölü derileri temizleyerek dudak üstü siyah nokta oluşumunu engelleyebiliriz. Yine evde kendimiz kil içeren maskeler uygulayarak dudak üstü siyah nokta olmasını engelleyebiliriz. Eğer vücuttaki demir fazlalığında kaynaklanıyorsa, demir içeren yiyeceklerden uzak durmalıyız.

]]>
Alında Siyah Nokta https://www.siyahnokta.org/alinda-siyah-nokta.html Wed, 24 Oct 2018 08:01:34 +0000 Alında siyah nokta, özellikle ergenlik döneminde ve ergenlik dönemi sonrasında insanlarda problem haline gelen bir durumdur. Aslında insan vücudunda meydana gelen siyah nokta sorunları, her ne kadar yüz bölgesinde görülse bile en Alında siyah nokta, özellikle ergenlik döneminde ve ergenlik dönemi sonrasında insanlarda problem haline gelen bir durumdur. Aslında insan vücudunda meydana gelen siyah nokta sorunları, her ne kadar yüz bölgesinde görülse bile en çok burun ve çevresinde meydana gelmektedir. Bu nedenle alında siyah nokta durumu diğer bölgelere göre biraz daha az karşılaşılmaktadır. İnsanlarda vücudun çeşitli etkenlerine bağlı olarak kimisinde alın bölgesinde kimisinde ise diğer bölgelerde aşırı bir şekilde siyah nokta meydana gelmektedir. Meydana gelen siyah noktalar, ciddi sağlık problemlerine neden olmasa bile özellikle bayanlarda ciddi estetik sorunlara neden olur. Meydana gelen estetik problemler ise ardından bazı insanlarda psikolojik rahatsızlıklara neden olacak derecede ilerleyebilir. Alında siyah nokta, genel olarak kişinin elinde olan bir durumdur. Çünkü bu siyah noktaların oluşmasına neden olan birçok etken bulunmaktadır. Alında siyah noktalar için yapılacak birçok işlem bulunmaktadır. Bu işlemler hem siyah nokta oluşmasını önlemeye yöneliktir hem de oluşmuş olan siyah noktaları geçirmeye yöneliktir. Bunun için gerekli olan önlemleri alarak sizlerde alında çıkmış olan siyah noktalardan kurtulabilirsiniz. 

Alında siyah nokta nasıl ortadan kaldırılır

Temizlik: Alında siyah nokta problemlerinde yapılması gereken en önemli şey cildin sürekli temiz tutulmasıdır. Çünkü cildin neresinde olursa olsun meydana gelen siyah noktaların en büyük nedeni cildin temiz olmamasıdır. Bunun için özellikle alın bölgesi olmak üzere yüz bölgesinin günde en az 3 kez saf beyaz sabun kullanılarak yıkanması gerekmektedir. Bu şekilde yüzde oluşmuş olan gözeneklerin içerisine herhangi bir kir girmeyecektir. 

Siyah nokta bantları: Çok yaygın olarak kullanılan bu bantlar sayesinde çok kısa bir sürede siyah noktalarınızı sıkmadan alabileceksiniz. Bu uygulama hem sağlıklı hem de son derece ucuzdur. Bu nedenle alında siyah nokta sorunu olan insanlar siyah nokta bantları kullanarak bu sorunu azaltabilirler. 

Makyaj temizliği: Kadınların neredeyse her gün yaptıkları makyaj sırasında birçok kozmetik ürün, alın dahil yüzün birçok bölgesine sürülmektedir. Bu durumlarda özellikle akşam kişi uyumadan önce makyaj yaptığı bölgeleri iyice temizlemezse bu durumlarda kozmetik ürünler ciltte siyah nokta oluşumunu iki katına hatta üç katına çıkaracaktır. 

Peelingler ve maskeler: Bu şekilde alında siyah nokta sorunlarının giderilmesi için sık sık yüzün yumuşatılması ve maske uygulamalarının yapılması gerekmektedir. Yapılan maske uygulamalarının siyah noktaların yoğun olduğu alın bölgesine daha fazla uygulanmasına özen göstererek düzenli olarak yapın. Bu sayede istediğiniz gibi alında siyah noktalar ortadan kalkacaktır.

Alında siiyah nokta için elma sirkesi kullanımı,

Alında siyah nokta oluşumunda bazı insanlar bitkisel yollarla da bu sorunların giderilmesi için uygulamalar yapmaktadır. Özellikle bazı bitki çayları ve bitkilerden üretilmiş ürünler, siyah noktaların ortadan kalkmasında önemli etkiler yapar. Bunun için birçok kişi elma sirkesini kullanmaktadır. Elma sirkesi çok büyük bir dezenfekte malzemesidir. Bu nedenle alın bölgesindeki kirlerin rahat bir şekilde çıkmasında olumlu etkiler yapmaktadır. Eğer sizlerde isterseniz günde birkaç kez elma sirkesi kullanarak yüz bölgenizi temizleyebilirsiniz. 
]]>
Siyah Nokta Nasıl Çıkarılır https://www.siyahnokta.org/siyah-nokta-nasil-cikarilir.html Thu, 25 Oct 2018 00:17:49 +0000 Siyah nokta nasıl çıkarılır, Cildimizde oluşan siyah noktalar çirkin bir görüntü oluşturduğu gibi aynı zamanda insanları psikolojik olarak rahatsız etmektedir. Makyaj kalıntıları, hava kirliliği ve cildimizin olarak Siyah nokta nasıl çıkarılır, Cildimizde oluşan siyah noktalar çirkin bir görüntü oluşturduğu gibi aynı zamanda insanları psikolojik olarak rahatsız etmektedir. Makyaj kalıntıları, hava kirliliği ve cildimizin olarak sürekli tozlarla teması siyah noktaların cildimize yerleşmesine neden olmaktadır. Siyah noktanın genelde en çok bulunduğu bölge burun burundur. İlk önce dikkat etmemiz gereken konu cildimizi temiz tutmaktır. Cilt temizliğini önemsememek sonucu siyah noktalarla birlikte başka sıkıntılarla da karşılaşılabilir. Günde en az iki defa olmak şartıyla isterseniz bu sayıyı çoğaltabiliriz de, sabunla yıkanmalıdır. Doğal olarak yapılan sabunların tercih edilmesi her cilde çok yarar sağlayacaktır. Yüzümüzü durularken sıcak sudan kaçmalı, daha çok soğuk su yâda ılık suda da kullanılabilir. Sıcak suyun cildi yaşlandırma gibi olumsuz etkiye sahiptir Yüzümüz için maskeler hazırlamalıyız. En çok burun bölgesine doğru parmak uçlarımızla masaj yaparak iyice ovuşturmalıyız. Masaj esnasında çok fazla bastırmamaya itina gösterilmelidir.

Siyah nokta temizliği, 

Ayrıca eczanelerde çok rahat bir şekilde bulabileceğimiz siyah nokta bantlarımızda kullanabiliriz. Uygulaması ise çok kolaydır. Burun üzerine bir parmak hareketiyle yapıştığına emin olup hemen geri çekmekle suretiyle hem burundaki çirkin görünen kıllar ile birlikte siyah noktalardandı kurtulmak mümkündür. Böylelikle siyah noktaların olmadığı bir buruna sahip olabiliriz. Aynı zamanda düzenli ve sağlıklı beslenme cildimizde siyah nokta oluşumunu engelleyeceğinden beslenmemize daha çok önem vererek bol su içerek cildi canlı tutabiliriz. Cilt bakımı ve sağlığı için en büyük destek ve ilaç su içmektir. Sirkeli ve Yağlı gıdaların az tüketmek siyah nokta ve sivilce oluşumunu önleyecektir. Beslenme ile birlikte düzenli olarak uyku da hem sağlık cildin üzerindeki siyah noktalar için çok yararlı olacaktır. Cilt bakımı için genelde doğal  yöntemler tercih edilmelidir. Bunun için sade sodayı iki gün bekletip onu tonik olarak siyah noktalarınıza günde iki kere olmak üzere uygulamak yeterli olacaktır. 

Burun ve yüzdeki siyah noktaları çıkarmak için elma sirkesi 

Genelde uygulanan doğal temizleme yöntemlerinden birahanesi. Yarım çay bardağı elma sirkesiyle yarım çay bardağı su ile karıştırarak elde ettiğimiz bu karışımı pamuk üzerine döküp yüzünüzü temizleyebilirsiniz, bu şekilde. 2-3 dakika sonunda yüzünüzü ılık suyla yıkamalısınız. Elma sirkesi yüzde sivilce ve siyah nokta oluşumuna engel olacak, var olan siyah noktalarında çıkarmaya yardımcı olacaktır.

]]>
Siyah Noktalar İçin Kesin Çözüm https://www.siyahnokta.org/siyah-noktalar-icin-kesin-cozum.html Thu, 25 Oct 2018 10:37:24 +0000 Siyah Noktalar İçin Kesin Çözüm, Siyah noktalar günümüzde çok sık rastlanan bir cilt sorunudur. Temel nedeni ise iyi temizlenmeyen bir cilt ve gözeneklerin geniş olmasıdır. Siyah noktaların pek hoş görünmemesi yanında sağl Siyah Noktalar İçin Kesin Çözüm, Siyah noktalar günümüzde çok sık rastlanan bir cilt sorunudur. Temel nedeni ise iyi temizlenmeyen bir cilt ve gözeneklerin geniş olmasıdır. Siyah noktaların pek hoş görünmemesi yanında sağlık açısından da temizlenmesi oldukça önemlidir. Siyah noktalar elle temizlendiği zaman, ciltte zamanla çukurlaşma ve daha belirgin sivilcelere neden olmaktadır. Bu sebeple düzenli olarak temizlenmesi ve nemlendirilmesi gerekir. 

Siyah Noktalar İçin Çözüm Yöntemleri;

Evde hazırlayabileceğiniz ve kolaylıkla bulabileceğinizin malzemeler ile maske yapma yöntemleri;

 Yumurta Akı Peçete Maskesi: Bir yumurta ve peçete yapabileceğimiz kolay bir maskedir. Cildimizi güzelce yıkayıp kuruluyoruz ve yumurtanın akını beyazından ayırıyoruz. Yumurtanın beyazını bir kapta biraz çırptıktan sonra göz altı ve dudak çevresi hariç tüm yüzümüze sürüyoruz. Sonra evde kullandığınız peçetenin göz, ağız ve burun delikleri olacak şekilde kesiyoruz ve yumurta akı kurumadan yüzümüze yapıştırıyoruz. Sonra tekrar yumurta akını üzerine sürüyoruz. İyice kuruduktan sonra yavaş yavaş çıkartıyoruz. Eğer siyah noktalar sadece belli bölgelerde ise (T bölgesi) sadece o bölgeye uygulanabilir. Son olarak da yüzümüzü ılık su ile yıkıyoruz ve nemlendirici sürüyoruz. Eğer evde krem yoksa papatya çayını demleyip cildinizi bununla da silebilirsiniz. Böylelikle hem cilt bakımı yapmış hem de cildiniz daha parlak ve pürüzsüz olacaktır.

Tutkal Maskesi: Okul zamanında sık sık kullandığımız tutkal siyah noktalar için kesin çözüm  olarak kullanılıyor. Hem dudak üstü hemde burundaki siyah noktalarda çok işe yarıyor. Yüzünüze sıcak suya batırdığınız havlu ile sıcak buhar banyosu yapın ve sonra tutkalı siyah nokta olan bölgeye ince bir tabaka halinde sürün. Tamamen şeffaflaşana kadar kurumasını bekleyin. Ardından tutkal iyice şeffaflaşana kadar bekleyin. Ardından tutkalı yüzünüzden soyun. Tutkalın üzerinde siyah nokta olduğunu göreceksiniz.

Aloe Vera Maskesi: İki tane Aloe Vera yaprağının yan kısımlarını kesin ve yaprağın dış kısımlarını soyarak içindeki jeli çıkarın. Yarım limon suyunu ekleyerek iyice çırpın ve cildinize sürerek 15 dakika bekletin. Daha sonra durulayın. İsteğe göre içine bir tatlı kaşığı bal da ekleyebilirsiniz. Bu üçlü karışım hem cildinizi yumuşacık yapacaktır, hem de iyileştirici etkisi sayesinde kırışıkların azalmasına yardımcı olur. Haftada bir gün kullanılabilir.
]]>
Siyah Noktalar İçin Doğal Maske https://www.siyahnokta.org/siyah-noktalar-icin-dogal-maske.html Fri, 26 Oct 2018 08:36:40 +0000 Siyah noktalar için doğal maske, siyah nokta cilt gözeneklerinin yağ ve ölü hücrelerle dolması sebebiyle ortaya çıkar. Ölü hücre ve yağ cildin hava almasını önler. Siyah nokta sivilce oluşumunun ilk aşamasıdır. Tedavi Siyah noktalar için doğal maske, siyah nokta cilt gözeneklerinin yağ ve ölü hücrelerle dolması sebebiyle ortaya çıkar. Ölü hücre ve yağ cildin hava almasını önler. Siyah nokta sivilce oluşumunun ilk aşamasıdır. Tedavi edilmedikleri takdirde siyah noktalar sivilcelere dönüşerek daha kötü bir görüntüye sebep olabilir. Dolayısıyla cildin ve siyah noktaların düzenli temizlenmesi gerekir. Siyah nokta bantları, yüz yıkama suları gibi kozmetik ürünlerle siyah noktalar temizlenebilir. Ayrıca evde hazırlanan bazı maskeler de siyah noktalar için oldukça etkili olur. 

Siyah Noktalar İçin Doğal Maske Tarifleri

Siyah noktalar için doğal maske tarifleri cilt tipine uygun olarak hazırlanıp kullanılmalıdır. Siyah nokta maskeleri ciltte siyah nokta oluşmadan önce önlem amacıyla uygulanarak siyah noktalardan korunmak mümkün olur. 

Bal ve tarçın maskesi: Bal doğal bir antibiyotiktir ve ciltte oluşan bakterileri temizlemek için oldukça faydalıdır. Gözenekleri temizlemek ve siyah nokta oluşumunu azaltmak için tarçınla birlikte kullanılabilir. 1 çorba kaşığı bal, yarım çorba kaşığı toz tarçınla iyice karıştırılır. Hazırlanan karışım parmak uçlarıyla cilde dairesel hareketlerle sürülür ve 5 dakika bekletildikten sonra ılık su yardımıyla temizlenir. Haftada 1-2 defa uygulanabilir.

Yumurta akı maskesi: Yumurta akı cilt gözeneklerini daraltmak için oldukça faydalıdır. Cilt gözeneklerinde biriken yağı ve kiri kökten temizler. 2 tane yumurta akı köpük köpük olana kadar çırpılır. Hazırlanan yumurta parmak uçlarıyla ince olacak şekilde cilde sürülür. Ciltte kuruyup cilt gerilene kadar bekletilir. Bu süre 3 dakika içinde gerçekleşir. Kuruduktan sonra üzerine tekrar ince bir tabaka olacak şekilde sürülür. 10 dakika bekletildikten sonra ılık su yardımıyla yıkanabilir.

Kil maskesi: Cilt gözeneklerini derinlemesine temizleyen kil siyah noktalar üzerinde oldukça etkilidir. Hazır maske şeklinde kozmetik ürün satan yerlerden bulunabileceği gibi evde doğal olarak da hazırlanabilir. Toz kil sirkeyle krem kıvamı alana kadar karıştırılır. Elde edilen maske cilde sürülüp 10 dakika bekletildikten sonra temizlenir. Kil maskesi ciltten parmak uçlarıyla kolayca kaldırılabilir. Maske kaldırıldıktan sonra cilt ılık suyla yıkanmalıdır.

Limon ve tuz maskesi: Siyah noktalar için doğal maske tarifi arayanların mutlaka denemesi gereken bir tariftir. Yarım limon sıkılıp suyu çıkarılır. 1 çay kaşığı tuz, 1 çay kaşığı bal ve 1 şeker kaşığı yoğurt eklenip homojen bir şekilde karıştırılır. Parmak uçlarıyla cilde masaj yapılarak sürülüp 10 dakika bekletildikten sonra ılık su yardımıyla yıkanır.

Zerdeçal ve nane maskesi: Cilt gözeneklerini sıkılaştıran maskeyi hazırlamak için 1 tatlı kaşığı toz nane ile çay hazırlanır. Hazırlanan çaya krem kıvamı alana kadar zerdeçal eklenir. Krem kıvamı alan karışım cilde sürülüp 15 dakika kadar bekletilir ve cilt ılık suyla yıkanarak maskeden arındırılır.

Karbonat maskesi: Yapımı oldukça kolay olan maskenin etkisi de kuvvetlidir. 2 yemek kaşığı kadar karbonat suyla karıştırılır. Krem kıvamı aldıktan sonra cilde sürülüp kuruması beklenir. Kuruyan maske ılık suyla temizlenebilir. Ciltte fazla olan yağı alarak cildi derinlemesine temizler.

Yulaf ve yoğurt maskesi: Siyah nokta ve sivilceye eğilimli ciltlerde mükemmel sonuç veren bir maske tarifidir. 3 çorba kaşığı yoğurt 2 çorba kaşığı yulafla karıştırılır. Karışımın daha etkili olması için 3 damla kadar limon suyu eklenir. Hazırlanan maske cilde masaj hareketleriyle sürülüp 15 dakika bekletilerek temizlenebilir.

Türk kahvesi maskesi: Siyah noktalar için doğal maske tarifi olan Türk kahvesi maskesini hazırlamak oldukça kolaydır. Yarım fincan Hindistan cevizi yağı yarım fincan Türk kahvesiyle karıştırılır. Hindistan cevizinin benmari usulü eritilerek kullanılması]]> Burundaki Siyah Noktalar İçin Maske https://www.siyahnokta.org/burundaki-siyah-noktalar-icin-maske.html Fri, 26 Oct 2018 21:39:07 +0000 Burundaki Siyah Nokta İçin Maske, her bayan için özellikle burun bölgesinde meydana gelen siyah noktalar oldukça can sıkıcı ve çok çirkin bir görünüm oluşturmaktadır. Bu durum çoğunlukla kişileri psikolojik olarak fazlası i Burundaki Siyah Nokta İçin Maske, her bayan için özellikle burun bölgesinde meydana gelen siyah noktalar oldukça can sıkıcı ve çok çirkin bir görünüm oluşturmaktadır. Bu durum çoğunlukla kişileri psikolojik olarak fazlası ile rahatsız etmektedir. Makyajın ardından kalan kalıntılar, havanın kirli olması ve burun üzerinde devamlı olarak toz ile teması sonrasında siyah noktalar bu bölgeye yerleşmek için kolaylıkla zeminini hazırlamış olur. Ayrıca siyah noktaların en sıklıkla yoğun olduğu bölge genellikle burun bölgesidir. Burundaki siyah noktaların olmaması için ilk dikkat edilmesi gereken kural cildin düzenli olarak temiz tutulmasıdır. Özellikle hanımların burundaki siyah noktalar için cilt temizliğine özen göstermesi gerekmektedir. Eğer cildinizi düzenli olarak temizlemezseniz burundaki siyah noktalar ile sık olarak karşılaşmak mümkündür. Günde en az iki defa ya da daha fazla doğal sabun ile cildinizi yıkayarak temizlemelisiniz. Yüzünüzü doğal sabun ile temizlerken sıcak su kullanılmamaya dikkat edilmelidir. Sıcak su yerine hafif ılık ya da soğuk su ile yüzünüzü yıkayabilirsiniz. Çünkü sıcak su ile yüzün yıkanması özellikle erken yaşlanmaya zemin hazırladığı unutulmamalıdır. 

Burundaki Siyah Nokta İçin Maske Tarifi
 • 1 çorba kaşığı taze yoğurt
 • 1 çorba kaşığı un
 • 1 adet limonun rendelenmiş kabuğu
Burundaki Siyah Nokta İçin Maskenin Hazırlanışı Ve Uygulanması, öncelikle küçük bir kasenin içerisine taze yoğurdu, limon kabuğunun rendesini ve unu ilave ederek karıştıralım. Ardından burun bölgesindeki siyah noktaların üzerine çok fazla bastırmadan hafif bir şekilde ovarak sürelim. Maske burun bölgesinde yaklaşık olarak 15 ile 20 dakika arasında beklettikten sonra maskeyi burnunuzdan ovarak temizleyin. Burundaki siyah noktaların giderilmesi için bu maskeyi haftada bir defa olmak üzere uygulayabilirsiniz. 

Burundaki Siyah Nokta İçin Maske
 • 1 yemek kaşığı toz jelatin
 • 1 yemek kaşığı süt
Maskenin Hazırlanışı Ve Uygulanması, öncelikle toz jelatin ile sütü kasenin içerisine ilave ederek karıştıralım. Daha sonra yüksek sıcaklıkta normal fırın ya da mikro dalga fırında yaklaşık 1 dakika kadar ısıtalım. Ardından maskeyi burundaki siyah noktaların üzerine fırça yardımı ile ince bir tabaka halinde sürelim. Maske burun bölgesinde 15 dakika bekledikten sonra soyulabilir bir kıvama gelecektir. Maskeyi burnunuzun bir ucundan tuttuktan sonra çekerek kolaylıkla kaldırabilirsiniz. Burundaki siyah noktalar bu jelatin maske sayesinde kaldırıldığında jelatine yapışarak temizlenir. Isınma işleminden sonra maskeyi hemen burun bölgesine uygulamalısınız, çünkü jelatin çok hızlı bir şekilde donan bir malzeme olduğu unutulmamalıdır. Burundaki siyah noktalar için bu maskeyi haftada bir kez kolaylıkla uygulayabilirsiniz. 
]]>
Siyah Nokta Nasıl Gider https://www.siyahnokta.org/siyah-nokta-nasil-gider.html Fri, 26 Oct 2018 22:11:42 +0000 Siyah nokta nasıl gider, sorusunun cevabını arayan birçok insan bulunmaktadır. Siyah noktalar yağlı ve özellikle de sivilceli ciltlerin en büyük problemlerinden bir tanesidir. Bazen doğal tedavi yöntemleri ile bazen de çeşi Siyah nokta nasıl gider, sorusunun cevabını arayan birçok insan bulunmaktadır. Siyah noktalar yağlı ve özellikle de sivilceli ciltlerin en büyük problemlerinden bir tanesidir. Bazen doğal tedavi yöntemleri ile bazen de çeşitli kozmetik ürünleri ve bir takım uygulamalarla bu sorunun üstesinden gelmek için bütçemizde büyük gedikler açtığımız olur. Ama buna rağmen yine de her zaman aradığımız çözüme ulaşamayabiliriz. Siyah noktaların en yoğun yaşandığı bölge burun üzeri ve çevresidir. 

Siyah noktalardan kurtulmak için neler yapılmalı
 • Cilt temizliği ve bakımı: Her gün düzenli olarak cildin temizlenmesi çok önemlidir. Bu aşamada cilt temizliği için doğru cilt temizleme ürünlerinin seçilmesine dikkat edilmelidir. Bakterileri öldüren, gözenekleri açan ve ciltteki yağ dengesini sağlayan ürünlerin tercih edilmesine özen gösterilmesi ve ürünlerin devamlı ve düzenli kullanılmasına özen gösterilmesi gerekmektedir. Sabah ve özellikle de akşam yatmadan önce yapılacak cilt temizliği ciltteki gözeneklerin içerisinin boşalmasını sağlar. Makyajın ciltte kalması gözeneklerin daha da tıkanmasına neden olacağı da unutulmamalıdır. Ayrıca gözeneklerin boşalması ile sarkmaların yaşanmaması için sıkılaştırıcı önlemlerin alınmasına özen gösterilmelidir. Ellerinizi mümkün olduğunca yüzünüze götürmemeye gayret edin.
 • Siyah noktalarının oluşum nedenlerinin azaltılması: Siyah noktaların daha oluşmadan evvel önüne geçilmesi daha kolaydır. Bunun için basit olan sıvı tüketiminin ihmal edilmemesi gerekmektedir. Günlük 2 litre düzenli olarak su içilmelidir. Eğer su tüketmekte zorlanıyorsanız ya da unutuyorsanız elinizin altına yakın yerde hep su kabı bulundurun ve içerisine limon ve kabuk tarçın atarak tatlandırın. Böylece sıvı tüketiminizin arttığını göreceksiniz.
 • Doğal ve sağlıklı beslenme: Her türlü sağlık probleminin altında dolaylı da olsa beslenmenin oldukça fazla rolü bulunmaktadır. Bunun için mümkün olduğu kadar yağlı yiyeceklerden, kızartmalardan ve mayalı hamur işleri ile asitli içeceklerden uzak durmak ve bol miktarda C vitamini tüketmek gerekmektedir. 
Cildi siyah noktalardan arındırmak için doğal tarifler:
 • Limon cildi kurutur ve ciltte beyazlatıcı etki meydana getirir. Çok kullanılmamak şartıyla bir kaç damla limon suyunu siyah noktalara sürerek 10 dakika bekletin ve ardından ılık su ile durulayın. Bu işlemi haftada bir kez uygulayın. 
 • Siyah noktalar nasıl gider için bir cevapta Elma sirkesinde gizlidir. Elma sirkesi gözenekleri açar ve siyah notları yumuşatır. Bunun için 1 su bardağı suyun içerisine 3 çorba kaşığı elma sirkesi dökün ve kaynatın. Üzerinize bir örtü kapatarak suyun buharında 15 dakika durun ardından pamuk ile cildinizi silin. Yıkamadan tekrar sirkeyi biraz su ile açarak cildinize sürün. Bu işlemi ayda 2 kere tekrarlayın. 

]]>
Siyah Nokta Kil Maskesi https://www.siyahnokta.org/siyah-nokta-kil-maskesi.html Sat, 27 Oct 2018 18:13:50 +0000 Siyah nokta kil maskesi, Cilt gözeneklerinin temizlenmesinde en etkili maddelerden biri de kildir. Mineraller bakımından oldukça güçlü olan kil cildi besler. Yağlı ciltlerde yağ dengesini sağlayarak  fazla yağı absorbe eder. Kozm Siyah nokta kil maskesi, Cilt gözeneklerinin temizlenmesinde en etkili maddelerden biri de kildir. Mineraller bakımından oldukça güçlü olan kil cildi besler. Yağlı ciltlerde yağ dengesini sağlayarak  fazla yağı absorbe eder. Kozmetik mağazalarında para harcamak yerine evde kısa bir sürede satın alabileceğiniz bir kaç malzemeyle siyah nokta kil maskesi yapabilirsiniz. Satı alacağınız kilin rengi ne olursa olsun cildiniz fala yağdan arınacaktır. Siyah nokta kil maskesini düzenli ve sürekli olarak kullanırsanız gözenekleriniz temizlenir ve siyah nokta sorunun azaltmış olursunuz.

Siyah nokta kil maskesi için malzemeler
 • 2 yemek kaşığı kadar kil
 • 1 tatlı kaşığı limon ve su ve ya limon sirkesi 
 • Aşırı yağlı ciltler için yeşil kil daha az kullanılmalıdır.
Siyah nokta kil maskesi nasıl hazırlanır

Öncelikle temiz cilde uygulanması gerektiği için duş aldıktan sonra uygulamanız siyah nokta kil maskesinin etkisini arttıracaktır. 1 yemek kaşığı toz kile yavaş yavaş elma sirkesi ekleyerek krem kıvamına gelene kadar iyice karıştırın. göz ve dudak çevresine sürmekten sakının. 10-15 dk kadar maske yüzünüzde beklesin elinizle kuruluğu kontrol edin. Daha sonra ılık suyla durulayıp ardından gül suyu ve ya maden suyu ile yüzünüze tonik etkisi yapın ve nemlendirin. Bu maskeyi 3 haftada 2 kere uygulayın ve olumlu sonucu görün 3 hafta içinde cildiniz pürüzsüz ve pırıl pırıl olacaktır.

Ancak siyah noktalar için kil maskesi uygularken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar var. cildinizin aşırı kuruma göstermemesine dikkat edin. Cildinizi kontrol ederek verdiği tepkiyi gözlemleyerek belli aralıklarla uygulayın, çünkü yağ siyah noktaların sebebi olsa da aslında bir bakıma cildin elastikiyetini koruması açısından faydalıdır. yüzünüzün kurumaması yani kırışmaması için cildin ürettiği yağa da ihtiyaç var. Bu yüzden bu maskeyi bilinçli kullanmalı cildi aşırı kurutmadan ve tahriş etmeden Düzenli olarak maskeden sonra nemlendirin.
]]> Siyah Nokta Maskesi Nasıl Yapılır https://www.siyahnokta.org/siyah-nokta-maskesi-nasil-yapilir.html Sun, 28 Oct 2018 16:09:35 +0000 Siyah nokta maskesi nasıl yapılır: Siyah nokta şikayetleriniz varsa bu şikayetlerin son bulmasını istiyorsanız siyah nokta maskesi nasıl yapılır öğrenmeniz gereklidir. Biraz sonra size vereceğimiz siyah nokta giderici ev yapımı Siyah nokta maskesi nasıl yapılır: Siyah nokta şikayetleriniz varsa bu şikayetlerin son bulmasını istiyorsanız siyah nokta maskesi nasıl yapılır öğrenmeniz gereklidir. Biraz sonra size vereceğimiz siyah nokta giderici ev yapımı tamamen doğal malzemelerden hazırlanan maske siyah noktalardan kurtulmanıza fayda sağlayacaktır. Siyah nokta oluşumları cilt üzerinde hiç de estetik olmayan bir görünüme neden olmaktadır. Bunun için hazırlanacak maske bu görünümünden kurtulmanızı sağlayacaktır. Evde hazırlanan ve kolayca uygulanabilen siyah nokta maskesi doğal ürünlerle hazırlandığı için yan etkiye neden olmaz. Doğal hazırlanan maskeler hassas ciltlerde bile rahatlıkla uygulanabilir. Cildiniz kuru veya yağlı olması bu maskeyi uygulamanıza engel teşkil etmez. Bunun için tüm cilt tipleri siyah nokta maskesini uygulayabilir. Sizde siyah nokta maskesi nasıl yapılır bilmiyorsanız işte tarifi.

Siyah nokta maskesi:
 • 2 çay kaşığı bal
 • 3 çay kaşığı kil
 • 2 çay kaşığı badem yağı
Siyah nokta maskesi nasıl yapılır: Derin bir kase içerisine balı koyun. Üzerine kil ilave edin. Biraz karıştırdıktan sonra badem yağını da ilave ettikten sonra karıştırarak tüm malzemelerin bütünleşmesini sağlayın. Tüm malzemeler karıştıktan sonra yüzünüze masaj uygulayarak maskeyi cildinize sürün. Göz çevrenize ve dudak çevresine  maskeyi yaklaştırmadan tüm cildinize uygulayın. Tüm cilt yüzeyine maske sürüldükten sonra 30 dakika cildinizde bekletin. Süre dolduktan sonra cildinizi ılık su ile yıkayın. Cildinizi iyice durulayın ve hazırlanan bu maskeyi 5 günde bir uygulamalısınız. Bu maskeyi düzenli olarak uyguladığınızda cildinizde siyah noktaların yok olduğunu ve yeniden oluşmadığını göreceksiniz.
]]>
Yüzde Siyah Nokta https://www.siyahnokta.org/yuzde-siyah-nokta.html Mon, 29 Oct 2018 08:49:39 +0000 Yüzde siyah nokta, hem kadınlarda hem de erkeklerde yaygın olarak meydana gelen bir durumdur. İnsanların estetik konusunda sivilceden sonra en büyük sorunlarından biri olan siyah nokta problemleri dikkat edilmediği zaman hızla artara Yüzde siyah nokta, hem kadınlarda hem de erkeklerde yaygın olarak meydana gelen bir durumdur. İnsanların estetik konusunda sivilceden sonra en büyük sorunlarından biri olan siyah nokta problemleri dikkat edilmediği zaman hızla artarak daha da büyük problemlere neden olmaktadır. Yüzde siyah nokta özellikle ergenlik dönemlerinden başlayarak meydana gelir ve müdahale edilmediğinde bir ömür insanlarda oluşan bir durumdur. Fakat gerekli olan önlemler alındığında yüzde siyah nokta problemleri belli bir süre sonra ortadan kalkacaktır. Yüzde siyah nokta, her ne kadar ciddi bir cildiye problemi olsa bile aslında hastanelik bir durum yoktur. Bu nedenle kesinlikle kişi evde yapacağı işlemlerle yüzde siyah nokta problemi ortadan kaldırılabilmektedir. Yüzde siyah nokta özellikle yağlı cilde sahip olan insanlarda çok görülmektedir. Bunun yanı sıra geniş gözenekli cilde sahip olan insanlarda siyah noktaların ana sebebi bu gözeneklerin siyah olmasıdır. Bunların da yanında daha birçok farklı neden bağlı olarak yüzde siyah nokta oluşabilir. Siyah noktalara müdahale edilmediği zamanlarda bu noktalar belli bir süre sonra sivilceye dönüşebilmektedir. Bu nedenle siyah noktaları küçükken ortadan kaldırmanız sizler iççin çok daha avantajlı olacaktır. Birçok kişi siyah noktalara sıkarak müdahaleler yapmaktadır. Fakat bilinçsiz bir şekilde yapılan sıkma işlemleri insanlarda ciddi olarak iz oluşumuna neden olacaktır. Bu nedenle yanlış bir şekilde sıkma işlemi uygulamaktan kaçınmalısınız. 

Hangi yöntemlerle yüzde siyah nokta temizlenir
 • Siyah noktaların temizlenebilmesi için öncelikle yüzünüzde bulunan gözeneklerin açılmasını sağlamanız gerekmektedir. Bunun için yapabileceğiniz en güzel yöntem tabi ki buhar banyosu yapmaktır. Bunun için isterseniz sadece yüz bölgenize isterseniz de sadece vücudunuza buhar banyosu yaptırabilirsiniz. Bu şekilde yüzde siyah nokta problemlerinin ortadan kaldırılması için ilk adımı atmış olacaksınız. Buhar banyosu yapıldıktan sonra siyah noktaları hafif bir şekilde bastırarak çıkarabilirsiniz. 
 • Yüzde siyah nokta sorunlarından kurtulabilmeniz için yapmanız gereken en önemli uygulamalardan bir tanesi de iğnesiz bir şırınga ile siyah noktaya vakum uygulamaktır. Bu şekilde siyah noktalarınızı tek tek yüzünüzden alarak kurtulabilirsiniz. Fakat siyah noktaları bu şekilde çıkardıktan sonra hijyen kurallarına uyarak tekrar oluşumunu engelleyebilirsiniz. 
 • Yüzde siyah noktaların ortadan kalkması için yapılabilecek işlem peeling işlemidir. Bu işlemin düzenli olarak yapılması durumunda  belli bir süre sonra son derece olumlu sonuçlar elde edebilirsiniz. Fakat yapılacak peeling uygulaması düzenli olarak yapılmalıdır.
Yüzde siyah nokta temizlenmediği sürece bölgede varlığını devam ettirir. Özellikle burun ve çevresinde oluşan siyah noktalar hızla büyür ve bu bölgede kötü görüntülere neden olur. Birçok kişi bu noktaları sıkarak ortadan kaldırmaya çalışsa bile bu işlem yanlış yapıldığında oldukça tehlikelidir. Bu nedenle sadece hafif bir şekilde siyah noktaları sıkıştırmalısınız. Sert şekillerde sıkıştırılan siyah noktalar, kalıcı hasarlara neden olabilmektedir. Bu nedenle siyah noktalar daha da sorun olmadan önce kesinlikle müdahale edilmelidir.
]]>
Siyah Nokta Maskesi Türk Kahvesi https://www.siyahnokta.org/siyah-nokta-maskesi-turk-kahvesi.html Mon, 29 Oct 2018 22:17:33 +0000 Siyah Nokta Maskesi Türk Kahvesi; Cildinizde oldukça fazla siyah nokta varsa, bunu çok kafanıza takmayın çünkü, siyah noktalar için artık Türk kahvesi çözümü bulunmaktadır. Türk kahvesinin Siyah Nokta Maskesi Türk Kahvesi; Cildinizde oldukça fazla siyah nokta varsa, bunu çok kafanıza takmayın çünkü, siyah noktalar için artık Türk kahvesi çözümü bulunmaktadır. Türk kahvesinin sayesinde cildinizde bulunan siyah noktalardan kısa bir zaman içerisinde kurtulup, cildinizi tertemiz ve görünüş bakımından çok daha iyi bir hale getirmek mümkün.

İlk olarak siyah noktalar için Türk Kahvesi tarifini kullanacak kişiler için cilt çeşitlerini belirlemek gerekirse;

Kuru ciltler 2 haftada bir, yağlı ciltler haftada bir, normal ciltler ise 9- 10 günde bir uygulamalıdır. Ciltte oluşan siyah noktalar, tüm gözeneklerinizin kapanması ve dolması ile ortaya çıkmaktadır. Eğer cildinizin siyah noktalardan kurtulmasını ve cildin hem daha canlı, parlak ve de bakımlı gözükmesini istiyorsanız, Türk kahvesi tarifini uygulayıp bebeksi bir ten elde edebilirsiniz.

Siyah noktalara Türk kahvesi tarifini uygulamadan önce, tavsiye edilecek tek şey buhar banyosu yapmaktır. Buhar banyosu sonrasında gözenekler iyice açılmış ve artık Türk kahvesi ile siyah noktalara çözüm uygulaması için hazır hale gelmiş olur. Arzu ederseniz buhar banyosunun ardından, cildinizdeki siyah noktalar yumuşamış ve hafif dışarı bir görüntü haline geldiğinden dolayı, temiz ve sterilize edilmiş bir iğne ile siyah noktaları nazikçe çıkartabilirsiniz. Çıkması zor olan diğer siyah noktalar için, tarifini vereceğim, Türk Kahvesi Maskesini uygulamanız yeterli olacak ve. bu sayede siyah noktalardan kurtulabileceksiniz.

Malzemeler;

 • 1 tatlı kaşığı toz şeker
 • 1 çay kaşığı bal
 • 1 çay kaşığı Türk kahvesi
 • 4-5 damla zeytinyağı

Yapılışı; Gerekli olan  malzemeleri temin ettikten sonra, cam bir kase içerisine alınıp ve tahta bir kaşık yardımıyla karıştırılmalıdır. Yeterli karışım oluştuktan sonra, karışımı cilde uygulanmalıdır. Fakat uygulama sırasında cildi çok fazla yıpratmadan yavaş yavaş ve daireler çizecek şekilde, 5 dakika boyunca masaj yaparak ovalamak gerekmektedir. Bu uygulama hemen hemen  peeling uygulamasına benzerdir. Peeling yaptıktan sonra, gözeneklerinizin açık kalmaması için cilde kesinlikle tonik yapmak gerekmektedir. Bunun için herhangi bir toniğe sahip değilseniz, evinizde bulunan gül suyu veya, yeşil çay gibi ürünleri tonik amaçlı kullanabilirsiniz.

]]>
Siyah Nokta İlacı https://www.siyahnokta.org/siyah-nokta-ilaci.html Tue, 30 Oct 2018 00:38:37 +0000 Siyah Nokta İlacı, Yüzdeki siyah noktalar, çoğunlukla deri hasarının neticesidir. Deri hücrelerinin tazelenmesini sağlayan ürünlerle kısa  zamanda yok olabilir. Şayet siyah noktalar sürekli tekrarlıyorsa hekime başvur Siyah Nokta İlacı, Yüzdeki siyah noktalar, çoğunlukla deri hasarının neticesidir. Deri hücrelerinin tazelenmesini sağlayan ürünlerle kısa  zamanda yok olabilir. Şayet siyah noktalar sürekli tekrarlıyorsa hekime başvurulmalıdır. Bu lekeler çoğunlukla aşırı pigmentasyonun veya deri hücrelerinin çok melanin üretmesi neticesi oluşur. Bu durum çoğunlukla, derinin o kısmının hasar görmesi ile olur.

Siyah nokta ilacı,  piyasada çokça bulunmaktadır. Hem sağlık bakımından hem de görünüm bakımından iyi olmayan siyah noktaların tedavisi gereklidir. Normal düzeyde olan siyah noktaları ilaçlar ile tedavi edilmesi mümkündür. Fakat yüzde aşırı fazla olan siyah noktaların tedavisi şarttır. Siyah noktalar için türlü ilaçlar vardır ancak kesin tedavi yöntemi çok azdır.

Siyah noktalar için doğal metotlarla yapılan birçok ilaç bulunmaktadır. Doğal ilaçların hepsinin içeriğinde limon vardır. Limonun içeriğindeki maddeler, siyah noktalar üzerine uygulandığında siyah noktaları temizlemekte ve yok etmektedir. Ayrıca limonda bulunan maddeler siyah noktalardan ve sivilcelerden kalan izlerinde geçmesine faydalı olmaktadır.

Siyah noktalar için dermotogların uyguladığı tedavi metot komedon temizliğidir. İlaç tedavisi ile kısa sürede geçen ve sonrasında siyah noktalar tekrardan ortaya çıkabilmektedir. Bu uygulama tamamen uzmanlar tarafından yapılmalıdır. Tamamen tıbbi yöntemlerle uygulanan bu ilaç tedavisi tamamen sağlıklıdır. Retinoit türü ilaçlarla tedaviye başlanmaktadır. Bu temizleme uygulamasından 20 gün sonra siyah noktalar kolayca temizlenecek duruma gelecektir.


]]>
Siyah Nokta Ve Sivilce Maskesi https://www.siyahnokta.org/siyah-nokta-ve-sivilce-maskesi.html Tue, 30 Oct 2018 10:55:36 +0000 Siyah nokta ve sivilce maskesi, sivilce ve siyah nokta ciltte en sık görülen problemlerdendir. Uygulanan maskelerle sivilce ve siyah noktalardan kurtulmak mümkündür. Siyah nokta ve sivilce çoğu kişinin ortak sorunu haline Siyah nokta ve sivilce maskesi, sivilce ve siyah nokta ciltte en sık görülen problemlerdendir. Uygulanan maskelerle sivilce ve siyah noktalardan kurtulmak mümkündür. Siyah nokta ve sivilce çoğu kişinin ortak sorunu haline gelmiş ve bu sorundan kurtulmak için kişiler değişik yollara başvurmuştur. Kozmetik ürünler, farklı ilaçlar ve maske tarifleri siyah nokta ve sivilceler için uygulanabilecek yöntemler arasındadır.

Siyah nokta ve sivilce maskesi tarifleri

Yaş maya maskesi: B vitamini açısından zengin içeriğe sahip olan yaş maya cilt için oldukça faydalıdır. Cildi dış etkenlere ve alerjenlere karşı korur. Siyah nokta ve sivilce içinde etkili olan yaş maya, cildin daha sağlıklı ve pürüzsüz bir görünüm kazanmasını da sağlar. 1 çay kaşığı yaş maya ezilerek bir kabın içine alınır. Üzerine 1 çorba kaşığı yoğurt eklenip homojen bir şekilde karıştırılır. Pürüzsüz bir hale gelen karışım parmak uçlarıyla dairesel hareketler uygulanarak sorunlu bölgelere sürülür. Ortalama 15 dakika bekletilerek ılık ve daha sonra soğuk suyla yıkanır. Haftada bir defa düzenli olarak uygulandığında olumlu etkilerinden yararlanılabilir.

Kil maskesi: Siyah nokta ve sivilceleri gidermek için kil maskesi oldukça sık tercih edilir. Maske 3 hafta boyunca düzenli uygulandığında oldukça etkili olur. Cildi sivilce ve siyah noktalardan arındırır, daha pürüzsüz ve güzel bir görünüm kazanmasını sağlar. 30 gr gül suyu, bir yemek kaşığı limon suyu 50 gram sodanın içine eklenir. Üzerine 3 şeker kaşığı kil ilave edilerek karıştırılır. Karışım pürüzsüz bir hal aldıktan sonra maske cilde tatbik edilir ve en fazla 5 dakika bekletildikten sonra cilt sodayla yıkanır.

Tarçınlı ballı maske: Bal doğal antibiyotik etkisi yaratan şifalı bir besindir. Cildi ölü hücrelerden arındırmak ve temizlemek için bal oldukça etkilidir. Sivilce ve siyah nokta oluşumlarını da düzenli kullanıldığında yok eder. Maskeden önce yüz doğal bir sabunla yıkanıp temizlenir. Kurulandıktan sonra maske hazırlanır. Ufak bir kasenin içine 1 çorba kaşığı toz tarçın ve 1 çorba kaşığı bal eklenip homojen bir şekilde karıştırılır. Koyu bir kıvam alan karışım cilde ince tabaka şeklinde sürülür. Cilde maske tamamen yedirilmelidir. 10 dakika bekletildikten sonra cilt ılık su yardımıyla maskeden arındırılır. Düzenli olarak haftada bir defa uygulanır.

Yulaf ezmesi maskesi: Özellikle siyah noktalar için oldukça etkili bir ürün olan yulaf ezmesi maskesi yüz haricinde tüm vücutta uygulanabilir. Yulaf ezmesi cildin yağlanma oranını azaltıcı etkiye sahiptir. Bu nedenle kuru ciltler için önerilmez. Yulaf pişirildikten sonra süzülür ve çukur bir kaba alınır. Kaşığın tersiyle iyice ezilir. İyice ezilen yulaf cilde tatbik edilerek, 20 dakika bekletilir ve bol suyla yıkanarak temizlenir.

Karbonat maskesi: Özellikle siyah noktaları gidermek için oldukça etkili maske tariflerinden biridir. 1 çorba kaşığı karbonat uygun bir kaba alınarak üzerine azar azar su ilave edilip, bir taratanda karıştırılır. Malzemeler krem kıvamı aldıktan sonra sorunlu bölgelere dairesel hareketlerle sürülür. Maske ciltte kuruduktan sonra yıkanır. Cilt gözeneklerini kapatır, cildi ölü hücrelerden arındırır. Haftada bir defa uygulanması yeterlidir. Aksi halde ciltte kuruma ve pullanmaya neden olabilir.

Limon maskesi: 1 tane yumurta akı cezveye alınarak üzerine yarım limon suyu eklenir. Kısık ocakta ılıyana kadar tutulur. Cilt temizlenip kurulandıktan sonra hazırlanan maske cilde uygulanır. 10-15 dakika bekletilerek soğuk suyla ciltten arındırılır. Haftada iki defa uygulanabilir.

]]>
Siyah Nokta Burun Bandı https://www.siyahnokta.org/siyah-nokta-burun-bandi.html Wed, 31 Oct 2018 01:59:24 +0000 Siyah nokta burun bandı, günümüzde kadın erkek herkesin kullandığı cilt temizleme yollarından biridir. Yapısal yada çevresel etkenlere bağlı olarak oluşan siyah nokta erkeklerden daha çok bayanları rahatsız etmektedir. Özelli Siyah nokta burun bandı, günümüzde kadın erkek herkesin kullandığı cilt temizleme yollarından biridir. Yapısal yada çevresel etkenlere bağlı olarak oluşan siyah nokta erkeklerden daha çok bayanları rahatsız etmektedir. Özellikle burun bölgesinde oluşan siyah noktalar direk göze çarpmaktadır. Makyaj kalıntıları, yenilen yağlı yiyecekler ve yüzün düzenli temizlenmemesi en büyük etkenlerdendir. Ama bu sıkıntıyı tek seferde çözebilmek için siyah nokta burun bandı büyük kurtarıcı olmaktadır. Siyah nokta için burun bandı kullanımı oldukça basittir.

Kullanımı: Siyah nokta için burun bandı kullanmak pratik çözümlerden bir tanesidir. Bant olarak herhangi bir marka kullanabilirsiniz. Yada arkadaşlarınızın tavsiye ettiği bantları. Burun bandını yapıştırmadan önce burnunuzun üstünü ıslatmak gerekmektedir. Burnunuzu nemlendirme işleminden sonra elimizi kurulayıp bandı jelatininden ayıralım. Bandı çıkartığınızda içe doğru oval kesik olan kısmı üste gelecek şekilde tutacaksınız. Bu kısım burnun üstüne diğer kısımda alta gelmiş olacak. Zaten diğer kısım burnun ucuna gelecek şekilde hafif uzundur. Yapıştırma esnasında hava kabarcıkları kalmaması için üsten yanlara doğru bastırarak yapıştırmanız daha sağlıklı olacaktır. Siyah nokta için burun bandını yapıştırdık ve 2-3 sn üstüne bastıralım. Bundan sonra 15 dk kadar bandın kurumasını bekleyeceğiz. Kuruduğu zaman iyice gergin hale gelecektir zaten. Bunu fark edebilirsiniz. Bant kurudu ve çıkarma işlemine sıra geldi. Bandı çıkarırken soldan sağa yada tam tersi yönde çekerek çıkarabilirsiniz. Ve karşımızda diken gibi duran tüyler ve siyah noktalar. Aslında bir nevi kir ağdası diyebiliriz. Şimdi şöyle bir kanı var. Siyah nokta için burun bandının kullanılması buradaki tüylerin daha sık çıkacağına dair. Böyle bir şey yok arkadaşlar. Bir kezde kullansanız on kezde, kullanmadığınız dönemde sadece oradaki tüyler kendi normal boyutunda çıkacaktır. İçiniz rahat olsun. 
]]>
Siyah Nokta Buhar Banyosu https://www.siyahnokta.org/siyah-nokta-buhar-banyosu.html Wed, 31 Oct 2018 17:09:07 +0000 Siyah nokta buhar banyosu, siyah nokta temizleme konusunda en önemli uygulamalardan biridir. Özellikle burunda ve yüzün yağlı bölgelerinde siyah noktalar oluşmaktadır. Siyah noktalar çoğaldıkça daha fazla ciltte görünür h Siyah nokta buhar banyosu, siyah nokta temizleme konusunda en önemli uygulamalardan biridir. Özellikle burunda ve yüzün yağlı bölgelerinde siyah noktalar oluşmaktadır. Siyah noktalar çoğaldıkça daha fazla ciltte görünür hal alır. Bu görüntü kişiyi oldukça rahatsız eder. Siyah nokta oluşumunu engellemek için cildi mutlaka temiz tutmak gerekir. Yüzde ve özellikle yağlı bölge olan burun kısmında siyah noktaların oluşmasının temel nedeni cilt bakımı ve temizliğinin yapılmamasından kaynaklıdır.

Siyah nokta buhar banyosu nasıl uygulanır;

Geniş bir tencerenin içine bir miktar su koyarak güzelce kaynatın. Su kaynadıktan sonra hemen yüzünüzü tutmayın. Tutmanız halinde yüzünüz yanabilir. Bir süre bekledikten sonra yüzünüzü çıkan su buharına, başınıza havlu örterek bir süre buhara tutun. Buhar cildinize nüfuz ettikçe cildiniz yumuşayacak ve gözeneklerin açılmasını sağlayacaktır. Böylece biriken yağ ve toksinlerin çok daha kolay dışarı atılmasını, gözeneklerdeki kirlerin daha kolay temizlenmesini sağlayacaktır. Yüzünüz yumuşadıktan ve cildiniz buharı emdikten sonra iğnesiz şırınga ile ortaya çıkan siyah noktaları vakumlayarak çıkarabilirsiniz. Bu işlemi haftada bir kez uygulamanız, siyah noktalardan kurtulmanızı sağlayacaktır.    

Ciltte oluşmasını engellemek için mutlaka siyah nokta buhar banyosuna tutarak düzenli olarak cilt temizliğini yapmak gerekir. Eğer cildiniz yağlı bir cilt ise temizliğine daha çok dikkat etmeniz gerekir. Yağlı ciltlerde gözeneklerin tıkanması durumunda, bu bölgelerde biriken yağlar zamanla kurumaktadır ve siyah nokta oluşmasına neden olmaktadır.

Siyah noktaları kesinlikle elinizle sıkıp o bölgeden çıkarmaya çalışmayın. Bu gözeneklerde bulunan hücrelerin zarar görmesine neden olarak iz bırakabilirler. Yüzde meydana gelen çukurlu lekelerin çoğu sivilce ve siyah noktaların sıkılmasından kaynaklanmaktadır. Siyah noktaları tek seferde geçirmek mümkün değildir. Düzenli ve sürekli olarak siyah nokta buhar banyosu yapılması ve cilt tipine uygun cilt temizleme ürünlerini kullanarak cildin temizlenmesi söz konusu olur.

Siyah noktalar ciltten temizlenmediği zaman sivilceye dönüşebilmektedirler ve zamanla daha fazla probleme sebep olmaktadırlar. Bu sebeple tüm gerekli önlemleri alarak siyah noktalar oluşmadan bunun engellenmesi ya da ciltteki hücrelere zarar vermeden ortadan kaldırılmalıdır. Siyah noktaların oluşmaması için en önemli tedavi yöntemi cildinizi her gün uygun yöntemlerle ve doğru cilt temizleme ürünleri ile temizleme olacaktır. Her gün sabah ve akşam cilt tipinize uygun bir temizleyici ile cildinizi temizlemek ve cilt tipine uygun bir nemlendirici ile nemlendirmeniz gerekir.

Düzenli olarak yapılan bu cilt temizleme yöntemlerinden sonra hafta da bir kez peeling veya siyah nokta buhar banyosu da yapılarak siyah nokta oluşumunu en az seviyeye indirebilirsiniz.

Cildinizin tüm bakımlarını yaptığınız halde siyah nokta oluşumuna engel olamıyorsanız bir cilt problemi olduğunun göstergesi olabilir. Bunun için mutlaka bir cilt uzmanına görünmeniz gerekir.


]]>
Cilt Siyah Nokta Temizleme https://www.siyahnokta.org/cilt-siyah-nokta-temizleme.html Thu, 01 Nov 2018 15:13:01 +0000 Cilt Siyah Nokta Temizleme; Birçok kişide farklı nedenlerden dolayı ciltlerde siyah nokta lekeleri meydana gelmektedir. Cilt lekelerinde özellikle yüz bölgesinde oluşan siyah nokta lekeleri kişiyi görünüm olarak rahatsız etme Cilt Siyah Nokta Temizleme; Birçok kişide farklı nedenlerden dolayı ciltlerde siyah nokta lekeleri meydana gelmektedir. Cilt lekelerinde özellikle yüz bölgesinde oluşan siyah nokta lekeleri kişiyi görünüm olarak rahatsız etmektedir. Ve ne yazık ki neden olan faktörleri göz önüne aldığımızda siyah nokta lekelerin cildimizde yüz kısımında oluşması çok daha kolay ve genel olarak ta burun etrafında oluşmaktadır. Bunun ana temel sebebi ise vücudumuzda en hassas cilt bölgemizin başında yüzlerimiz gelmektedir.

Cilt Siyah Nokta Oluşma Nedenleri
 • Güneş ışığı, zararlı ışınlarından kaynaklı olarak özellikle burun kısımında meydana gelmektedir. 
 • Sivilcelerin patlaması sonucu ciltte kalan ölü hücrelerin siyah nokta olarak oluşmasına neden olması
 • Ciltte meydana gelen sorunlardan dolayı, hücrelerin kendini yenilememesi ve bu hücrelerin cilt üzerinde siyah nokta olarak kalıcı olması
 • Birçok karaciğer rahatsızlıklarından kaynaklı olarak cildin kendi hücrelerinden zararlı toksinleri, hücrelerden ayrıştırmamasından dolayı hücrelerin zarar görmesi ile birlikte siyah noktalar meydana gelmektedir.
Cilt Siyah Nokta Temizleme Doğal Yöntemler Ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Cilt siyah nokta temizlemesinde günümüzde teknolojik imkanlardan yararlanılarak temizlemesi gerçekleşmektedir. Lazer yöntemi olarak adlandırılan bu operasyonun yüksek maliyetinden dolayı bir çok kimse faydalanamamaktır. Cilt siyah nokta temizlemesinde doğal olan yöntemler ise, aynı şekilde lazer yöntemi gibi etkili bir şekilde temizlemede fayda sağlamaktadır. Ve herkes kendi imkanları ile evinde rahatlıkla hazırlanabilir. Tek Dikkat  etmeniz gereken konu ise, siyah noktaların tamamen yok olması biraz zaman alacağından düzenli bir şekilde sabırla uygulamanız gerekecektir.
 • Süt Yardımı İle Siyah Nokta Temizleme; Ufak çapta bir pamuğu ılık sütün içine bandırarak siyah noktaların üzerinde gezdirebilirsiniz.
 • Bal Ve Esmer Şeker ile Siyah Nokta Temizleme; Birer çorba kaşığı bal ile esmer şekeri bir kap içinde karıştırdıktan sonra siyah noktalara sürebilirsiniz. Bunu iki hafta aralıkla uygulamalısınız.
 • Limon İle Siyah Nokta Temizleme; Bir adet limonu siyah noktalara gezdirerek hücrelerin gerekli vitamin eksikliğini giderebilirsiniz.
 • Limon Ve Bal İle Siyah Nokta Temizleme; Bir kasenin içerisine birer çorba kaşığı bal ile sirkeyi aktarın ardından bir adet limonun suyunu ve yaban turpun suyunu ekleyerek karıştırın. Ardından siyah noktaların olduğu bölgeye sürerek yirmi dakika kadar bekledikten sonra cildinizi yıkabilirsiniz.
]]>
Siyah Nokta Maskesi https://www.siyahnokta.org/siyah-nokta-maskesi.html Thu, 01 Nov 2018 22:10:08 +0000 Siyah nokta maskesi; siyah noktalar her ciltte görülebilir, ancak en çok yağlı ciltlerde rastlanılan bir sorundur. Cilt yüzeyinde bulunan aşırı yağ düzenli olarak temizlenmediğinde gözeneklerde birikmeye başlar ve gözenek Siyah nokta maskesi; siyah noktalar her ciltte görülebilir, ancak en çok yağlı ciltlerde rastlanılan bir sorundur. Cilt yüzeyinde bulunan aşırı yağ düzenli olarak temizlenmediğinde gözeneklerde birikmeye başlar ve gözenekler tamamen dolduğunda siyah noktalar gözle görülecek duruma gelir. Bazı noktalar siyah, bazıları ise beyazdır. Bunun nedeni gözeneğin kapalı olup olmamasıyla ilgilidir. Eğer gözenek açık ise, yani biriken yağ havayla temas ediyorsa oksitlenme sebebiyle siyah nokta, gözenek kapalı ise beyaz noktalar oluşur.

Siyah noktaların kötü görüntüsü dışında bazı olumsuz yönleri de vardır. Siyah noktaların bulunduğu bölgede daha çok sivilce görülür. Bu tıkalı olan gözenekler, bakterilerin birikmesi için uygun bir ortam oluşturur. Bakteriler bir süre sonra iltihaba neden olur. Bu sebeple siyah noktalar sivilcelerin ilk aşaması olarak kabul edilir.bErgenlik döneminde yaşanan hormon seviyelerinde dalgalanmalar cildin normalden daha fazla yağlanmasına ve siyah noktaların sayısının çoğalmasına sebep olabilir. Düzenli cilt bakımı ile siyah noktalardan büyük oranda kurtulabilirsiniz. Piyasada satılan özel sabunlar, bantlar, jeller ve bunun gibi bir çok kozmetik ürün bulabilirsiniz. Bu soruna maliyetsiz doğal bir çözüm istiyorsanız, evde yapılabilecek siyah nokta maskeleri bulunmaktadır.

Siyah noktalar için kil maskesi:

Kilin en büyük özelliği aşırı yağlı ciltlerde yağ üretimini dengelemesi ve fazla yağı almasıdır. Kil, cildi besleyen mineraller bakımından zengindir. Kil maskesini düzenli olarak kullanırsanız siyah noktalar büyük oranda ortadan kalkar ve gözenekler temiz kalır. Kil maskesini, cildinizin aşırı kuruyup tahriş olmaması için en fazla haftada 2 defa kullanılmalıdır. Çünkü yağ siyah noktaların oluşmasına neden olsa da cildimizin kırışmaması ve elastikiyetini koruması için o yağa ihtiyacı vardır.

1 yemek kaşığı kilin içine yavaş yavaş su ekleyerek, yoğun bir krem kıvamına getirin. Göz ve dudak çevresi hariç bütün yüzünüze sürün. Maskeyi 10 dakika beklettikten sonra soğuk su ile durulayın. Yüzünüzü temizledikten sonra cildinize nemlendirici sürün. Kil maskesini cildinizde ne kadar bekletirseniz cildinizi o kadar kurutur. Bu sebeple maskenin tamamen kurumasını beklemeden yıkayın.

Yumurta akı ile siyah nokta maskesi:

Yumurta akı cilt gözeneklerini sıkılaşmasını sağlar. İlerde siyah nokta oluşma riskini azaltır ve gözenekleri temizleyerek siyah noktalardan kurtulmanızı sağlar. Bunun yanında yumurta akı oldukça besleyicidir. 3-4 uygulamadan sonra cildinizin daha canlı görünmesini sağlar. 

1 tane yumurta akını ince bir tabaka olacak şekilde parmak uçlarınızla sürün. Yumurta akının 15-20 dakika kurumasını bekleyin. Sonrasında yüzünüzü soğuk suyla yıkayın ve nemlendirici sürün.

Siyah  noktaları temizlemek için bal ve süt maskesi:

Bal ve süt maskesi, tüm yüze uygulanmıyor. Sadece siyah noktaların yoğun olduğu bölgelere uygulanır. Kozmetik siyah nokta bantlarıyla benzer bir işlevi olan bir uygulamadır. 

Yarım yemek kaşığı balı 1 çay kaşığı süt ile karıştırdıktan sonra kısık ateşte 2-3 dakika ısıtın ve karışımı siyah noktaların bulunduğu bölgelere ince bir tabaka olacak şekilde sürün. Daha sonra bu bölgeye hafifçe bastırarak ince bir pamuk koyun. Maskenin 20 dakika kadar kurumasını bekledikten sonra pamuğu kaldırın ve soğuk suyla durulayın. En son olarak nemlendirici sürün.

Siyah noktalara karşı yoğurt ve yulaf maskesi:

Yoğurtta bulunan laktik asit fazla yağın giderilmesini sağlar. Yulaf ezmesi ise, gözenekleri temizleyerek siyah nokta oluşmasını önler. Düzenli olarak yapılan bu maske cildin daha pürüzsüz görünmesine yardımcı olur.

1 yemek kaşığı yoğurdun içine, havanda ezip toz haline getirdiğiniz yulafı ilave edin. Bu karışıma 1 ça]]> Suna Dumankaya Siyah Nokta Maskesi https://www.siyahnokta.org/suna-dumankaya-siyah-nokta-maskesi.html Fri, 02 Nov 2018 07:15:45 +0000 Suna Dumankaya Siyah Nokta Maskesi, özellikle siyah noktalar için evde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz doğal maskeler sayesinde cildinizde kötü bir görünüme sahip olan siyah noktalarınızdan kolaylıkla kurtulmanız
Suna Dumankaya Siyah Nokta Maskesi, özellikle siyah noktalar için evde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz doğal maskeler sayesinde cildinizde kötü bir görünüme sahip olan siyah noktalarınızdan kolaylıkla kurtulmanız mümkündür. Pek çok nedenden kaynaklı olarak bireylerin cildinde ortaya çıkan siyah noktalar çoğunlukla cildin yeterli olarak temizlenmemesi, makyaj malzemesini sık olarak kullanma, dengesiz beslenme ve stresten kaynaklı olarak oluşmaktadır. Ayrıca siyah noktalar görünüm olarak kötü durmasının dışında sağlık bakımından da oldukça zararlı olduğu söylenmektedir. Kişinin hem hormonal hem de düzenli ilaç kullanması sonucunda ortaya çıkan siyah noktalar için uygulanan doğal maskeler ile kolaylıkla tedavi edilebildiği gibi, aynı zamanda yeniden oluşmasında engellenmektedir. Suna Dumankaya siyah noktalar için en etkili olan doğal maskeleri önermektedir. 

Suna Dumankaya Siyah Noktalar İçin Ballı Tarçın Maskesi
 • 3 yemek kaşığı toz tarçın
 • 3 yemek kaşığı saf bal
Suna Dumankaya Ballı Tarçın Maskesinin Hazırlanması, kasenin içerisinde bal ile toz tarçın kaşıkla iyice karıştırılır. Hazırlanan ballı tarçın maskesi akşamları yatmadan yarım saat önce cilde fırça ya da el ile sürülerek uygulanır. Ballı tarçın maskesini cildinize sürdükten sonra sabaha kadar yüzünüzde muhafaza edip, sabah uyandığınızda hemen ılık su ile yıkayarak temizlenmelidir. Ballı tarçın maskesi ciltteki siyah noktalara düzenli olarak uygulandığında siyah noktalardan kısa bir süre içinde kolaylıkla kurtulmanıza yardımcı olacak en etkili maskelerden bir tanesidir.Ayrıca cildin düzenli olarak temizlenmesi için kekik yağı ile birlikte kastil sabununu karıştırarak günlük cilt temizliğini yapabilirsiniz.  Her gün düzenli olarak hem sabahları hem de akşamları cildinizi temizlemek amacı ile kullanabilirsiniz. Kastil sabunu ve kekik yağını günlük temizleyici olarak kullandığınız zaman cildinizde biriken yağlar ve kirlerden kolaylıkla kurtulmanızı sağlarken, aynı zamanda kapanan gözeneklerin açılmasına yardımcı olmaktadır. Özellikle günlük makyaj yapan hanımlar akşamları cildini kolaylıkla temizleyebilir. 
]]> Loreal Siyah Nokta Temizleyici https://www.siyahnokta.org/loreal-siyah-nokta-temizleyici.html Sat, 03 Nov 2018 02:06:28 +0000 Loreal siyah nokta temizleyici, her türlü cilt tipine uygun bir üründür. Siyah noktalar cilt gözeneklerin aşırı yağ salgısı nedeniyle tıkanması sonucunda ortaya çıkar. Yağ kalıntısı havayla temas ettiğinde siy Loreal siyah nokta temizleyici, her türlü cilt tipine uygun bir üründür. Siyah noktalar cilt gözeneklerin aşırı yağ salgısı nedeniyle tıkanması sonucunda ortaya çıkar. Yağ kalıntısı havayla temas ettiğinde siyah noktacıklar haline gelir. Dış etkilerden dolayı kirlerde gözeneklerde birikebilir. Hem sebum fazlalığının atılamaması, hem de kir alıntıları siyah nokta sorunu yaşanmasına neden olur. Cilt bakımında görsel olarak hoş olmayan siyah noktaların uygun kozmetik ürünlerle temizlenmesi, kişilere son derece kolaylık sağlayan bir durumdur. Siyah noktaların sıkılması gibi riskli bir uygulama yerine Loreal siyah nokta temizleyici sayesinde bunlardan kurtulabilirsiniz. Kullananların memnun kaldığı bu üründen sizlerde fayda görebilirsiniz. Siyah noktalara etkin ve hızlı çözüm olarak kabul edilen bu ürünü kozmetik ürün satan mağazalardan, eczanelerden rahatlıkla bulabilirsiniz.

Loreal siyah nokta temizleyici nasıl etki eder

Kullanıcılarına iki farklı şekilde yararlı olabilen Loreal siyah nokta temizleyici, özellikle kadınların en büyük yardımcısıdır. Böyle bir ürünü kullananlarda olumlu etki çok kısa sürede görülmektedir. İçeriği salisilik asitle zenginleştirildiğinden, cilt gözeneklerinde biriken sebum ve ölü hücre tabakasını temizleyerek, gözeneklerin açılmasını sağlar. Düzenli şekilde kullanıldıkça, cilt her geçen gün temiz ve gözeneklerin yağdan kirden arınmış olduğu dikkat çekecektir. İçeriğindeki kaolin formül sayesinde hem gözenekleri temizler, hem de gözeneklerin sıkılaştırılmasını sağlamak amacıyla fazla sebumu emer. Sonuçta siyah noktaların etkisi hafifleyerek, sebum nedeniyle genişlemiş olan gözeneklerin görünümü düzelir.

Loreal Siyah Nokta Temizleyici

Loreal siyah nokta temizleyici nasıl kullanılır

Bu  ürünü düzenli olarak her gün nemli cildinize masaj yaparak uygulamalısınız. Daha sonra cildinizi durulamalısınız. Ancak göz çevresine tatbik edilmemelidir. Loreal siyah nokta temizleyici ürününü maske olarak uygulamak isterseniz haftada 1-3 defa cildinize kuru olduğunda tatbik edebilirsiniz. Bir süre ciltte bekleterek, suyla durulayın. Yine maske sırasında göz çevresine uygulanmamalıdır.

]]>
Siyah Nokta Nasıl Sıkılır https://www.siyahnokta.org/siyah-nokta-nasil-sikilir.html Sat, 03 Nov 2018 08:22:50 +0000 Siyah nokta nasıl sıkılır, siyah noktalar ciltte en fazla görülen sorunlardan biridir. Ciltte kaldıkları sürece sağlıklı bir cilt balkımı yapılması söz konusu olamaz. Siyah noktalardan en uygun şekilde kurtulmak Siyah nokta nasıl sıkılır, siyah noktalar ciltte en fazla görülen sorunlardan biridir. Ciltte kaldıkları sürece sağlıklı bir cilt balkımı yapılması söz konusu olamaz. Siyah noktalardan en uygun şekilde kurtulmak gerekir. Bunların hem çıkarılması, hem de yeniden oluşmaması için, cildin temizliği son derece önemlidir. Siyah noktaların temizlenmesi sırasında da cilt temiz olmalıdır. Bazı uzmanlar siyah noktaların sıkılması gerektiğini, bazıları da sıkılmamasını tavsiye ederler. Bu oluşumlar ciltteki gözeneklerde biriken yağlar nedeniyle oluşurlar. Dıştaki kısmı siyah, içteki kısmı ise beyaz olur. Temizlenmediklerinde iltihaplanmaya neden olarak, sivilcelerin oluşmasında etkili olurlar. Bu yüzden doğru yöntemlerle siyah noktalar sıkılmalıdır.

Siyah nokta nasıl sıkılmalı

Öncelikle cildin temiz olması gerekir. Bunu evde yapmayı deniyorsanız, yüzünüzü soğuk suyla yıkamalısınız. Ardından peeling yapılarak, ciltteki ölü deriler temizlenmelidir. Hatta peeling sırasında fazla derinde olmayan siyah noktalarda temizleniş olur. Bundan sonra cildinize buhar banyosu yapmalısınız. Bu şekilde cildinizdeki gözenekler iyice açılmış olur. Bu aşamadan sonra elinizin altında pamuk, temiz peçete bulundurun. Ellerinize de eldiven takabilirsiniz. Bu sayede tırnaklarınızın cildinize vereceği zararı engellenmiş olursunuz. Siyah noktanın olduğu bölgeyi işaret parmağınızla sıkın. Diğer parmağınızı ise, biraz aşağıda tutarak siyah noktanın en alt kısmına hakim olun. Siyah noktayı ilk sıktığınızda taam olarak çıkmazsa, güç denemesi yapmak yerine siya noktayı yerinde ileri geri oynatmayı deneyin. Daha sonra cildinizi ılık suyla yıkayarak, uygun bir nemlendirici krem uygulayın. Gözeneklerin sıkılaşması için, iyi bir tonik kullanarak, yeniden siyah nokta oluşumuna engel olabilirsiniz. Bu yöntemle siyah nokta sıkılsa da, oldukça riskli olduğunu belirtelim. Çünkü iltihabın yayılması cildinizde daha büyük sorunlara neden olabilir.

Siyah Nokta Nasıl Sıkılır

Siyah noktalardan güzellik merkezine giderek kurtulmayı tercih ederseniz, buradaki en başarılı uygulama cilde ozon buharı verilerek, siyah noktaların iyice yumuşatılmasıdır. Ardından siyah noktaları sıkmak daha kolay olur. Ayrıca bu merkezlerde siyah noktalar tırnakla değil, özel aletlerle yapılmaktadır. Bu son derece sağlıklı bir uygulamadır. Çünkü elle yapılan siyah nokta sıkılması sırasında, iltihaplı alanların diğer bölgelere bulaşma riski bulunur. Bu nedenle evde siyah nokta sıkacaklar cilt temizliğine ve ellerin temizliğine çok özenli davranmalıdır. Güzellik merkezlerinde kullanılan bu özel aletler eczanelerde de bulunur. Gerekirse bunlardan alarak uygulamayı daha sağlıklı bir şekilde yapabilirsiniz. Çok acil bir durumda kalırsanız, iç kullanılmamış bir şırınganın iğnesini çıkararak bununla siyah noktalara hafif bir basınç uygulayarak, yerinden çıkarmayı denemelisiniz.

]]>
Siyah Nokta Temizleme Jeli https://www.siyahnokta.org/siyah-nokta-temizleme-jeli.html Sun, 04 Nov 2018 06:07:05 +0000 Siyah nokta temizleme jeli, siyah noktalar ciltteki gözeneklerde biriken yağın gözenekleri tıkaması sonucunda oluşur. Bu sorun hem görsel bir olumsuzluğa, hem de cilt bakımında sorunlara neden olur. Ciltteki sivilceleri Siyah nokta temizleme jeli, siyah noktalar ciltteki gözeneklerde biriken yağın gözenekleri tıkaması sonucunda oluşur. Bu sorun hem görsel bir olumsuzluğa, hem de cilt bakımında sorunlara neden olur. Ciltteki sivilcelerin en önemli sebebi siyah noktaların iltihaplanmasıdır. Her siyah nokta sivilceye neden olmasa da, sivilcelerin altında yatan etken bu oluşumlardır. Bu nedenle insanlar siyah noktalardan bir an önce kurtulmayı denerler. Bazıları bunlardan gözeneklerin buharla açılması ve siyah noktaların yumuşatılması, ardından siyah noktaların sıkılması sayesinde kurtulmayı denerler. Ancak bunu evde uygulamak oldukça risklidir. Çünkü bu uygulamada hijyen çok önemli olduğundan, siyah noktaların yayılmasına sebep olacak hatalar yapılabilir. Bu nedenle uzmanlar tarafından siyah nokta temizleme jeli gibi daha kolay kozmetik ürünlerden faydalanılması tavsiye edilir.

Siyah nokta temizleme jeli nasıl kullanılmalı

Cildinizde siyah nokta haline gelebilecek, gözeneklerin en derininde bulunan yağın ve kirin temizlenmesini sağlamak için, özel geliştirilen siyah nokta temizleme jeli düzenli şekilde kullanıldığında, herkes için faydalı olabilir. Bu temizleme jelinin içinde siyah noktaların yok edilmesini sağlayacak, bunların yeniden oluşmasını önleyebilecek yardımcı madde bulunmaktadır. Siyah nokta için temizleme jelinin kullanılması sonrasında, ciltte karıncalanma ve yanma hissinin olması, cildin gerektiği kadar temizlendiğini gösterir.

Siyah Nokta Temizleme Jeli

Siyah nokta temizleme jelinin akşamları cildinize bir miktar tatbik ederek, iyice köpürtün. Daha sonra yüzünüzü suyla durulayın. Eğer cildinizin tam olarak temizlenmediğini düşünürseniz, aynı işlemi bir kez daha yapabilirsiniz. Düzenli olarak temizleme jelinin kullanılması halinde, var olan siyah noktalardan kurtulabilir, siyah nokta oluşumuna engel olabilirsiniz.

Siyah noktalardan kurtulmak amacıyla piyasada bilinen kozmetik markalarının temizleme jellerini kullanabilirsiniz. Bunlar test edilmiş ürünlerdir. Cilt bakımında önemli bir yere sahip olan cilt temizliğini bu yöntemle yapabilirsiniz.

]]>
Siyah Noktalara Çözüm https://www.siyahnokta.org/siyah-noktalara-cozum.html Sun, 04 Nov 2018 17:06:34 +0000 Siyah Noktalara Çözüm, Siyah nokta onlarca cilt sorunundan bir tanesidir. kuru, yağlı, karma her türlü cilt de az veya çok şekilde görülebilir. Siyah nokta oluşmasının beslenme, makyaj, aşırı yağlı cilde sahip olmak gibi bir Siyah Noktalara Çözüm, Siyah nokta onlarca cilt sorunundan bir tanesidir. kuru, yağlı, karma her türlü cilt de az veya çok şekilde görülebilir. Siyah nokta oluşmasının beslenme, makyaj, aşırı yağlı cilde sahip olmak gibi bir çok sebebi vardır. ama en büyük sebebi kuşkusuz ki, makyajın cilt üzerinde çok kalması ve makyajın ciltden yeterince temizlenememesidir. siyah noktalar cilde nefes aldırmadığı için mutlaka arındırılması gerekir. Bunun için evde kendiniz uygulayabileceğiniz bazı yöntemler vardır.

Siyah noktaları yok eden bu yöntemleri şu şekilde sıralayabiliriz:

Kahve Piling:

Bir kasenin içine tatlı kaşığı Türk kahvesi, 1 tatlı kaşığı bal, 1 tatlı kaşığı toz şeker erimeyecek şekilde bir iki çevirim karıştırılır. Bu karışım temizlenmiş cilde sürülür ve yuvarlak hareketlerle biraz bastırarak masaj yapılır. Bu işlem cildin üzerindeki ölü deriyi temizleyerek gözeneklerin açılmasını sağlayacaktır. Ardından temiz su ile yüz yıkanır ve kaliteli mümkünse E vitamini içeren bir nemlendirici uygulanır. bu işlem haftada iki defadan fazla uygulanmamalıdır.

Soğanlı buhar:

Tencereye 1 litre su koyulur ve kaynatılır. Üzerine 2 baş soğan kabukları soyulduktan sonra atılır. Soğanlar pişene kadar kaynatılır. Tencere ocaktan alınır ve yere koyulur. Buharının üzerine yüz getirilir ve her tarafını kaplayacak büyüklükte bir battaniye ile baş örtülür. Bu şekilde dayanabildiğiniz süre boyunca durulur. en az 15 dakika. bu işlemin ardından cildinizde bulunan siyah noktalar açılacak ve kendiliğinden çıkacaktır. Çıkmayanları bir dolma kalem içinin dip kısmı ile bastırarak çıkartabilirsiniz. Ardından temiz su ile yıkayıp sıkılaştırma etkisi olan bir krem veya nemlendirici sürebilirsiniz.

Siyah Noktalara Çözüm
Yulaflı maske:

1 Çorba kaşığı yulaf unu 2 su bardağı su ile küçük bir cezvede topaklanmalar çok oluncaya kadar karıştırılır ve ocağa alınarak bir iki taşım kaynatılır. Tapa haline geldikten sonra yarım çorba kaşığı badem unu katılır. Geniş bir tabağın üzerine boşaltılır ve kaşık ile hızlı bir şekilde karıştırarak soğutulur. Hazırlanan bu karışımla yüz biraz bastırarak ovulur. 10-15 dakika cilt üzerinde bekletilir ve daha sonra bol su ile yıkanır.

Yumurtalı limon maskesi,

Küçük bir cezvenin içinde yumurta akı ile yarım limonun suyu karıştırılır. Ocağın üzerine alınarak ısıtılır. yumurta katılaşınca ocaktan alınır ve soğutulur. Daha sonra cilde uygulanır. 15 dakika bekletilir ve duru suyla yıkanır.

Cildiniz için uyguladığınız her işlemin ardından gözenekleri sıkılaştırmak için mutlaka piling veya nemlendirici kullanmalısınız. Kozmatik ürünü kullanmak istemiyorsanız, yeşil çay, maden suyu, gül suyu gibi doğal sıkılaştırıcı ürünleri de kullanabilirsiniz.
]]>
Siyah Nokta Sıkma https://www.siyahnokta.org/siyah-nokta-sikma.html Sun, 04 Nov 2018 19:02:47 +0000 Siyah nokta sıkma, günümüzde birçok insanın bu son derece itici bir sorun olan siyah noktalardan kurtulmak için başvurduğu bir yöntemdir. Bu yöntem birçok kişi tarafından yapılsa da bazı insanlar tarafından kesinlikle uza Siyah nokta sıkma, günümüzde birçok insanın bu son derece itici bir sorun olan siyah noktalardan kurtulmak için başvurduğu bir yöntemdir. Bu yöntem birçok kişi tarafından yapılsa da bazı insanlar tarafından kesinlikle uzak durulan bir yöntemdir. Günümüzde insanlar arasında tartışma konusu olan siyah nokta sıkma herkese göre faklı cevaplanmaktadır. Siyah nokta özellikle yağlı cilde sahip olanlar için oldukça büyük bir sorundur. Bu kişiler sürekli çevrelerinden duydukları siyah noktaları sıkmalısın ve sıkmamalısın gibi şeylerden dolayı kafa karışıklığı yaşamaktadır. Bu durumun doktorlar tarafından nasıl açıklandığını makalemizi okumaya devam ederek öğrenebilirsiniz. Gün geçtikçe değişen koşullar nedeni ile artmakta olan siyah noktalar birçok kişinin büyük sorunlarındandır. Tıbbi olarak küçük siyah noktalara herhangi bir acil tedavinin olmaması ise oldukça üzücü bir durumdur. Öyle ki sadece krem tedavileri ile desteklenen bu sorun kişiler tarafında siyah noktalar sıkılarak ortadan kaldırılmaktadır.

Siyah nokta sıkılmalı mıdır

Bu sorunun cevabı birçok uzman doktor tarafından genel olarak şöyle açıklanmıştır. Siyah nokta kişinin sıkma yöntemine bağlı olarak sıkılabilir. Fakat bu sıkma işlemi hepimizin aklına ilk gelen iki taraftan sıkıştırma gibi değildir. Siyah nokta sıkma işlemi yapmadan önce mutlaka ama mutlaka cildinizi bolca nemlendirerek bazı nemlendiricilerin cilde masaj yöntemi ile sürülmesi ile hafiften bastırarak siyah noktanın çıkarılması durumudur. Siyah nokta kesinlikle kuru şekilde sıkılmamalıdır. Aksi halde çok büyük problemler çıkabilir. Kuru olarak sıkılan bir bölgede doğal olarak tabi ki kan dolaşımı durur. Bu nedenle ciltte şişlikle kızarmalar meydana gelir. Üstelik bu şekilde sıkmalarınız da aşırı ağrı hissedersiniz. Bu nedenle cildi nemlendiricilerle ya da buharlı yöntemlerle yumuşatmadan bu tür işlemlerin kesinlikle yapılmaması gerekmektedir. Zaten siyah nokta sıkma denilen durum tabi ki sert sıkıştırma yöntemleri değildir. Bu durum yavaşça masaj yapılarak bastırma işlemidir. İşte bu şekilde gözenekler açıldığında siyah noktalar kolay bir şekilde çıkacaktır.

Siyah Nokta Sıkma
Eğer vücudunuzun herhangi bir bölgesinde bulunan siyah noktanın boyutu büyük ise kesinlikle bu noktaların sıkılmaması gerekmektedir. Bu noktalar mutlaka bir doktor tarafından incelenerek gerekli işlemlerin yapılması ile ortadan kaldırılmalıdır. Aksi halde şiddetli acının yanı sıra siyah noktayı çıkarmanız oldukça zor olacaktır. Siyah nokta çıksa bile bu noktanın oluşturduğu gözenek enfeksiyon riskini oluşturacaktır. Bu nedenle siyah nokta sıkma işlemi sadece küçük siyah noktalar için geçerlidir. Çocuklarınızda siyah nokta belirtileri varsa sıkma işlemini sizlerin onlar için yapmanız tavsiye edilmektedir. Aksi halde çocuklarınızın yapacağı işlemler kendilerine zarar verebilir. 
]]>
Siyah Nokta Çözümleri https://www.siyahnokta.org/siyah-nokta-cozumleri.html Mon, 05 Nov 2018 09:02:50 +0000 Siyah Nokta Çözümleri, siyah noktaları iyileştirmek için ilk olarak yağ ve kir nedeniyle tıkanmış kanalların iyice temizlenmesi gerekir. Tıkalı kanalları açmak için buhar banyosu yapmak tıkalı kanalların açılm Siyah Nokta Çözümleri, siyah noktaları iyileştirmek için ilk olarak yağ ve kir nedeniyle tıkanmış kanalların iyice temizlenmesi gerekir. Tıkalı kanalları açmak için buhar banyosu yapmak tıkalı kanalların açılmasında etkili olur. Cildinize buhar banyosu uygulamak için kısık ateşte kaynamakta olan tenceredeki suyun buharına yüzünüzü 4-5 dakika kadar tutmanız yeterli olacaktır. Buhar banyosu uygulanıp gözeneklerin açılması sağlandıktan sonra daha önce kullanılmamış steril bir enjektörün ucundaki iğneyi çıkartıp enjektörün plastik kısmıyla yüzünüzdeki siyah noktacıkların üzerine hafif hafif bastırarak baskılar uygulayın. Bu uygulama sonunda enjektörün siyah noktaları içine çektiğini sizlerde göreceksiniz. Ardından yüzünüzü bol su yardımıyla yıkadıktan sonra cilt tipinize göre bir krem kullanabilirsiniz.

Elma Sirkeli Karışım

Siyah noktalara çözüm amaçlı karışım için üç çorba kaşığı elma sirkesini küçük bir kabın içine alarak üzerine yarım su bardağı kadar su ilave ederek kaynamaya bırakalım. sirkeli su kaynadıktan sonra ocağı kısık ateşe getirerek yüzünüzü kaynamakta olan sirkeli suyun buharına 15 dakika kadar tutun. Sirkeli buhar banyosunun hemen ardından yarım çay bardağı kadar suyun içine 1 çorba kaşığı kadar elma sirkesi ilave ederek karıştırın. Bu karışımı ise bir pamuk yardımıyla yüzünüzü silerek işlemi tamamlayın. Düzenli olarak haftada 2 kez bu işlemi uygulamanız yüzünüzün çok daha parlak ve sağlıklı görünmesini sağlayacaktır. Uygulanan bu işlemlerle siyah noktalarda hem azalma hem de yenilerinin çıkmamasını sağlayabilirsiniz. Şayet cildiniz için hekim tarafından tavsiye edilen herhangi bir ilaç veya krem kullanıyorsanız ya da cilt tipiniz çok hassas ise bu hekiminize danışmadan bu işlemi kullanmamanızda yarar vardır.

Siyah Nokta Çözümleri

Yoğurtlu Maske

Siyah noktalara çözüm amaçlı diğer bir önerimiz ise bir kase kadar yoğurdun üzerine 1 çorba kaşığı limon suyu ilave ederek karışımı iyice karıştırın. Elde edilen karışımı gözlerinizin etrafı ve dudak çevreniz dışında yüzünüzün tamamına sürerek uygulayın. Maskeyi yüzünüzde yaklaşık olarak 15 dakika kurumasını sağladıktan sonra maskeyi su yardımıyla temizleyin. Uygulanan maskenin içindeki yoğurt mükemmel bir şekilde cildin beslenmesine yardımcı olur. Ayrıca yağ oranını dengede tutarak cildin nem dengesini korumaya yardımcı olur. Limon suyuna gelince suyun cildine işleyerek nüfus etmesini sağlayarak siyah noktacıkların ve sivilcelerin kurumasına yardımcı olarak yeniden meydana gelmesine engel olur. Bu maske çok hassas ciltlere sahip kişiler veya ilaç kullananlar tarafından kullanılmaması tavsiye edilir. 

Yulaf Ezmesi Maskesi

Siyah noktaların yok edilmesi ve çözüme kavuşması için yulaf  ezmesi, siyah noktaların iyileşmesi ve cilt temizliğini derinlemesine sağlayan doğal bir maske çeşididir. Yulaf ezmesi maskesi ayrıca cilt içinde birikerek hareket eden kirleri ve yağları temizledikten sonra cildin aşırı derecede yağlanmasına karşıda koruma sağlar. Yulaf ezmesi maskesinin hazırlanışı oldukça kolaydır. Pişirilen yulafları süzdürdükten sonra karıştırma kabınıza alarak yulafları iyice ezin. Ezilerek cıvık bir kıvam alan yulaf ezmesini yüzünüze sürerek kuruyana kadar bekleterek bol su yardımıyla yıkayarak yüzünüzü temizleyin. Ayrıca bu mükemmel maskeyi tüm vücudunuz içinde uygulayarak harika sonuçlar elde edebilirsiniz. 

]]>
Siyah Nokta Peeling https://www.siyahnokta.org/siyah-nokta-peeling.html Mon, 05 Nov 2018 13:30:41 +0000 Siyah Nokta Peeling, siyah noktalar bir çok kişide görülebilmekle beraber en çok rahatsızlık duyulan cilt problemlerindendir. Özellikle ergenlik döneminde ve bu döneme yeni girmiş gençlerde çok daha fazla görülmektedir. Kadınla Siyah Nokta Peeling, siyah noktalar bir çok kişide görülebilmekle beraber en çok rahatsızlık duyulan cilt problemlerindendir. Özellikle ergenlik döneminde ve bu döneme yeni girmiş gençlerde çok daha fazla görülmektedir. Kadınlarda ve erkeklerde aynı oranlarda görülse de kadınlar her zaman için daha çözüm arayıcı olmuştur. Deri altında oluşan yağ ve kirin birleşmesi ile siyah noktalar oluşmaktadır. Güzelliği gölgeleyebilmekte, ayrıca tırnak ile oynanıp sıkıldığında ise kalıcı ciddi izler bırakabilmektedir. Bu sebeple kesinlikle sıkılmayarak doğal veya kimyasal içeren maskeler kullanabilirsiniz. Kimyasal içerikli maskeleri kesinlikle hekim kontrolünde kullanmalısınız aksi takdirde ciltte hasarlara sebebiyet verebilmektedir. 

Hazır alıp kullanacağınız peelingleri cilt yapınıza göre seçmenizde fayda var. Kuru ciltler, yağlı ve normal ciltler için ayrı ayrı peelinler bulunmaktadır. Eğer yağlı bir cilde sahipseniz hazır alıp kullandığınız peelingi haftada 2 - 3 defa olacak şekilde kullanabilirsiniz. Cildiniz normal cilt ailesinden veya kuru ise bu uygulamaya haftada 1 olmalıdır. Fazla kullanmanız durumunda ciltte olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir. Ancak evde çok rahat hazırlayacabileceğiniz doğal peelingleri içiniz rahat bir şekilde her gün kullanabilirsiniz. Herhangi bir yan etkisi olmadığı gibi cildinizdeki olumlu sonuçları bir haftanın sonunda fark edeceksiniz.

Siyah Nokta Peeling
Evde Hazırlayabileceğiniz Doğal Peelinler, hem pratik hazırlanışı hem de ekonomikliği ile tercih edebileceğiniz peelingler arasında. Ayrıca kullanımı da cildinize hiç bir şekilde zarar vermeyeceği gibi cildinizi siyah noktalardan arındırması yanında parlak ve canlı bir cilde sahip olmanızı sağlayacaktır. 

1. Yumuşatıcı yulaf ezmesi,portakal kabuğu ve yoğurt ile peeling hazırlamak oldukça kolay. Ayrıca bu karışım ile yumuşak ve pürüzsüz bir cilde sahip olabileceksiniz. 1 yemek kaşığı öğütülmüş yulaf ezmesi, 2 yemek kaşığı yoğurt ve 1 yemek kaşığı rendelenmiş portakal kabuğunu bir kap içerisinde katı bir hal alana kadar karıştırın. Ve daha sonra yüzünüze uygulayın. 3 dakika sonra yüzünüzü ılık su ile durulayın. 

2. Limon ve tuz ile pratik bir maske hazırlayabilirsiniz. 1 yemek kaşığı deniz tuzu, 1 yemek kaşığı tuz ve yarım yemek kaşığı limon suyunu bir kap içerinde iyice karıştırdıktan sonra cildinize uygulayabilirsiniz. 5 dakika yüzünüzde beklettiğiniz bmaskeyi ılık su ile durulayın. Son olarak yüzünüze soğuk su uygulayın. Cildiniz çok daha fazla sıkılaşacaktır. 

3. Esmer şeker ve bal maskesi, 1 yemek kaşığı esmer şeker ve 1 yemek kaşığı balı bir kap içerisinde karıştırın ve yüzünüze dairesel hareketlerle uygulayın. Daha sonra ılık su ile durulayın. 

4. Jelatin ve süt maskesi için 1 çay kaşığı aromasız jelatin ve bir kaç çay kaşığı sütü iyice karıştırıp mikrodalgaya bir kaç saniyeliğine bırakıp bekletip tekrar çıkarıp karıştırın. Yüzünüze uygulayıp 15 dakika sonra yüzünüzü yıkayınız. Cildinizin gerginleştiğini göreceksiniz.
]]>
İbrahim Saraçoğlu Siyah Noktalar https://www.siyahnokta.org/ibrahim-saracoglu-siyah-noktalar.html Mon, 05 Nov 2018 18:29:34 +0000 İbrahim Saraçoğlu siyah noktalar, doğal yollarla yaptığı kürleri bulunmaktadır. Birçok hastalık ve bu tür rahatsızlıklar için doğal tedavi yöntemleri bulunan İbrahim Saraçoğlu siyah noktalar için pratik çözümleri İbrahim Saraçoğlu siyah noktalar, doğal yollarla yaptığı kürleri bulunmaktadır. Birçok hastalık ve bu tür rahatsızlıklar için doğal tedavi yöntemleri bulunan İbrahim Saraçoğlu siyah noktalar için pratik çözümleri bulunmaktadır. Sağlığa hiçbir zararı olmayan bu doğal yöntemler denenmiş ve birçok insana faydalı olduğu görülmüştür. Hemen her insanın şikayetçi olduğu siyah noktalar insan yüzünde belli başlıklı rahatsızlıklara sebep olmaktadır.

Siyah noktalar uzun süre ciltte bulunduktan sonra sivilceye dönmekte ve bu sivilceler de insan cildinde lekelere sebep olmaktadır. İnsanlarda bulunan bu siyah noktalar cilt üzerinde de yayılmalara neden olmaktadır. Tıbbi ilaçlara da reaksiyon gösteren siyah noktaları doğal yöntemlerle geçirmek aslında en mantıklı yoldur. Herhangi bir alerjik rahatsızlıktan dolayı ciltte kalıcı lekelere rahatsızlık vereceği için siyah noktalar için en verimli tedavi yöntemi doğal yöntemlerdir. Bu konuda da uzman olan İbrahim Saraçoğlu siyah noktaları için tedavi yöntemi şöyledir;

 • 1 kaşık badem yağ
 • 1 kaşık limon suyu
 • 2 kaşık kil
 • 1 kaşık bal

Kullanımı; bu malzemeler birbiri ile karıştırılması yapılır. Birbiri ile tam karıştığına emin olduktan sonra dudak ve göz çevresi hariç pamuk ya da yumuşak bir şeyle surata yedirilir. 5 dakika kadar yedirme işlemi gerçekleşmesi gerekmektedir. ne kadar çok siyah noktalara temas ederse siyah noktaların temizlenme süresi o kadar hızlı sürecektir. Bu hazırlanan karışım uygulanan ciltte yaklaşık olarak 1 saat kadar durması yeterli olacaktır. 1 saat bekledikten sonra ılık su ile güzelce durulanmalıdır. Bu işlem 3-4 güne bir uygulanması gerekmektedir. Uygulamalar neticesinde siyah noktaların kaybolduğuna ve cildinizdeki siyah noktaların temizlendiğini göreceksiniz. Diğer bir yöntem siyah noktaların düşmanı olan elma sirkesidir. 1 bardak su üzerine elma sirkesi ekleyin ve bu karışımı kaynatın. Bu kaynama esnasında buhar başladı ise yüzünüze bir tül örterek kafanızı bu buhar üzerine tutarak yüzünüze buhar masajı yapın. Bu işlem yaklaşık olarak 20 dakika kadar sürmesi gerekmektedir. Buhar masajı bittikten sonra pamuk üzerine dökülen elma sirkesi ile suratınızı silin. Silme işlemi ile faydasını göreceksiniz. Bu işlemi haftada 2-3 kez tekrar edin ve siyah noktalardan kurtulun. İbrahim Saraçoğlu siyah noktalar hakkında en önemli doğal ilaçları bunlardır. Farklı yöntemlerde bulunmakta ancak bunlar siyah noktalardan kurtulmak için en doğru olan yöntemlerdir.

İbrahim Saraçoğlu Siyah Noktalar

İbrahim Saraçoğlu siyah noktalar tedavisi uzmanlar tarafından da tavsiye edilmektedir. Suratta oluşabilecek kalıcı lekeler için bu denenmiş ve çözümü olan yöntemler denenmeli ve uygulanmalıdır. Her cildin farklı olduğunu da unutmamak gerekir. Cildinize kesinlikle kimyasal yöntemler uygulamayın. Kimyasal dediğimiz sabun, şampuan ve benzeri şeyler cildinize zarar verme ihtimali oldukça yüksektir. Suratınızda fazla siyah nokta varsa kesinlikle uzmana gitmenizde fayda vardır.

]]>
Yumurta Akı Siyah Nokta https://www.siyahnokta.org/yumurta-aki-siyah-nokta.html Tue, 06 Nov 2018 09:41:21 +0000 Yumurta akı siyah nokta, Siyah nokta çoğu kişiler için büyük sorun oluşturacak kadar çözümlenmesi zor bir cilt rahatsızlığıdır.Elle sıkıldığı zaman ciltte lekeler ve çukurlar oluşturduğu gibi bir çözümed Yumurta akı siyah nokta, Siyah nokta çoğu kişiler için büyük sorun oluşturacak kadar çözümlenmesi zor bir cilt rahatsızlığıdır.Elle sıkıldığı zaman ciltte lekeler ve çukurlar oluşturduğu gibi bir çözümede ulaşılmamaktadır.  İşte bu sebeblerden dolayı kesin çözüm isteyenler ve Kimyasal ilaçlar kullanmak istemeyenler yada fırsat bulup cildiyeci doktorlara muayene olmaya gidemeyenler için evde uygulanabilecek maddi açıdan sorun teşkil etmeyecek kadar ucuz ama siyah noktalarda çok etkili olan yumurta akıyla yapılan maskeyi paylaşıyoruz şimdi sizlerle

Yumurta Akı Siyah Nokta

Yumurta akı siyah noktalarda oldukça etkilidir.

Yumurta akını bir kab içerisine alıp krem kıvamına gelinceye kadar güzelce çırpın. Temizce yıkadığınız yüzünüze gözaltlarınıza değmeyecek şekilde yavaş yavaş yedirin. 15 dakika kadar beklettikten sonra iyice kuruduğundan emin olunca ılık suyla bolca yıkayın. Daha sonrasında cildinize nemlendirici sürerek işlemi tamamlayın. Cildinizdeki siyah noktaların gittiğin vede bir parlaklık geldiğini mutlaka fark edeceksiniz.

]]>
Buhar Banyosu Siyah Nokta https://www.siyahnokta.org/buhar-banyosu-siyah-nokta.html Tue, 06 Nov 2018 17:31:05 +0000 Buhar Banyosu Siyah Nokta, siyah noktalar cilt altında toplanan yağ ve kirlerin birleşmesi sonucu oluşan, ciltte çirkin bir görüntü oluşturmakla birlikte ciltteki gözenekleri kapatarak hava almasını engelleyen bir cilt hastalığı Buhar Banyosu Siyah Nokta, siyah noktalar cilt altında toplanan yağ ve kirlerin birleşmesi sonucu oluşan, ciltte çirkin bir görüntü oluşturmakla birlikte ciltteki gözenekleri kapatarak hava almasını engelleyen bir cilt hastalığıdır. Cildin temizliğine dikkat edilmezse sivilceye dönüşme ihtimali de yüksektir. Siyah noktalar için tıbbi tedavilerin olmasının yanında ayrıca  doğal, evde hazırlayıp uygulayacağınız yöntemlerin olduğunu unutmamalısınız. Evde uygulayabileceğiniz doğal, güvenilir ve ekonomik olan siyah noktalardan arınma yöntemlerinden biri de buhar banyosu yapmaktır. 

Buhar Banyosu İle Siyah Noktalardan Arınmak, bilinenin aksine buhar banyosu yöntemi ile siyah noktalardan kurtulmak çok ama çok kolay. Gerekli olan malzemeler sadece bir - iki litre suyu içerisine alabilecek genişlikte bir kap, büyük boy havlu ve ocakta kaynatmış olduğunuz su. Bu kadar kolay edinilebilen malzemeler ile çok hızlı ve pratik bir şekilde yüzünüzdeki siyah noktalardan kurtulabilir, canlı ve parlak bir cilde sahip olabilirsiniz. 

İlk olarak 1,5-2 litre kadar suyu ocakta iyice kaynatın. Su kaynarken saçlarınızı toka yardımı ile toplayın cildinizi yıkayarak veya alkolsüz ıslak mendil yardımı ile temizleyerek hazır olun. Havluyu yanınızda bulundurmayı unutmayın. Kaynayan suyun altını kapatarak geniş ve derin bir kabın içerisine boşaltın ve 10-15 dakika boyunca kova üzerinde egilip öylece bekleyebileceğiniz bir yere geçin ve rahat pozisyonunuzu alın. Buharın kaçmasını önlemek için başınızı eğerek havluyu hem başınızı hem de kovayı kapatacak şekilde  siper edin. Kovayla başınız arasında 25-30 santimetre olmasına özen göstermelisiniz. 10-15 dakika sonrasında uygulamayı  bırakabilirsiniz. Bu işlem sonrasında siyah noktalarınızı kulak çöpü veya peçete yardımı ile temizleyebilir siniz. İsterseniz siyah nokta temizleme bantlarından alıp kulak çöpü yerine onu da kullanabilirsiniz. İşlemler bitince cildinizin rahatladığını hissedeceksiniz. Gözenekleriniz açılacak ve cildiniz ferahlayacaktır. 

Buhar Banyosu Siyah Nokta
Buhar banyosu işlemi bittikten sonra cildinizi tırnaklamamalısınız. Aynı şekilde siyah noktalarınızı sıkmamalısınız. Aksi takdirde cildinizde yaralar oluşmakla birlikte kalıcı yara izleri de oluşabilir. Cilt bakımınıza özen göstermeli, sıklaşan gözeneklerinizin tekrar genişlemesini engellemek için yüzünüzü soğuk su ile yıkamalısınız. Günlük olarak cildinize buz sürmeniz cildinizdeki olumlu sonuçlara daha erken sahip olmanıza yardımcı olacaktır. Yıkama işleminden 10-15 dakika sonra tonik uygulamayı da ihmal etmeyelim. Tonikle cilt daha da sıklaşacaktır.
]]>
Siyah Nokta Bandı https://www.siyahnokta.org/siyah-nokta-bandi.html Wed, 07 Nov 2018 10:37:25 +0000 Siyah Nokta Bandı, siyah noktalar bir çok kişinin rahatsız olduğu cilt problemlerinin başında gelir. Cildin altında biriken yağ ve kirin birleşmesi sonucu oluşan siyah noktalar, cilt temizliğine gerekli önem verilmez ise sivilceye Siyah Nokta Bandı, siyah noktalar bir çok kişinin rahatsız olduğu cilt problemlerinin başında gelir. Cildin altında biriken yağ ve kirin birleşmesi sonucu oluşan siyah noktalar, cilt temizliğine gerekli önem verilmez ise sivilceye de donüşebilmektedir. Aynı zamanda başta ergenlik dönemindeki gençler olmak üzere her yaş grubundan kadın ve erkeklerde aynı oranlarda görülmektedir. Siyah noktalardan arınmak için bir çok yol vardır. Bunlardan en pratik, en ekonomik ve en kullanışlı olanı siyah nokta bantlarıdır. Hem fazla uğraşmak zorunda kalınmadığı için hem de kolay ulaşılabilir olduğu için siyah nokta bantları bir çok kişi tarafından sıklıkla kullanılmaktadır. Hemen hemen bütün büyük marketlerde temin edebileceğiniz ve 6-7 lira gibi fiyatı olan siyah nokta bantları temizliği açısından da en çok tercih edilenler arasındadır. 

Siyah nokta bantları haftada bir kez en fazla iki kez olacak şekilde kullanılmalıdır. Eğer çenenizde, burun üzeri ve çevresinde çıkan tüyler ve kıllar hızlı bir uzama gösteriyorsa kullanım sayısını daha da artırabilirsiniz. Özellikle banyodan çıktıktan sonra kullanmanız siyah noktaların bant üzerine daha fazla geleceği için önemlidir. Tercih edilen banyo sonrası kullanımı olmalıdır. Bantları açıp hazır hale getirdiğinizde burnunuzu ıslatmanız gerekmektedir. Islatılan burun üzerine siyah nokta bantları yapıştırılmalıdır. Ortalama 15 dakika kadar burun üzerinde bekletildikten sonra bant burun üzerinden hızlı bir şekilde tek bir seferde çekilmelidir. 

Siyah Nokta Bandı
Siyah nokta bantlarını kullanıp bırakmaktan çekinmemelisiniz. Bantları kullanıp bırakınca siyah noktalar ve burun çevresinde oluşacak tüylerin artacağından korkmamalısınız. Siyah nokta bantlarını kullanıp bıraktıktan sonra herhangi bir sorun olmamakla birlikte ne tüylerde bir çoğalma ne de siyah noktalarda bir artma görülmemektedir. Her zaman ki var olan tüyler tekrar çıkacaktır ve yine burun üstü çevreniz eski haline dönecektir. Eski haline dönmesi için ise siyah nokta bandını kullanıp bırakmış olduğunuz süre üzerinden bayağı bir zamanın geçmiş olması gerekmektedir.
]]>
Sebamed Siyah Nokta https://www.siyahnokta.org/sebamed-siyah-nokta.html Wed, 07 Nov 2018 20:31:48 +0000 Sebamed,siyah nokta, tedavisinde önde gelen markalardan biridir.  Sebamedin içeriğinde bulunan amino asitler, vitamin ve aktif nemlendiriciler cildin bakımını yaparken, aynı zamanda da ciltteki gözenekleri açarak derinlemesine Sebamed,siyah nokta, tedavisinde önde gelen markalardan biridir.  Sebamedin içeriğinde bulunan amino asitler, vitamin ve aktif nemlendiriciler cildin bakımını yaparken, aynı zamanda da ciltteki gözenekleri açarak derinlemesine temizlemektedir. PH 5,5 değeri Sebamed ürünlerinin genel özelliğidir. Ve bu özellik  cildin asit örtüsünü güçlendirerek akneye ve sivilceler için biyolojik bir bariyer ve koruma sağlamanın yanı sıra yeni çıkan sivilce ve aknelerin oluşmasını da engellemektedir. 100 gram olarak satışa sunulan Sebamed bitkisel içerikli ürün, hafif derecedeki aknede, cilt temizliği açısından uygundur. Sebamed Clear Face Compact, klinik ve dermatolojik testlerden geçtikten sonra  kullanıcıları içinsatışa sunulmaktadır.

Kullanım Şekli:

Sebamed Clear Face Compact günde iki kez sabahları ve akşamları kullanılmaktadır. Sebamed sabun suyla iyice köpürtülerek yüze uygulanmaktadır. Uygulanan sabun yüzde bir süre bekletilerek birkaç dakika sonra bol suyla durulanmalıdır.

Sebamed Clear Face Compact Özellikleri:

Sebamed Clear Face Ürünleri vücutta oluşan fazla yağa karşı savaşarak sivilce ve siyah nokta oluşumunu engellemektedir. Bunun yanı sıra, hafif akne sorunu olan ciltlerde kullanılan Sebamed sabun. Ağır sivilce ve akne sorunu yaşayan kişilerde kullanılan ürünlerin yan etkisi bulunmamaktadır. Sebamed Clear Face Ürünlerinin formülünde sabun ve alkali bulunmamaktadır. Cildi yumuşakça temizleyen ve sebumu ortamdan uzaklaştıran etkiye sahiptir.  Ayrıca Sebamed ürünleri içeriğindeki  PH 5,5 değeri ile ,  biyolojik  olarak akneye sebebiyet veren bakterilerin çoğalmasını da engelleyerek, cildin koruyucu asit mantosunu  güçlendirmektedir. Sebamed Clear Face ve sivilce ürünleri, ,çeriğinde bulunan doğal nemlendirici faktör (NMF), lecithin, vitaminler ile amino asitler sayesinde, yapısı bozulmuş olan cildin yeniden dengelerlenmesini sağlamaktadır. Bu ürünler aynı zamanda kuvvetli bir antioxidan olduğu için, serbest radikallerin cilt üzerinde oluşturduğu olumsuz etkileri ortadan kaldırmakla beraber, cilt tarafından salgılanmakta olan doğal bir bileşik squalane sayesinde cildin nem dengesinin devamlılı olmasını da desteklemektedir. Koruyucu ve renklendirici içermeyen bu Sebamed Clear Face Ürünleri diğer tüm Sebamed Ürünleri gibi pH 5,5 değerindedir ve içeriğinde sabun özellikleri bulunmamaktadır.  Ciltte oluşan sivilce ve siyah nokta oluşumuna karşı etkinliği klinik testlerle ispatlanmış ürünlerdir.

Sebamed Siyah Nokta

Sebamed Clear Face Ürünlerinin Başarı Oranı:

Sebamed ürünlerinin başarı oranıyla ile ilgili,  1.2. derece  enflamatuar  akne şikayeti bulunan ergen ve genç olan 120 kişi üzerinde  yapılan 3 aylık araştırmanın sonunda, sabun kullanan  grupta,  enflamasyonlu lezyonların  sayısında  % 8,2 lik  bir artış gözlenirken,  asidik  sindet kullanan  grupta ise % 22,4 bir azalma olduğu  gözlemlenmiştir. Bunun yanı sıra,  sabun kullanan erişkin ve ergenlerin  % 40,1 inde irritasyon  belirtileri  ve işaretleri görülürmüş , bu oran  asidik sindet kullanan erişkin ve ergenlerde  ise  % 1,8 kalmıştır. 

]]>
Burun Üstündeki Siyah Noktalar https://www.siyahnokta.org/burun-ustundeki-siyah-noktalar.html Thu, 08 Nov 2018 06:22:19 +0000 Burun üstündeki siyah noktalar daima rahatsız edicidir. Cilde Kötü bir görünüm kazandırır ve yüzdeki renk farklılıklarının fazla görünmesine sebep olur.  Siyah noktaların oluşumunun belli başlı bazı sebepleri vard Burun üstündeki siyah noktalar daima rahatsız edicidir. Cilde Kötü bir görünüm kazandırır ve yüzdeki renk farklılıklarının fazla görünmesine sebep olur.  Siyah noktaların oluşumunun belli başlı bazı sebepleri vardır. Bunlar arasında cildi düzenli ve doğru temizlememe, hormonal dengesizlikler, beslenmeye ve sağlığa dikkat etmeme, sağlıksız ürünler kullanma (sigara v.b.) yapılı cilt tipi ve vücudun susuz kalması gibi etkenler bulunmaktadır.

Burun üstündeki siyah noktalar, daha çok yağlı ciltlerde görülür. Ölü deri kalıntıları, kir, makyaj kalıntıları ciltte bulunana gözenekleri tıkar ve ortaya bu sonuç çıkar. Siyah noktaları sıkma doğru değildir. Bu durum siyah nokta gözeneklerinin büyümesine ve cildin tahriş olmasına sebep olacaktır.

Burun Üstündeki Siyah Noktalar

Peki Burun Üstündeki Siyah Noktaları Nasıl Temizlenir

Öncelikle siyah noktalardan kurtulmak için, belli adımların takip edilmesi şart.

 • Cildin doğru ve sürekli temiz olması gerekiyor. Burun üstündeki siyah noktaların asıl sebebi kirler ve ölü deridir. Bu yüzden sürekli bir temizlik şarttır. Ne yazık ki, siyah noktalardan bir kere kurtulmak, cildin devamlı surette bu lekelerden arındırılması anlamına gelmiyor. Bu sebeple cilt temizliği her zaman yapılmalı.
 • Peeling yapmak, 
 • Cildi buhara maruz bırakmak, cilt tipine uygun ve cildin nemini düzenleyecek pH da ürünlerle cildi temizlemek gerekli. 
 • Yatmadan önce yüzdeki makyajın mutlaka çıkarılması gerekiyor.
 • Bol bol su içmek ve dengeli, sağlıklı beslenilmeli.

Burun üstündeki siyah noktalar için özel olarak üretilmiş ürünler kullanmak da oldukça faydalı olacaktır. Bunlar arasında siyah nokta bantları, peeling maskeleri, siyah nokta temizleyiciler gösterilebilir.

Öte yandan burun üstündeki siyah nokta temizliği için doğal yöntemler de kullanılabilir. Bu yöntemler, limon suyu, çemen otu, soğan ve sarımsak suyu, bal, sandal ağacı macunu, kabartma tozu ve su, turp tohumu, aloe vera jeller, gül ve yulaf maskesi kullanımı olarak gösterilebilir.

]]>
Siyah Nokta Temizleme Aleti https://www.siyahnokta.org/siyah-nokta-temizleme-aleti.html Thu, 08 Nov 2018 21:53:24 +0000 Siyah Nokta Temizleme Aleti, siyah noktalarla başa çıkmak zorlu bir süreç demek diyebiliriz. Bu sebeple sabır ile beklemek ve yüzünüz için yaptığınız iyileştirme çabalarınızın sonucunu görmek isteyeceksiniz. Henüz daha bir Siyah Nokta Temizleme Aleti, siyah noktalarla başa çıkmak zorlu bir süreç demek diyebiliriz. Bu sebeple sabır ile beklemek ve yüzünüz için yaptığınız iyileştirme çabalarınızın sonucunu görmek isteyeceksiniz. Henüz daha bir çok insanın varlığından haberi bile olmadığı çok güzel bir siyah nokta temizleme aleti var. Siyah noktalarınızdan kurtulmanız için en güvenilir ve en etkili yöntemlerden birisi de siyah nokta temizleme aletidir. Bu alet sayesinde yüzünüzdeki siyah noktalardan kurtulabilirsiniz. Doğru kullanıldığı taktirde size sağladığı büyük yarar sayesinde bu buluşu bulan kişi için minnettar kalacaksınız. 

Siyah Nokta Temizleme Aleti Nedir ve Nasıl Kullanılır

Siyah nokta temizleme aleti metal bir çubuktur, bir ucunda yuvarlak halkası bulunmaktadır. Bir diğer adı komedon dur. İnce tarafı genelde burun üstü ve çevresi için kullanılırken, kalın tarafı ise genelde çene veya ellendiğinde ele sert gelen sivilceler için kullanılmaktadır. Ancak siz hangi tarafı nasıl ve hangi bölgede daha rahat kullanıyorsanız elbette istediğiniz gibi kullanabilir daha sağlam sonuçlar alabilirsiniz. Öncelikle sizin rahatladığınız önemli. 

Siyah Nokta Temizleme Aleti
Siyah nokta temizleme aletini kullanmadan önce duş almış olmanızda fayda var. Kısa süre içerisinde çok iyi sonuçlar almak için bir kaç hususa dikkat etmek gerekli sadece. Duş alamıyorsanız bu işlemi buhar banyosu ile de giderebilirsiniz. Ancak unutulmamalıdır ki banyoda geçirilen her vakit gözeneklerin daha da genişlemesini sağlayacaktır. Kısaca siyah nokta temizleme aleti kuru cilt üzerinde kullanılmamalı, iyi bir sonuç alınamayacağı gibi yüzünüz kırmızı bir hal alacaktır.

Siyah nokta temizleme aletinin ucunu yuvarlak ucuyla siyah noktayı ortalayın. Yüzünüze eşit oranda baskı yapın. Ve  siyah nokta çıkınca baskı yapmayı bırakabilirsiniz. Yüzünüzde oluşacak kırmızılıklar için üzülüp endişelenmenize hiç gerek yok çünkü kızarıklıklar bir kaç dakika sonra yüzünüzü terk edecektir. Yüzünüze yapmış olduğunuz baskı sonrasında baskı uyguladığınız bölgeden yağ ve kır çıktığını göreceksiniz. Baskıyı yüzünüz kanayacak şekilde yapmamalısınız. Aksi halde yara izi cildinizin görünümünü çirkinleştirecektir. 

İşlemler bittikten sonra yüzünüzü önce soğuk su ile yıkamalısınız. Bir 15 dakika sonra tonik ile destekledikten yarım saat sonra günlük nemlendiricinizi yüzünüze uygulamalısınız. Cildinizin daha parlak bir görünüme sahip olduğunu fark edeceksiniz.
]]>
Clean And Clear Siyah Nokta Temizleyici https://www.siyahnokta.org/clean-and-clear-siyah-nokta-temizleyici.html Fri, 09 Nov 2018 01:47:52 +0000 Clean and Clear Siyah Nokta Temizleyici jel ve losyon halinde bulunabilen bir cilt temizleme ürünüdür. Cilde zarar vermeden siyah noktalardan ve cildinizdeki fazla yağlardan kurtulmanıza olanak sağlayan bu temizleyici sayesinde daha tem Clean and Clear Siyah Nokta Temizleyici jel ve losyon halinde bulunabilen bir cilt temizleme ürünüdür. Cilde zarar vermeden siyah noktalardan ve cildinizdeki fazla yağlardan kurtulmanıza olanak sağlayan bu temizleyici sayesinde daha temiz bir görünüme sahip cilde kavuşabilirsiniz. Jel ve tonik şeklinde bulunan bu temizleyicilerin içeriği ve kullanım şekli de farklıdır.

Clean and Clear Siyah Nokta Temizleyici günlük kullanım için uygun olan krem jellere baktığımız zaman bu jellerin içeriğinde quick break-up complex bulunduğunu ve bu sayede ilk kullanımdan itibaren siyah nokta görünümünü azalttığını görebilmek mümkündür. Bu jellerin içinde bulunan özel mikro taneciklerin cildi yumuşak bir şekilde soyup ölü hücrelerden ve tıkanmış gözeneklerden cildi temizlediği görülmektedir. Bu jel siyah noktalarla savaşarak ciltteki gözeneklerin içine nüfus edip burada bulunan kir ve yağdan sizi kurtarmakla kalmaz, aynı zamanda tekrar siyah nokta oluşmasını da önler. Üstelik yumuşak formülü sayesinde cildinizi kurutmadan temiz ve pürüzsüz kalmasını sağladığı için cildiniz için oldukça yararlıdır. Bu jeli kullanırken ıslak yüze uygulamanız ve göz çevresindeki hassas çevreden uzak tutmanız gerekir. Masaj yaparak uyguladığınız jeli de iyice durulamanız gerekmektedir.

Clean And Clear Siyah Nokta Temizleyici
Clean and Clear Siyah Nokta Temizleyici losyona baktığımız zaman ise tonik şeklindeki bu losyonun da ciltteki gözenekleri derinlemesine temizleyip kir ve yağdan arındırarak cildi temizlediğini ve sonrasında da siyah nokta oluşumunu önlemeye yardımcı olduğunu görebilmek mümkündür. Toniği kullandığınız zaman her ne kadar yanma ve karıncalanma hissi duyacak olsanız da bu sadece toniğin işe yaradığının göstergesidir. Ancak eğer çok hassas bir cildiniz varsa cilt doktorunuza danışmadan hiçbir ürün kullanmamanız gerektiği gibi bu temizleyicileri de kullanmamanız gerekir. Bu tonikleri kullanırken ise pamuğa damlattığınız toniği cildinizde ve özellikle "T bölgesi" dediğimiz alı ve burun bölgesine uygulamanız gerekmektedir.
]]>
Gözde Siyah Nokta https://www.siyahnokta.org/gozde-siyah-nokta.html Fri, 09 Nov 2018 05:38:54 +0000 Gözde siyah nokta, Aslında bu siyah nokta liflerin kalınlaşmasıdır. Yani göze çarpan ışık gözle görülebilecek şekle ulaşan vitreus liflerinin gölgelerini retinaya gri, siyah nokta şekiller gibi yansıtmaktadır. G
Gözde siyah nokta, Aslında bu siyah nokta liflerin kalınlaşmasıdır. Yani göze çarpan ışık gözle görülebilecek şekle ulaşan vitreus liflerinin gölgelerini retinaya gri, siyah nokta şekiller gibi yansıtmaktadır. Gözümüz yuvarlaktır ve göz yapısı içerisindeki boşluğu vitreus adı verilen yumurta akı kıvamında ki bir yapı doldurmuştur. Bu yapının oluşum şekli ince liften gelir. Bu ince liflerin Çok ince ve tertipli  bir yapısı bulunmaktadır. Bu düzenli yapı göze  şeffaflık olanağı sağlamaktadır. Bu sayede gözlerimiz çevresini daha net görebilmektedir. Kimi zaman bu lifler arasındaki tertip bozulur ve lifler kalınlaşma eğilimi göstererek gözle görülür şekilde kalınlaşırlar. Bu sebeple gözümüzün önünde siyah noktalar, uçan cisimcikler, sinekler ve saç teli varmış gibi hissederiz. Bu görüntüler genel olarak beyaz veya parlak bir alana bakarken görülmektedir.Bu rahatsızlık genellikle kırklı yaşlardan sonra görülmektedir.

 Göz Önünde Siyah Cisimcikler Uçtuğunu Görmek Hastalık Belirtisi midir 

Gözün ön kısmında uçuşan sinekler görülüyormuş gibi olması retina yırtılması gibi ciddi bir rahatsızlığın belirtisi olabilir. Retina yırtılması erken teşhis edilmezse ciddi sorunlara yol açabilir. Fakat erken teşhis ve tanı halinde lazer yöntemi ile tedavisi daha rahat halledilebilir. Tedaviye geç kalındığında retina ayrılması denilen ve tedavisi daha sıkıntılı olan ve hatta körlük ile sonuçlanabilecek bir rahatsızlığa yol açabilir. BU sebepten dolayı gözün ön kısmında uçuşan siyah lekeler gördüğümüzde ve aynı zamanda ışık çakmaları da görüyorsak hemen uzman bir göz doktoruna gitmek gerekir. 

Gözde Siyah Nokta

Göz Önünde Siyah Lekeler Oluşmasının Başka Sebepleri Var mıdır

Bazı insanlar gözlerinde bire rahatsızlık olmamasına rağmen siyah cisimcikler görürler. Bu bireylerde vitreus denilen tabakada önemli olmayan yapısal farklılıklar vardır. Gözün yaşlanma sürecinde bu tabakada farklıklar olduğundan yaş arttıkça bu cisimlerin görülme sıklığı da artar. Ayrıca miyoplar bu siyah cisimcikleri görmekten oldukça şikayet ederler. 

Bu Rahatsızlık Belirli Hastalıklarda Görülebilir mi

Bu siyah noktalar Üveit gibi gözü tutan ve göz yapısı içerisinde reaksiyon gösteren rahatsızlıklarda görülebilir. Ayrıca, diyabet gibi tüm bedenimizi tutabilen rahatsızlıklarda da görülebilir. Bu rahatsızlık da göz yapımızın içerisinde farklı hasarlara sebep olabileceğinden düzenli kontrol ve muayene şarttır. 

Tedavisi Var mıdır

Retina yırtıkları dediğimiz problem erken teşhis edilmesi halinde lazer yöntemi ile tedavisi gerçekleşebilmektedir. Fakat lazer uygulaması siyah cisimler görmeyi veya ışık saçmaları görülmesini tedavi etmez. Lazer yöntemi ile retina ayrılmasını önlemeye çalışılır. Göz önünde uçuşan siyah cisimcikler görmek bir çok kişiyi fazla rahatsız etmediğinden dolayı herhangi bir tedavi yapılmamaktadır. Fakat kişinin günlük yaşantısını ve hareketlerini kısıtlayacak kadar ileri derecede olur ise vitrektomi cerrahi işlemi ile bunları temizleyerek hastaya daha net görüş imkanı sağlanmaktadır. Bu cerrahi işlemin retina yırtılması ve katarakt oluşumu gibi bazı olumsuz sonuçları görülebilir.

]]>
Burundaki Siyah Noktalar https://www.siyahnokta.org/burundaki-siyah-noktalar.html Fri, 09 Nov 2018 12:19:37 +0000 Burundaki siyah noktalar, genellikle kişiler için oldukça can sıkıcı bir durum olarak bilinmektedir ve sıklıkla karşılaşılmakta olan cilt problemleri arasında ilk sırayı almaktadır. Burundaki siyah noktalar vücutta
Burundaki siyah noktalar, genellikle kişiler için oldukça can sıkıcı bir durum olarak bilinmektedir ve sıklıkla karşılaşılmakta olan cilt problemleri arasında ilk sırayı almaktadır. Burundaki siyah noktalar vücutta yağ miktarının artışına bağlı olarak çoğalır. Siyah noktalar deride oluşan hasarlara bağlı olarak daha fazla oluşum gösterir. Burunda oluşan siyah noktalar genellikle vücudun çok fazla olarak pigmentasyonun yada deri hücrelerinin çok fazla miktarda melanin üretmesi sonucunda oluşum göstermektedir. Deride bu oluşum genellikle deride siyah nokta oluşan kısmın zarar görmesine bağlı olarak meydana gelir. Burundaki siyah noktanın oluşmasına neden olan pigmentasyon, burunda darbe ve hasar olması durumunda oluşmaktadır. Bu durum burun bölgesinde aşırı miktarda melanin üretilmesine neden olur ve cildin o bölgesinin koyu renk olması belirir.

Burundaki siyah noktalar ergenlik dönemine giren kişilerde daha fazla belirti göstermektedir. Ergenlik dönemine giren kişilerin deri altında aşırı derecede yağ bezelerinden dolayı yağlanma meydana gelmesiyle siyah noktaların burunda belirmesi kaçınılmaz olacaktır. Burunda oluşan siyah noktalar sadece bu sebepten dolayı oluşmamakta burundaki siyah noktalar derinin aşırı sıcaklardan etkilenmesiyle birlikte vücutta ter oluşumu meydana gelir, meydana gelen terde cilt bölgesinde en fazla burun kısmında oluşmaktadır. Bundan dolayıdır ki burunda kuruyan terin kirle birleşmesiyle siyah nokta oluşumu meydana geldiği bilinmektedir. Çok fazla güneş ışınına maruz kalmak da cildin ultraviyole ışınlarından korunması için melanin üretmesine sebebiyet verir.

Burundaki Siyah Noktalar
Burundaki siyah noktalar deri bozukluklarına bağlı olarak da meydana gelmektedir. Kişilerde genellikle ilerleyen yaşlarda siyah noktaların burun bölgesinde görülmesi kaçınılmaz olmaktadır. Çünkü ilerleyen yaşlarda deri hücre üretimini yavaşlatmasıyla hücre oluşmamasına bağlı olarak siyah nokta oluşumu gerçekleşir. Burundaki siyah noktalar karaciğerde hasar oluşmasından dolayıda oluşum göstermektedir. Karaciğerde oluşan hasar vücuttan toksinlerin ayrılmamasıyla siyah bokta oluşumuna neden olur. Burundaki siyah noktalar ağızdan alınan ilaçlar, vücuttan alınan ilaçlar, ciltte kullanılmakta olan ilaçlardan dolayıda meydana gelmektedir. Burunda oluşan siyah noktalar güneş kremleri kullanılarak, E vitamini kullanularak, C vitamini kullanılarak, Hint yağı kullanımıyla, aleo vera bitkisinin kullanımıyla, yeşil çay özü, süt ve daha birçok doğal olan yöntemlerle giderilebilir. Burundaki siyah noktalar oluşum göstermesiyle kişilerin hemen uzman bir dermatoloğa görünmeleri gerekmektedir. Dermatoloji uzmanı gerekli olan tedaviyi ve ilaç kullanımı sizlere önerecektir. Siyah noktaların oluşmasında önerilen ilaçlar genellikle doğal ilaçlar olmaktadır fakat nadiren tıbbi ilaçlar da önerilir. Kullanılan ilaçların doğal olması hususunda dikkat edilmesi gerekmektedir.

Burundaki siyah noktalar temizlenme genellikle doğal yöntemler kullanılmaktadır. Siyah nokta gidermede limon suyu siyah nokta oluşan bölgeye uygulandığında ciltte oluşan bütün siyah noktaları yok edecektir. Limon suyu siyah nokta oluşan bölgeye doğrudan uygulanır ve uygulanan bölgede 10 dakika bekletilir ve sonra ılık suyla yıkanarak temizlenir. Aleo vera jeli burundaki siyah noktalar giderilmesinde birebirdir. Aleo vera içeriğinde bulunan doğal maddeler siyah noktaların giderilmesine olanak sağlar. Birde burunda siyah nokta oluşan bölgeye bal oldukça faydalı gelecektir. Sıcak olarak siyah nokta olan burun bölgesine uygulanan bal siyah noktaların yok edilmesinde olumlu etkiler oluşturacaktır.
]]>